Droga artysty. Jak wyzwolić w sobie twórcę

Okładka książki Droga artysty. Jak wyzwolić w sobie twórcę
Julia Cameron Wydawnictwo: Wydawnictwo Szafa nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
The Artist's Way
Wydawnictwo Szafa
2013-10-25
2013-10-25
Jerzy Paweł Listwan, Agnieszka Rostkowska
Cameron artysta Szafa Scorsese

Dobra książka. Każdy powinien ją przeczytać. Dużo ćwiczeń i zadań do wykonania. Zmienia sposób postrzegania świata. Warto!

Jako niespełniony artysta bez jakichkolwiek talentu z ciekawości sięgnąłem po audiobooka. Już pierwsze kilkadziesiąt minut mnie zmartwiło, bowiem autorka zaczęła się onanizować, jak to jej kursy oraz książka zrobiły furorę. Jeszcze chwila, a uwierzyłbym, że za chwilę będę nominowany do literackiej nagrody Nobla bądź na przyszłych Oscarach będę odbierał statuetkę (choć może lepiej nie, ostatnio tam niebezpiecznie się zrobiło). Gdy już panie doszła... tzn. skończyła swój przydługawy wstęp, zaczął się kolejny poradnik pozytywnego myślenia. Jak ja jestem uczulony na te pierdolety. Mam wyzwolić w sobie Boga? xD
I te czułe anegdotki, jak to wszystko się układa, wystarczy uwierzyć w siebie. Kuchnia, przez tyle lat na pewno komuś coś się udało z jej otoczenia, ale to wszystko to wyłącznie zbieg okoliczności i szczęście. Ciekawe ilu miała uczniów beztalencia, którzy naiwnie wierzyli w swoje możliwości i tylko marnowali czas na nierealistyczne oczekiwania? O tym się nie mówi, bo trzeba pozytywnie myśleć. A gówno. Nie każdemu się uda, nie każdy ma talent, nie każdy ma szczęście. Zresztą ilu jest naprawdę wielkich bądź popularnych artystów? Garstka. A ilu spadła i już została na ziemi? Cała masa. Więc przestańmy się karmić tymi pseudo motywacyjnymi frazesami i marzeniami. Próbować nikt nikomu nie wadzi, może się uda, ale nie stawiajmy wszystkiego na jedną kartę, bo na 99,99% się nie wydarzy duży sukces (jeśli taki jest cel).
Zresztą jakoś nie kojarzę, aby jakikolwiek człowiek sukcesu chwalił się, że przeczytał jakieś motywacyjne czytadło i dzięki temu odniósł sukces. Większość z nich leje na to i po prostu robi swoje. Owszem, trzeba się uczyć, czytać, rozwijać się, ale nie karmiąc się takimi mrzonkami.
Kilka lekcji jest całkiem ciekawych, można je wykorzystać. Ale połowa, jeśli nie większość książki to wieczne przekonywanie siebie, motywowanie, że mogę etc. Jeśli komuś to pomaga, to super, ale ja nadal uważam, że tego typu poradniki są szkodliwe lub w najlepszym razie nic nie zmieniają. Ot, taki chwilowy wiaterek nadziei.

książka wybitna. Ląduję w moim top10 i z pewnością jeszcze kiedyś po nią sięgnę. Polecam każdemu, kto chciałby odnaleźć w sobie złoża kreatywności :)

Książka, która może być traktowana jako poradnik, ale właściwie jest to 12 tygodniowy kurs, jak obudzić w sobie kreatywność. Nosi tytuł "Droga artysty", ale nie musi tu chodzić wcale o sztukę przez wielkie S, a bardziej o obudzenie w sobie twórczego ducha, który będzie mógł się wyrazić na dowolnej płaszczyźnie, jaką sobie wybierzecie. Może to być pisarstwo, malarstwo, może to być kuchnia, hobby albo po prostu życie. 😊 Każdy z 12 rozdziałów kończy się zadaniami na dany tydzień.

Bardzo ważna dla mnie książka. Świetny podręcznik do autorefleksji i pracy w drodze o uwolnienie swojego głosu i ekspresji, nie tylko dla artystów.

