Ania z Avonlea

1 722
1 073
Anne of Avonlea
julia-orzech

Lubię książki o Ani. Podoba mi się stosunek autorki do świata i ludzi, których opisuje – pełen ciepła i subtelnej, inteligentnej ironii. Teraz Ania nie jest już małą dziewczynką. Znajduje się w tym zabawnym stadium pomiędzy dzieckiem a dorosłą kobietą. To znaczy zabawnym dla nas czytelników, bo sama zainteresowana bez przerwy zmaga się z rozterkami, pytaniami i wątpliwościami, które doskonale zrozumieją także współczesne nastolatki. Trudy dorastania są łatwiejsze do zniesienia, kiedy ma się oparcie w serdecznych, życzliwych, bliskich ludziach. Jednak nawet oni mają swoje drobne wady, śmiesznostki i dziwactwa, które autorka punktuje z rozbrajającym wdziękiem. Z uśmiechem poznajemy całą galerię gaduł, uparciuchów, złośników, skner, zrzęd, spryciarzy, mruków, pięknoduchów, choleryków i im bardziej się uśmiechamy, tym większą czujemy do nich sympatię.
Czytelnicy często pytają: po co tłumaczyć „Anie” na nowo? Zawsze odpowiadam to samo: ja nie tłumaczę „Ań” na nowo. Ja je tłumaczę po raz pierwszy. Tak naprawdę odkryłem je dopiero teraz, podczas pracy nad przekładem. Proponuję „Anię” taką, jaką odczytałem z kart oryginału, i jaką polubiłem.

Paweł Beręsewicz, tłumacz, znany autor wielu książek dla dzieci i młodzieży

źródło opisu: www.skrzat.com.pl

źródło okładki: www.skrzat.com.pl

"- A jednak - powiedziała pewnego razu Ania - wydaje mi się, że nie te dni są najmilsze, kiedy spotyka nas coś nadzwyczajnego, lecz te, które przynoszą nam drobne, codzienne rozkosze i przesuwają się gładko jak perełki na naszyjniku".

Święte słowa, Anka. Podpisuję się pod nimi wszystkimi kończynkami.

Pamiętacie marchewkowłosą dziewczynę z wielkim talentem do wpadania w tarapaty? Talent pozostał, włosy trochę przygasły, piegi prawie zniknęły (moje nie chcą do dziś, niesprawiedliwość!). Ania Shirley powoli wchodzi w dorosłość, jednak nie martwcie się, nadal czeka ją sporo zabawnych przygód. Już jedna z pierwszych, dotycząca pewnej krnąbrnej jałówki, rozbawiła mnie prawie do łez. Tylko Ania mogła wyczynić coś podobnego.

Leniwa, sielska, pozytywnie nastrajająca książka. Antidotum na stres i pośpiech dzisiejszych czasów. Gdybym tylko mogła znaleźć się w Wyspie Księcia Edwarda, na Zielonym Wzgórzu razem z Anią, chętnie zostałabym tam na zawsze.

Aneta Wiola | 2018-06-16
Przeczytana: 16 czerwca 2018

CZAS NA ZMIANY
Ania nie jest już dzieckiem. Z gadatliwej i psotnej dziewczynki zmieniła się w dojrzałą kobietę. Przed nią staną nowe, trudne wyzwania. Tej jesieni obejmie stanowisko nauczycielki. W wolnym czasie Ania wraz z grupą przyjaciół stworzą Koło Miłośników Avonlea. Pomimo zagorzałych przeciwników, nie stracą hartu ducha. Z kolei Maryla przyjmie pod swój dach parę niesfornych bliźniaków. Życie się zmienia, a Ania będzie musiała porzucić dziecięce marzenia na rzecz dorosłości.

Druga część cyklu nieznacznie odstaje od pierwszej. Autorka nie szczędziła czytelnikom komicznych popisów Ani; w wielu sytuacjach można było się uśmiać. Nowi bohaterowie nie działali na szkodę, wręcz przeciwnie.
Pomimo mojej początkowej antypatii do smarkatego Tadka (jednego z bliźniaków), to z czasem – O ZGROZO, nawet go polubiłam. Był śmieszny, a takich ludzi (w tym przypadku ludka) łatwiej polubić. Za mało Gilberta! Myślałam, że ta część przybliży nieco relacje tej ciekawej pary, jednak zostałam...

