Czarne gwiazdy

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Gazety Wyborczej". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Agora SA
reportaż, Afryka
literatura faktu
joly_fh

Po wznowieniu książki „Gdyby cała Afryka…” (2011), jednego z najwybitniejszych świadectw pierwszego okresu dekolonizacji, przyszedł czas na przypomnienie „Czarnych gwiazd” – pierwszej afrykańskiej książki Ryszarda Kapuścińskiego, czyli jego 17 głośnych reportaży z lat 1960–1962. Dzięki relacjom z Konga publikowanym w tygodniku „Polityka” Kapuściński zdobył pierwsze miejsce w plebiscycie na...

Dzięki relacjom z Konga publikowanym w tygodniku „Polityka” Kapuściński zdobył pierwsze miejsce w plebiscycie na najpopularniejszego autora „Polityki” w roku 1961.

Książka zawiera dodatkowo:
* przypisy: Bogumił Jewsiewicki, Eugeniusz Rzewuski i Bożena Dudko, a do reportaży z Ghany także Małgorzata i Enchill Kofi Asare;
* 10 fotografii Ryszarda Kapuścińskiego z Ghany z 1959/1960 r. oraz opowieść fotograficzna – ze zdjęć agencyjnych – o Kwame Nkrumahu (14 fotografii) i Patrisie Lumumbie (12 fotografii);
* Posłowie afrykanisty z Kanady, światowej rangi specjalisty od Konga prof. Bogumiła Jewsiewickiego.

źródło opisu: Wydawnictwo Agora SA , 2013

źródło okładki: http://kulturalnysklep.pl/CG/pr/-czarne-gwiazdy--r...»

Gosia | 2015-04-23
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 22 kwietnia 2015

Ta książka to moje pierwsze czytelnicze spotkanie z mistrzem reportażu Ryszardem Kapuścińskim. Żałuję, że dopiero teraz i mam nadzieję wkrótce to nadrobić i sięgnąć po te jego najbardziej znane i cenione pozycje.
Ta książka mnie nie zachwyciła, bo za wiele w niej polityki, a ja nie jestem jej fanem ani nawet uważnym obserwatorem.
Główny temat to Afryka, późne lata 50-te i początek 60-tych, jej niepodległościowe dążenia - autor skupia się na dwóch państwach: Ghanie i Kongo (obecnie Zair). Rozpoczyna się proces dekolonizacji i zmian, także w mentalności narodu, przywódców i tworzących się partii. Dość szeroko odmalowuje Kapuściński postacie Kwame Nkrumaha z Ghany i Patrica Lumumby z Konga. To przywódcy, którzy w tych krajach odegrali najważniejszą rolę w procesie przemian politycznych i społecznych.
Natomiast jest kilka zachwycających opisów w tej książce. Dla mnie najlepsza jest scena w barze. Autor prostym językiem opisuje tę sytuację w sposób tak rzeczywisty, jakby się siedziało...

Ewa-Książkówka | 2013-10-01
Przeczytana: 01 października 2013

Czasem zaniedbuję niektórych autorów, choć wcale nie chcę tego robić. Co gorsza, zdarza się to w przypadku pisarzy, których bardzo cenię, bo ich twórczość wyjątkowo przypadła mi do gustu. Do czego taki stan rzeczy prowadzi? Do ogromnych i przenikliwych do szpiku kości wyrzutów sumienia… Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by temu przeciwdziałać i przeprosić się z lubianym artystą. Mnie dodatkowo pomogło w tym wydawnictwo Agora.

Wznowiło bowiem tytuł długo (bo od pięćdziesięciu lat!) nieobecny na naszym rynku, mianowicie „Czarne gwiazdy” Ryszarda Kapuścińskiego. Jest to zbiór siedemnastu reportaży z lat 1960–1962, relacjonujących pobyt autora na czarnym lądzie, a konkretnie w Ghanie i Kongo. Kapuściński przybliża nam sylwetkę ówczesnego premiera Ghany, którym był Kwame Nkrumah, a także premiera Konga, Patrice’a Emery Lumumby. Oczywiście pojawiają się w jego relacjach także inne osoby, ale to nie one są tytułowymi „czarnymi gwiazdami”.

W relacjach tych nie brak polityki, opisów...

bromba | 2015-01-08
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Afryka
Przeczytana: 08 stycznia 2015

Jedna z najwcześniejszych książek Kapuścińskiego, słabo znana, bo część esejów weszła do bardziej znanych i szerzej omawianej "Wojny futbolowej", a ułamek również chyba do "Hebanu". Ale autor ujawnia w nich już swój pazur i zdolność syntetycznego, esensjonalnego rysowania paroma zdaniami sylwetki bardzo złożonych postaci: głównych polityków "rozgrywających" niepodległość w Ghanie i Kongu, którzy dorobili się statusu idolów (stąd tytuł). Pasjonujące postacie, pasjonujące czasy...
To, co cenne, to poprawki faktograficzne afrykanistów, naniesiowe w tym wznowieniu "Czarnych gwiazd"; Kapuściński mylił się co do wielu spraw, upraszczał (może i koloryzował), ale nie zmienia to faktu, że czyta się poszczególne rodziały - samoistne utwory o mechanizmach dochodzenia do władzy i elektryzujących czasach przyspieszonej dekolonizacji - z wypiekami na twarzy

tattwa | 2018-02-22
Przeczytana: 22 lutego 2018

Obok moich ulubionych książek Kapuścińskiego - "Imperium" i "Heban" - ta pozycja jest dla mnie uzupełnieniem części afrykańskich reportaży. Rzecz traktuje o Ghanie i Kongo i brutalnych zawirowaniach towarzyszących dekolonizacji tych państw. O pierwszych afrykańskich osobowościach, ale i o dusznym klimacie czasów "białych panów" na czarnym lądzie.
Kapuściński miał wielki talent obserwatorski i łatwość w przelewaniu swoich obserwacji na papier. Dzięki temu reportaże są bardzo realistyczne - można poczuć ten żar, bunt, strach, a czasem i beznadzieję.