Bardzo sobie cenię za szczerość i praktyczne podejście do zmiany. Twórczość jest istotą życia i otwartością na zmianę. Sceptycyzm jest traumą.

Na półkach: , , , , , ,

Świetnie napisana, pełna ćwiczeń i zmieniająca życie, ale tylko jeśli się w nią wsłuchasz, wsłuchasz w siebie. Wracam i będę wracać.

Najchętniej dałbym tej książce dwie oceny.

Pierwsza, za części praktyczne, to 8-9/10
Uważam koncepcję porannych stron (czyli pisania co rano trzech stron A5) za bardzo wartościową. Podobnie podobały mi się pojawiające się pod koniec rozdziałów ćwiczenia i zadania.

Gdyby książka miała tylko wstęp plus części praktyczne, byłabym zachwycona.

UWAGA do osób, które męczą się w trakcie czytania i zajrzały tutaj, żeby przekonać się, czy warto kontynuować lekturę – jeśli zależy Ci na praktycznych aspektach, zapoznaj się tylko z częściami ćwiczenia i zadania.

Niestety są też zasadnicze części rozdziałów, czyli około 80% treści.

Liczne odwołania do duchowości i (S)twórcy, które niestety kompletnie do mnie nie przemawiają i były raczej odstręczające.

Mnóstwo podobnych w tonie „przykładów z życia”, typu:

Mark jest biznesmenem, który w młodości malował. Potem, przez pracę i rodzinę, przestał. Odkąd zaczął odrabiać poranne strony, wróciła do niego myśl o malarstwie. Przypadkiem (tak naprawdę wcale nie – to siła wyższa to spowodowała…) trafił na informację o kursie malarstwa/książkę w bibliotece/sztalugę na strychu i wrócił do zapomnianej pasji. Rok później w galerii wystawionych jest kilka jego prac, a jeden obraz już sprzedał.

To akurat zmyśliłam, ale podobnych fragmentów jest bardzo dużo w książce, wszystkie tak samo ogólnikowe i wtórne.

Dodatkowo przypominanie o porannych stronach minimum raz w każdym rozdziale. Rozumiem, że są podstawą i kluczową koncepcją tej książki, ale według mnie po prostu za często się pojawiają.

Warto wspomnieć, że książka jest stworzona na podstawie kursu, który Julia Cameron wykładała na uczelni. Wydaje mi się, że w formie mówionej te treści lepiej by się sprawdziły, zarówno przypominanie jak i anegdoty. W formie książki są lekko nużące.

Za te części daję 4/10, bo bardzo mnie męczyło ich czytanie, stąd wypadkowa ocena 6/10

Nie podobał mi się też format wydania książki. Wiem, że wynika to z wydania typu podręcznikowego z szerokimi marginesami na notatki, ale niestety przez to książka jest bardzo nieporęczna.

Najchętniej dałbym tej książce dwie oceny.

Pierwsza, za części praktyczne, to 8-9/10

Gdyby książka miała tylko wstęp plus części praktyczne, byłabym zachwycona.

UWAGA do osób, które męczą...

Ta książka to wyjątkowy, 12-tygodniowy kurs rozwijający kreatywność. Poprzez podane przez autorkę praktyczne zadania i ćwiczenia, stopniowo, z każdym tygodniem przybliżamy się do siebie, rozpoznajemy nasze schematy blokujące nas przed tworzeniem, na nowo odkrywamy (często zapomnianą już) radość z twórczości, możemy znów poczuć się jak małe dzieci, które po raz pierwszy tworzą swoją zupę z piasku i skaczą przy tym z radości. Genialna pozycja dla "zablokowanych" twórców, a także dla osób, które straciły gdzieś po drodze radość z tworzenia lub w ogóle nigdy wcześniej jej nie odczuwały.

Bardziej szczegółową recenzję napisałam tutaj - https://lekkociezko.blogspot.com/2021/03/o-wyjatkowej-ksiazce-droga-artysty.html

Książka bardzo mi pomogła. Polecam wszystkim niespełnionym artystom.

Książka bardzo mi pomogła. Polecam wszystkim niespełnionym artystom.