Jan III Sobieski a Bałtyk

Okładka książki Jan III Sobieski a Bałtyk Michał Komaszyński
Okładka książki Jan III Sobieski a Bałtyk
Michał Komaszyński Wydawnictwo: Wydawnictwo Morskie Seria: Historia morska powieść historyczna
177 str. 2 godz. 57 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Seria:
Historia morska
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Morskie
Data wydania:
1983-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1983-01-01
Liczba stron:
177
Czas czytania
2 godz. 57 min.
Język:
polski
ISBN:
8321532608
Tagi:
Jan III Sobieski
Średnia ocen

6,5 6,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,5 / 10
14 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
687
251

Na półkach: , , ,

Sama "polityka bałtycka Jan III" to temat co najwyżej na dłuższy artykuł, bo były to właściwie tylko 2 epizody - w połowie lat 70. i na początku 90. XVII w. Oczywiście z powodu słabości Rzeczpopolitej Szlacheckiej nic z dalekosiężnych planów podboju Prus Książęcych nie wyszło, klęską zakończyły się także próby aktywizacji portu w Połądze oraz nawiązania przymierza z Danią i Szwecją w trakcie wojny ligi augsburskiej. Mimo braku sukcesów, opisy machinacji dyplomatycznych i wielowątkowych są naprawdę fascynujące i poszerzają wiedzę nie tylko o historii RON, ale również Francji Ludwika XIV oraz Brandenburgii. Autor posiadł cenną umiejętność wciągającego opisywania przyziemnych spraw, zatem nie dziwi, że najbardziej wciągający rozdział to ten o... eksporcie zboża przez Marysieńkę do Francji w latach wojny dziewięcioletniej. Choć to wszystko twarda historia, to nie brakuje tam wydarzeń i postaci niczym z filmów "płaszcza i szpady" i silnie działa na wyobraźnię. Czasem to właśnie ta bardziej banalna historia jest ciekawsza niż kolejne bitwy.

Sama "polityka bałtycka Jan III" to temat co najwyżej na dłuższy artykuł, bo były to właściwie tylko 2 epizody - w połowie lat 70. i na początku 90. XVII w. Oczywiście z powodu słabości Rzeczpopolitej Szlacheckiej nic z dalekosiężnych planów podboju Prus Książęcych nie wyszło, klęską zakończyły się także próby aktywizacji portu w Połądze oraz nawiązania przymierza z Danią i...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
725
114

Na półkach: ,

Z książeczki Michała Komaszyńskiego możemy dowiedzieć się co nieco o pomijanych w naszej literaturze historycznej wydarzeniach. O planach Sobieskiego do przyłączenia się po stronie Szwecji do wojny skańskiej 1675-79 (przeciwko Danii i Brandenburgii). Trochę przypominało to inne próby monarchów wmieszania Rzeczpospolitej do wojny wbrew opinii magnatów i szlachty (Władysława IV przeciw Turkom czy Augusta II przeciw Szwecji). Autor przybliża nam sprawę Kalksteina (konflikt w Prusach zekranizowany w serialu „Czarne Chmury”, który mógł dać powód do wojny z Brandenburgią) i co nieco samą wojnę skańską.

Autor poświęca też sporo czasu późniejszym profrancuskim planom przymierza północnego Rzeczpospolitej, Danii i Szwecji. Francja próbowała tym samym zapewnić sobie dostawy żywności i materiałów okrętowych z nad Bałtyku podczas wojny z Ligą Augsburską. W czasach kiedy książka powstawała, była to jedna z niewielu pozycji, która przybliżała nieco tą wojnę (Francji z niemal połową Europy). Temu sojuszowi miało się przysłużyć planowane małżeństwo Teresy Kunegundy Sobieskiej („pupusieńki”) z królem duńskim. Na przeszkodzie sojuszowi koron północy stanął nie wygasły konflikt z Turcją i Szwecja, która skłaniała się do wspierania raczej Ligi Augsburskiej niż Francji. Sobiescy chyba przeliczyli się również w planach utworzenia trwałego ww sojuszu przeciw Rosji, jakby nie znając historii konfliktów duńsko-szwedzkich. Jakub Sobieski, syn skłócony z matką, właśnie w Szwecji zaczął szukać poparcia dla swej kandydatury, na następcę Jana III. O kandydaturze i elekcji po śmierci Jana III Sobieskiego polecam książkę pani Skrzypietz „Francuskie zabiegi o koronę polską po śmierci Jana III Sobieskiego”.

Pan Komaszyński sporo miejsca poświęca organizowaniu dostaw zboża do Francji przez Marię Sobieską. Z lektury możemy dowiedzieć się o wielkości floty handlowej Gdańska, trudności w dostarczeniu 2-3 tysięcy łasztów zboża na okrętach. A także o wypadkach na morzu, problemach w kontaktach monarchów z Gdańskiem (przywileje),wyprawie osłonowej dla transportu Jeana Barta czy wreszcie o problemach ekonomicznych i żywnościowych Francji w czasie wojny z Ligą Augsburską (w tym problemach w spłacie zakupionej żywności).

Dla ciekawych tej epoki – lektura warta przeczytania.
PS. Przy monarchii elekcyjnej i konflikcie interesów magnaterii zamieszkującej różne rejony (klientelizmu wobec wielu sąsiadów),Rzeczpospolita była pozbawiona możliwości prowadzenia dalekosiężnej dyplomacji. Działania kolejnych królów jawią się jako nie rozsądne (bo nie przygotowane) próby wmanewrowania państwa w wojnę (tracąc na właśnie toczonej). Podczas gdy należało raczej skuteczniej i rozsądniej dbać o relacje i sojuszników. Nadeszły jednak czasy (koniec XVII wieku),że tylko ten kto miał armię miał tez i rację (sojuszników).

Z książeczki Michała Komaszyńskiego możemy dowiedzieć się co nieco o pomijanych w naszej literaturze historycznej wydarzeniach. O planach Sobieskiego do przyłączenia się po stronie Szwecji do wojny skańskiej 1675-79 (przeciwko Danii i Brandenburgii). Trochę przypominało to inne próby monarchów wmieszania Rzeczpospolitej do wojny wbrew opinii magnatów i szlachty (Władysława...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    17
  • Posiadam
    14
  • Chcę przeczytać
    13
  • Historia
    4
  • Marynistyka
    2
  • Nowożytność
    2
  • RON
    1
  • Historia Polski - nowożytność
    1
  • Teraz czytam
    1
  • Obojga Narodów
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Jan III Sobieski a Bałtyk


Podobne książki

Przeczytaj także