O demokracji w Ameryce

Okładka książki O demokracji w Ameryce
Alexis de Tocqueville Wydawnictwo: Aletheia historia
696 str. 11 godz. 36 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Aletheia
Data wydania:
2005-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2005-01-01
Liczba stron:
696
Czas czytania
11 godz. 36 min.
Język:
polski
ISBN:
9788389372147
Średnia ocen

                7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
82 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
767
355

Na półkach: , ,

„O Demokracji w Ameryce” to zdecydowanie nie jest książka dla każdego. Po pierwsze, wymaga bezwarunkowego skupienia przy lekturze, a i tak pewne frazy trzeba i należy czytać po kilka razy. Po drugie, świadomy czytelnik powinien mieć dość sporą orientację historyczną by móc właściwie zrozumieć liczne dygresje i nawiązania Autora. Zatem najlepiej, jeśli czytelnik jest historykiem, jeśli nie, powinien przeczytać kilka „lektur wstępnych”, pewnie jakąś Historię Francji, może być Baszkiewicza.
Celowo piszę „Autor” z wielkiego „A”, gdyż Tocquevilla dzieło wyniosło tegoż nie tylko na karty historii tym razem powszechnej, ale uczyniło zeń także wielkiego teoretyka demokracji i liberalizmu. W czasach, gdy te idee się kształtowały, zdobycie tak zaszczytnego miana nie wzięło się znikąd.
O Demokracji w Ameryce jest znakomitym przekrojem obrazu społeczeństwa Stanów Zjednoczonych w początkach wieku XIX. Jest to obraz wielostronny swoisty hologram. Spod pióra francuskiego pisarza wyłania się i konstytucja polityczna, i obyczajowość i cechy charakteru narodowego. To wszystko jest podparte żywym przykładem, ciągiem przyczyn. Nie tylko ogólne prawdy przekazuje Tocqueville. Zahacza także o kondycję kobiet, prawo spadkowe, armię, materializm. Najczęściej porównuje społeczeństwo USA do francuskiego. Nie jest to jednak porównanie na zasadzie dobro-zło. To raczej dogłębna analiza pewnych zjawisko ogólnych, pewnych prawd światowych na wybranych przykładach. Tocqueville przeciwstawia sobie społeczeństwa demokratyczne tym, które mają charakter arystokratyczny. Obydwa typy mają swoje wady i zalety, cechy charakterystyczne, które oddzielają jedno od drugiego – tworzą obce sobie systemy. Tak bardzo podobni ludzie, żyjący często obok siebie uzyskują przez to społeczne oblicze. Uzyskują wspólną tożsamość. Ujawnia się ona w podobnych dążeniach, zapatrywaniach a nawet uczuciach! Nie brak też głębokiej analizy procesu historycznego. Autor stawia najważniejsze dla historyka pytanie: dlaczego? I o dziwo – często udaje się mu nań odpowiedzieć. Gdy odpowiedź jest niepewna, nie waha się powiedzieć: nie wiem. W słowach tak wybitnego badacza, to sformułowanie nie ma wydźwięku kapitulacji, a zwycięstwa. Zwycięstwa nad własną pychą i egoizmem naukowym. Mimo to, regułą jest wyjaśnianie.

Tocqueville jest oczywiście już wyprzedzony przez wielu badaczy następujących po nim, jednak nie można zapominać, że mieli oni niezwykły handicap – samego Tocquevilla, jako przewodnika. Czy warto czytać to dzieło dziś. Tak, jednak przeznaczone jest dla wąskiego grona odbiorców: miłośników Francji, Stanów Zjednoczonych, historyków i zwolenników demokracji. No i jeszcze dla poszukiwaczy dobrej literatury oraz drogi politycznej.
Najwyższa ocena. Dziękuję, dobranoc.

„O Demokracji w Ameryce” to zdecydowanie nie jest książka dla każdego. Po pierwsze, wymaga bezwarunkowego skupienia przy lekturze, a i tak pewne frazy trzeba i należy czytać po kilka razy. Po drugie, świadomy czytelnik powinien mieć dość sporą orientację historyczną by móc właściwie zrozumieć liczne dygresje i nawiązania Autora. Zatem najlepiej, jeśli czytelnik jest...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    474
  • Przeczytane
    139
  • Posiadam
    31
  • Ulubione
    12
  • Historia
    9
  • Teraz czytam
    7
  • Polityka
    6
  • USA
    5
  • Filozofia
    5
  • Do kupienia
    4

Cytaty

Więcej
Alexis de Tocqueville O demokracji w Ameryce Zobacz więcej
Alexis de Tocqueville O demokracji w Ameryce Zobacz więcej
Alexis de Tocqueville O demokracji w Ameryce Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne