Zaginiony świat bieszczadzkiego kresu. Bojkowie, Żydzi, Polacy, Niemcy i Cyganie

Wydawnictwo: Carpathia
9788362076253
historia
Monika Stocka

Tamte Bieszczady to moja przepadła Atlantyda, której już nikt i nigdy nie zdoła wskrzesić ani nawet opowiedzieć, bo nie staje słów, żeby opisać ludzką wiarę i nadzieję, radość i smutek, miłość i udrękę, przywiązanie do ojcowizny i ból umierania z ręki kata, który jeszcze wczoraj był sąsiadem. W tym zaginionym świecie żyli obok siebie, ale przecież razem, ruscy górale zwani Bojkami, Żydzi, wśród których przeważali chasydzi, polska szlachta zagrodowa, osadnicy niemieccy gospodarujący tu na roli od siedmiu pokoleń i Cyganie mieszkający na obrzeżach wsi. I każdy z nich był tutejszy, czyli swój.

źródło opisu: Carpathia, 2014

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Dominik | 2014-11-30
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Turystyka
Przeczytana: 26 listopada 2014

Niewątpliwie ciekawy pomysł, ale bardzo słabo wykonany. Pierwsza część - rys historyczny, jest pełen banałów. Nie była to zasadnicza część książki więc można wybaczyć autorowi, iż potraktował ten temat po macoszemu i zarysował jedynie ogólną historię.
Następnie Potocki przechodzi do opisów kolejnych grup ludności zamieszkujących dawniej Bieszczady. Tutaj jest już różnie: bywa ciekawie, kiedy indziej autor robi wyliczankę na kilka stron z której nic nie wynika. Niewiele mam pożytku z wymieniania nazwisk żydów-karczmarzy, jeżeli nic więcej o nich nie wiem. Ten sam zarzut dotyczy np. wymieniania dokładnie z nazwisk ocalałych z zagład itp. Oczywiście czasami może to mieć sens, ale jeżeli wyliczanka ta zajmuje nieraz dwie strony, czytelnik (może poza niewielką grupą osobiście zainteresowanych) nie ma z tego żadnego pożytku.
O wiele lepiej wygląda sprawa jeżeli chodzi o opis bardziej etnograficzny: zwyczaje, obrzędy lub gdy autor skupia się na jednym temacie (np. bardzo ciekawy opis...

krochet | 2015-07-18
Przeczytana: 07 lipca 2015

książka bardzo interesująca.wiele informacji plus fotografie,których od tak nie znajdziemy w sieci. mnie osobiście "porwała". niestety, nie kupimy jej od tak w każdej księgarni. ja zamówiłam sobie bezpośredni w wydawnictwie Carpathia.

przyczajonytygrys | 2014-08-07
Srulik | 2013-12-09