ChicaDeAyer | 2015-03-10
Przeczytana: 2007 rok

Klasyka nigdy się nie zestarzeje, tak jak i nie spowszednieją przygody Ani Shirley. Choć czytałam ją bardzo dawno temu, jestem przekonana co do jej jakości oraz faktu, iż dziś podobałaby mi się w równym stopniu co niegdyś. Ciepła, piękna historia, przynosząca otuchę i chwile wzruszenia. Przy tym potrafiąca przemycić na swoich kartach mądrość życiową.
Ponadczasowa - bez wahania bym ją poleciła!

Monika | 2013-07-07
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 07 lipca 2013

Myślę, że tej książki nikomu rekomendować nie trzeba. Klasyka w najlepszym wydaniu. I tylko żal, że czas biegnie, a Ania rośnie. Bardzo brakowało mi też w powieści Mateusza.

MountainTobacco | 2014-04-18

Oto historia, w której można się schować. Przeczekać pomiędzy jej stronicami każde zło. W tym stworzonym przez Lucy Maud Montgomery świecie, w którym nie ma złych ludzi, ani brzydkich krajobrazów. Bowiem wszystko można przecież zmienić jedynie z pomocą "odrobiny wyobraźni". Odchylając strony tej powieści poczujemy się bezpieczni, zawsze już bowiem będziemy mogli powrócić na Zielone Wzgórze... To była ulubiona książka mojej mamy. W starej wersji, jeszcze ze szkicami, które wykonał Pan Bogdan Zieleniec piórkiem...

Monika | 2017-01-22
Przeczytana: 22 stycznia 2017

Moje oczarowanie Anią trwa nadal i rzekłabym, że się pogłębia. Uroczy, staroświecki, niespieszny świat. Dowcip i wdzięk. Polecam dziewczynkom w każdym wieku.

książek: 2026
Ola | 2018-07-28
Przeczytana: 28 lipca 2018

Taaak, a ja znowu wracam do lat dziewczęcych. Miło, sympatycznie, lekko. Tak mi się słuchało "Ani z Avonlea" w wykonaniu Anny Romantowskiej. Jako dziewczynka czytałam całą serię o Ani z zapartym tchem. Dzisiaj wrażenia te same pozostały przy pierwszej części, druga już wzbudza mniej emocji, choć nadal uważam, że jest świetna. Ania jako nastolatka już nas przyzwyczaiła do swojego sposobu bycia, autorka opisała przygody z Avonlea w stylu podobnym do części poprzedniej, a tłumaczka doskonale wywiązała się ze swojego zadania. Różnica w odbiorze jest taka, że już jest to znane, a nastolatkowe problemy nie poruszają mnie tak, jak odnajdowanie się Ani w świecie, gdy trafiła w nowe środowisko. Gdybym miała określić lekturę jednym słowem, to pasowałoby urocza. "Ania z Avonlea" to była dla mnie świetna, niezobowiązująca lektura na letnie dni.

Ania z Avonlea podobała mi się bardziej niż Ania z Zielonego Wzgórza. Może jest tu mniej pięknych opisów, za to więcej miłości, humoru i więcej ciekawych zachwycających przygód. Tą pozycję chce się czytać, ma swój niepowtarzalny urok, człowiek chce tak samo optymistycznie patrzeć na świat jak autorka. A nie wiem czy wiecie optymizm jest humanitarny, a tego drugiego w naszym współczesnym świecie jest coraz mniej. Żyjmy jej zasadami ocalając od zapomnienia.

I ponownie powróciłam do dawnych lat,a to wszystko za sprawą dalszych losów Ani Shirley.

Tym razem nasza bohaterka już jest dorosła, uczy dzieci i jednoczesnie nadal popada w drobne kłopoty, jak to ona.
Życie zmienia się za sprawą dwójki bliźniąt, które zarówno Ani, jak i Maryli dodają energii, ale i trosk.
Powoli Ania zdaje sobie sprawę, że nadszedł czas zmian, dalszej nauki i być może- miłość. Ale to już w następnym tomie.

Polecam, jest to jednak z bardzo mądrych książek, do której sięga się w kazdym wieku.

Anika | 2013-03-10

Książka mojego dzieciństwa. Będąc dziewięcioletnią dziewczynką zaczytywałam się w przygodach rudowłosej Ani. Przeczytałam wszystkie części.Cała seria jest rewelacyjna.