20TH CENTURY FASHION.

Wydawnictwo: Taschen
hobby

20TH CENTURY FASHION: The 20th century saw fashion evolve from an exclusive Parisian salon business catering to a wealthy elite, into a global industry employing millions, with new trends whisked into stores before the last model has left the catwalk.

Marta | 2015-05-14
Przeczytana: 2015 rok

Książka w bardzo ciekawy sposób podchodzi do historii mody, pokazując ją przez pryzmat reklam/plakatów, które były publikowane na przestrzeni XX wieku. Ilustracje okraszone są ciekawym komentarzem, nawiązującym do panujących w danym czasie trendów, ale nie tylko.Chronologia pozwala na śledzenie wzlotów i upadków największych marek odzieżowych, a sama reklama jako nośnik przekazu odzwierciedla to, kim ludzie chcieli być, jakie mieli potrzeby i marzenia, jak zmieniały się kwestie światopoglądowe, ideologiczne, tematy tabu. Równie ciekawe było dla mnie spojrzenie na modę z innego niż dotychczas - amerykańskiego, a nie europejskiego - punktu widzenia, co zmienia nieco punkt ciężkości, jaki kładzony jest zwykle na dokonania europejskich projektantów mody. Podsumowując - nietypowa i pięknie wydana książka do kolekcji książek o modzie XX wieku. Wszystkie teksty, acz krótkie, występują jednocześnie w trzech wersjach językowych: angielskiej, niemieckiej i francuskiej.

Frogiś | 2013-03-12
Przeczytana: listopad 2015