Mateusz | 2014-07-13
Przeczytana: 13 lipca 2014

Świetna! Moim zdaniem to pozycja od której powinien zacząć czytelnik, nie mający dotychczas styczności z twórczością Ryszarda Kapuścińskiego. Napisana lekkim piórem (właściwie to zbiór krótkich reportaży, publikowanych najczęściej w "Polityce" we wczesnych latach 60.), z polotem, czasem też typową dla autora przesadą.

Niemniej jednak jestem zachwycony tą pozycją :)

Polecam :)

Justa | 2014-08-29
Przeczytana: 11 sierpnia 2014

Zbiór reportaży-opowiadań. Wartościowa z tego względu, że (jak sam Kapuściński zauważył) większość z nas nie zna wielkich nazwisk Afryki. Przedstawione lata 50-60 pokazują pierwsze ruchy wyzwoleńcze spod władzy kolonizatorów. Po tej lekturze mam wrażenie, że wszystko w Afryce jest inne.

marcinb | 2014-08-01
Na półkach: Przeczytane, Kapuściński, 2014
Przeczytana: 19 lipca 2014

Ogromna większość tych starych reportaży poświęcona jest tylko dwóm postaciom z początkowego okresu dekolonizacji Afryki - Kwame Nkrumahowi, pierwszemu premierowi niepodległej Ghany i Patriceowi Lumumbie, bojownikowi o wolność Konga. Warto sięgnąć po tę książkę przynajmniej z dwóch powodów. Po pierwsze: ze względu na niedługi rozdział o ,,kolonach” (czyli kolonizatorach), w którym z Kapuścińskiego wychodzi coś, co nie jest takie oczywiste podczas lektury jego największych książek, a mianowicie ogromne poczucie humoru, talent pamflecisty, natura kpiarza, bezlitosnego i złośliwego satyryka. ,,Kolon” jawi się nam dzięki Kapuścińskiemu jako zwykły europejski przygłup, zacofany, ospały, ciemny jak tabaka w rogu, awansowany do statusu “pana” jedynie poprzez fakt przeniesienia się do Afryki, zagarnięcia tamtejszej ziemi i podporządkowania sobie Czarnych jako służących. I powód drugi: wiele z tych reportaży unaocznia, do jakiego stopnia ówczesne pisanie Kapuścińskiego rymowało się z...

betondp | 2017-10-26

"Czarne gwiazdy" - Kapuściński

Książka opowiada historię Ghany i Konga próbujących wyrwać się z rąk kolonialistów. Kapuściński jest na miejscu, gdy dzieją się sprawy kluczowe, lecz nie mówi tylko o nich. Sprytnie tłumaczy kontekst historyczny i społeczny wydarzeń, których jest świadkiem. Często historia bohatera jest także historią kraju lub kontynentu, o który walczy. Na dobrą sprawę nie wiadomo, o co wówczas w Afryce chodziło, co się działo, kto był kim, kto udawał, kto był szczery (a czy dziś wiadomo)?. Wiadomo jedynie tyle, że źli są biali z Ameryki i Europy Zachodniej, dobrzy są czarni (nie wszyscy), wzorem są biali z państw marksistowskich, socjalistycznych - zwał jak zwał, wiadomo, o które chodzi.

Dwie rzeczy rzucają się w oczy. Pierwsza: zafascynowanie Kapuścińskiego marskizmem. W wielu miejscach mówi o złym kapitalizmie i dobrym braterstwie, zniszczeniu podziału klasowego itp. Również dla niego, mam wrażenie, biali w Afryce byli wówczas ucieleśnieniem zła wszelkiego...

andziorek | 2013-10-16
Przeczytana: 16 października 2013

Jestem niezwykle wdzięczna Wydawnictwu Agora SA za to, że dzięki niemu mogłam przeczytać wznowioną po latach książkę (1. wydanie miało miejsce w 1963 roku), pióra wielkiego mistrza – Ryszarda Kapuścińskiego. Niejednokrotnie wspominałam w swych recenzjach, że jest on moim największym autorytetem w dziedzinie reportażu. Jakże się więc ucieszyłam, gdy w mych dłoniach znalazły się „Czarne gwiazdy”.

Ta niewielka objętościowo lektura dotyczy Afryki, w czasach kiedy poszczególne państwa zaczynały walkę o niepodległość. Lata 50. i 60. to najbardziej znaczący okres dla tego kontynentu, bowiem na ogromną skalę rozpoczyna się proces dekolonizacji. Kapuściński skupia się jednak na Ghanie i Kongo. To właśnie osoby, które w tych krajach odegrały największą rolę w przemianach politycznych, zostały opisane na łamach tej książki.

Tytułowe czarne gwiazdy to Kwame Nkrumaha (Ghana) oraz Patrice Lumumba (Kongo/Zair). Ich cechą wspólną jest niezwykła charyzma. Pozwalała im ona porywać tłumy. Były to...

Kamil Dziadkiewicz | 2017-01-26

Dla mnie książki Kapuścińskiego to 10/10. Zawsze. Bez dyskusji. Jego reportaże to kwintesencja, z ciszą między wierszami, miejscem na refleksje. Kapuściński nie tłumaczy, Kapuściński tworzy szkielet, na którym resztę budujesz sam.