Teresa Kunegunda Sobieska

Okładka książki Teresa Kunegunda Sobieska Michał Komaszyński
Okładka książki Teresa Kunegunda Sobieska
Michał Komaszyński Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy biografia, autobiografia, pamiętnik
228 str. 3 godz. 48 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Data wydania:
1982-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1982-01-01
Liczba stron:
228
Czas czytania
3 godz. 48 min.
Język:
polski
ISBN:
8306007050
Tagi:
Teresa Kunegunda Sobieska Sobiescy XVIII
Średnia ocen

6,7 6,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,7 / 10
7 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
721
113

Na półkach: , , ,

Książka Michała Komaszyńskiego to krótka biografia (129 stron) córki Jana III Sobieskiego i Marysieńki. Nieco informacji o niej można też szukać w dziełach Aleksandry Skrzypietz, w których zajmuje się potomstwem Sobieskich (w „Rozkwicie i upadku rodu Sobieskich” jest bardzo krótki rozdzialik).

Teresa (po matce chrzestnej królowej Francji Marii Teresie żonie Ludwika XIV) Kunegunda Karolina (po chrzestnym królu Anglii Karolu II Stuarcie) Kazimiera (po matce Marii Kazimierze) Sobieska zaznała spokojnego dzieciństwa (dwór stronił od przesadnej wystawności, rodzina często bawiła się tylko we własnym gronie). Planowano jej małżeństwo z cesarzem, skończyło się na mariażu z elektorem Bawarii Maksymilianem Emanuelem (przyjacielem Jakuba Sobieskiego i współuczestnikiem wiktorii wiedeńskiej).
Ukochana córka, zwana w domu Pupusieńką, tak przyzwyczaiła się do serdecznej, spokojnej atmosfery w gronie rodzinnym, że nie do końca potrafiła się odnaleźć jako osoba, która miała publicznie zjednywać ludność Niderlandów dla swego męża namiestnika tych ziem. Nie do końca potrafiła się też pogodzić z rolą kobiety w tamtych czasach (elektor jako mężczyzna mógł sobie pozwolić na zdradzanie żony, a sam bez przerwy strofował żonę za zbytnie unikanie poddanych). Ciekawie przedstawiona jest korespondencja między Maksymilianem Emanuelem, a teściową Marią Kazimierą, w której to „biedny” mąż, szuka sposobu na wpłynięcie na swą dość niezależną małżonkę.
Nieszczęściem Pupusieńki było to, że matka stawała zazwyczaj po stronie elektora. Otrzymujemy trochę informacji o kandydaturze elektora Bawarii na trony: polski i hiszpański (bardziej był zainteresowany pozyskaniem tego drugiego dla syna, więc zrezygnował z polskiego – patrz A. Skrzypietz „Francuskie zabiegi o koronę polską po śmierci Jana III Sobieskiego”).

Tyle jeśli chodzi o sprawy dworskie. Sięgając po książkę miałem nadzieję, że autor przemyci nieco wojennych losów walecznego elektora. Wzmiankuje co prawda o wojnie Ligi Augsburskiej przeciwko Ludwikowi XIV (Maksymilian Emanuel bronił Niderlandów przed królem Słońce). Wspomina nieco o zmianie sojuszu i udziale elektora w wojnie o sukcesję hiszpańską, tym razem po stronie Francji. Podkreśla grabieże na pokonanej Bawarii w 1704r. Dalsze losy ziem elektorskich, to bunt przeciwko cesarzowi i ciężka okupacja cesarska do 1715 roku. Niestety autor nie ucieka od tematu biografii i o czynach wojennych elektora i działaniach na terenie Bawarii dowiadujemy się mało. Tym bardziej, że Teresa Kunegunda wyjeżdża do Włoch by reperować zdrowie i spotykać się z matką. Tam również mąż rozlicza ją i strofuje:
„Niepokój elektora wzmagał się podczas karnawału. Upominał nieraz Teresę Kungundę, żeby nie dostarczała żadnego tematu złośliwym językom. Powinna pamiętać, że nawet na wygnaniu jest nadal elektorową Bawarii. Wiesz czym jest karnawał w Wenecji i jakiej zażywa na świecie sławy. Błagam cię więc i zaklinam, abyś miała wzgląd i nie chodziła na te operetki, gdzie nie bywa nikt znaczniejszy, a które są raczej dla ludzi z niskich sfer ... prosił małżonkę w 1708 roku”.

Cesarz pozwala jej wrócić do Bawarii dopiero, gdy pokojem kończy się wojna o sukcesję hiszpańską. Ciekawe natomiast jest to jak opisywano rozłąkę pary elektorskiej w latach 1704-1715 – Teresę przyrównano do Penelopy, zaś Maksymiliana Emanuela do Odysa (przez 10 lat szukającego drogi do domu, jednak pewnie z tą wiernością różnie bywało). Teresa jako żona spełniła swój obowiązek – dała liczne potomstwo. Po śmierci męża wróciła do ukochanej Wenecji czasów Vivaldiego.

Książka Michała Komaszyńskiego to krótka biografia (129 stron) córki Jana III Sobieskiego i Marysieńki. Nieco informacji o niej można też szukać w dziełach Aleksandry Skrzypietz, w których zajmuje się potomstwem Sobieskich (w „Rozkwicie i upadku rodu Sobieskich” jest bardzo krótki rozdzialik).

Teresa (po matce chrzestnej królowej Francji Marii Teresie żonie Ludwika XIV) ...

więcej Pokaż mimo to

avatar
415
6

Na półkach: , , , , ,

Ciekawa biografia prezentująca losy ukochanej córki Jana III i Marii Kazimiery. W książce zostało ukazane jej burzliwe małżeństwo z Maksymilianem Emanuelem, elektorem Bawarii i namiestnikiem Niderlandów Hiszpańskich, krótki okres sprawowania regencji, pobyt na wygnaniu we Włoszech, wreszcie połączenie z rodziną po dziesięciu latach rozłąki... Książka jest bogato ilustrowana oraz zawiera dodatek w postaci "Diariusza wesela królewny jm. polskiej" oraz "Diariusza podróży elektorowej Bawarii z Warszawy do Brukseli". Polecam!

Ciekawa biografia prezentująca losy ukochanej córki Jana III i Marii Kazimiery. W książce zostało ukazane jej burzliwe małżeństwo z Maksymilianem Emanuelem, elektorem Bawarii i namiestnikiem Niderlandów Hiszpańskich, krótki okres sprawowania regencji, pobyt na wygnaniu we Włoszech, wreszcie połączenie z rodziną po dziesięciu latach rozłąki... Książka jest bogato ilustrowana...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Chcę przeczytać
  19
 • Przeczytane
  8
 • Biografie
  4
 • Posiadam
  3
 • Ulubione
  1
 • Kilkakrotnie
  1
 • Historia Polski
  1
 • Królowie elekcyjni
  1
 • Historyczne
  1
 • Przeczytane w 2012
  1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Teresa Kunegunda Sobieska


Podobne książki

Przeczytaj także