Popularne hasła / tagi
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Neill Lochery
Neill Lochery (ur. w 1965 r.),jest brytyjskim (szkockim) historykiem, publicystą i komentatorem politycznym. Zajmuje się przede wszystkim najnowszą historią Bliskiego Wschodu i regionu Morza Śródziemnego. Od 1997 r. wykłada na University College London.
Opublikował m.in. książki: The Israeli Labour Party: In the Shadow of the Likud(1997),The Difficult Road to Peace. Netanyahu, Israel and the Middle East Peace Process (1999),The View From The Fence (2005),Loaded Dice: The Foreign Office and Israel (2007) oraz Lisboa: A Cidade Vista de Fora, 1933–1974 (2013).
Jego najbardziej znaną pracą stała się Lisbon: War in the Shadows in the City of Light, 1939–1945; opublikowana po raz pierwszy w 2011 roku w Stanach Zjednoczonych, została już także wydana po portugalsku (w Portugalii i w Brazylii) oraz po hiszpańsku.
Neill Lochery pisze też artykuły i komentarze polityczne do prasy, m.in. do „The Washington Post”, „The Scotsman”, „New York Sun”, „The Wall Street Journal” i „Jerusalem Post”.
- 29 przeczytało książki autora
- 63 chce przeczytać książki autora
Książki i czasopisma
Cytaty
W ostatecznym rozrachunku Portugalia, relatywnie biedny kraj europejski, nie tylko przetrwała wojnę nietknięta, ale wyszła z niej w 1945 roku o wiele zamożniejsza, niż była w chwili jej wybuchu w roku 1939. Wprawdzie alianci uważali znaczną część tych zysków za „osiągnięcia nieuczciwe”, to jednak Portugalczykom pozwolono zachować ich znakomitą większość, ponieważ w politycznych realiach zimnej wojny po 1945 roku Portugalia oraz jej wyspy na Atlantyku (Azory) nabrały dla mocarstw Zachodu wielkiego znaczenia.
W ostatecznym rozrachunku Portugalia, relatywnie biedny kraj europejski, nie tylko przetrwała wojnę nietknięta, ale wyszła z niej w 1945 rok...
Rozwiń Zwiń(Salazar) Nie widział nic kontrowersyjnego w prowadzeniu wymiany handlowej równocześnie z aliantami i z państwami Osi. Na ówczesnym etapie wojny, nie wiadomo było, kto ją wygra i czy zwycięstwo będzie całkowite. A nawet najwięksi lizbońscy anglofile czuli wtedy, że wojna nie toczy się po myśli aliantów. Salazar traktował neutralność nie tyle jako sztywną zasadę, ile jako elastyczną możliwość. Według niego dla Portugalczyków sensownym postępowaniem na tym etapie wojny było prowadzenie jawnego handlu z obiema stronami. Uważał także, iż zerwanie wymiany gospodarczej z Niemcami zwiększyłoby groźbę podjęcia przez nie działań militarnych przeciwko Portugalii. Dopiero znacznie później, gdy zwycięstwo aliantów w wojnie było już pewne, Salazar po cichu polecił niektórym z bliskich sobie, zaufanych przedsiębiorców wstrzymanie wymiany handlowej z Niemcami.
(Salazar) Nie widział nic kontrowersyjnego w prowadzeniu wymiany handlowej równocześnie z aliantami i z państwami Osi. Na ówczesnym etapie w...
Rozwiń ZwińW czasie gdy bywalcy lizbońskich kawiarni na placu Rossio z rosnącym niepokojem spoglądali na toczącą się wojnę, która początkowo odległa, teraz zgodnie z ostrzeżeniami Salazara zdawała się coraz wyraźniej dotyczyć także Portugalii, jej przywódca zaoferował lizbończykom wydarzenie, które miało odwrócić ich uwagę: ogromną wystawę nie tylko oddającą hołd dawnej chwale Portugalii, ale również wychwalającą osiągnięcia obecnego reżimu. Przedsięwzięcie stanowiło czystej wody polityczny spektakl, zaprezentowany w momencie idealnie wybranym, aby pokrzepić serca Portugalczyków. Przesłanie było czytelne: chociaż Francja znalazła się w ogniu wojny, to w Lizbonie podczas długiego, gorącego lata 1940 roku wszystko toczyło się dobrze.
W czasie gdy bywalcy lizbońskich kawiarni na placu Rossio z rosnącym niepokojem spoglądali na toczącą się wojnę, która początkowo odległa, t...
Rozwiń Zwiń