Czarne gwiazdy

Ryszard Kapuściński Wydawnictwo: Agora Seria: Biblioteka Gazety Wyborczej literatura faktu
2013-09-01
1963-01-01
Agora
reportaż Afryka Ghana Kongo
literatura faktu
2013-09-01
Biblioteka Gazety Wyborczej
reportaż Afryka Ghana Kongo

Wczesne reportaże Ryszarda Kapuścińskiego ze zrzucającej okowy niewolnictwa Afryki. Daje się wyczuć fascynację autora nowymi czasami, wiatrem wolności. Nie można w trakcie lektury zapominać, że był jednak korespondentem socjalistycznego kraju - zatem i styl pisania taki, a nie inny. Przeczytałem z przyjemnością, jak i zresztą wszystkie inne książki pana Ryszarda.

Chłam. Marksistowski chłam. Te słowa w zasadzie dobrze charakteryzują ten wczesny zbiór reportaży Kapuścińskiego. No ale jak to?! "Mistrz reportażu", "intuicyjne wyczucie dziejowego wahadła", "genialnie ukazane". Wolne żarty.

1. Język, stylistyka i środki wyrazu są na poziomie robotnika który skończył kurs wieczorowy z dziennikarstwa.

2. Doskonała znajomość karaj w którym...

Wspaniałe reportaże od których naprawdę trudno się oderwać. Poznałam sylwetki bohaterów walczācych o niepodległość Ghany i Konga, sytuacje w momentach, gdy ludziom zaczynała się budzić świadomość przynależności do czegoś więcej, pragnienia czegoś więcej, pragnienia wolności.
Poukładała mi też fakty w głowie, bo wiedziałam, że coś gdzieś, ale tak nie do końca..
Bardzo...

2067

Obok moich ulubionych książek Kapuścińskiego - "Imperium" i "Heban" - ta pozycja jest dla mnie uzupełnieniem części afrykańskich reportaży. Rzecz traktuje o Ghanie i Kongo i brutalnych zawirowaniach towarzyszących dekolonizacji tych państw. O pierwszych afrykańskich osobowościach, ale i o dusznym klimacie czasów "białych panów" na czarnym lądzie.
Kapuściński miał wielki...

"Czarne gwiazdy" - Kapuściński

Książka opowiada historię Ghany i Konga próbujących wyrwać się z rąk kolonialistów. Kapuściński jest na miejscu, gdy dzieją się sprawy kluczowe, lecz nie mówi tylko o nich. Sprytnie tłumaczy kontekst historyczny i społeczny wydarzeń, których jest świadkiem. Często historia bohatera jest także historią kraju lub kontynentu, o który walczy. Na...

Fajnie jest poczytać tego najwcześniejszego Kapuścińskiego, zadziornego i szydzącego niemiłosiernie z kolonialistów. Przypisy i posłowie bardzo użyteczne i rozjaśniające wiele kwestii.

Dla mnie książki Kapuścińskiego to 10/10. Zawsze. Bez dyskusji. Jego reportaże to kwintesencja, z ciszą między wierszami, miejscem na refleksje. Kapuściński nie tłumaczy, Kapuściński tworzy szkielet, na którym resztę budujesz sam.

Historia Ghany oraz Konga opisana okiem bieglego, znanego nam doskonsle reportera

Ta książka to moje pierwsze czytelnicze spotkanie z mistrzem reportażu Ryszardem Kapuścińskim. Żałuję, że dopiero teraz i mam nadzieję wkrótce to nadrobić i sięgnąć po te jego najbardziej znane i cenione pozycje.
Ta książka mnie nie zachwyciła, bo za wiele w niej polityki, a ja nie jestem jej fanem ani nawet uważnym obserwatorem.
Główny temat to Afryka, późne lata 50-te i...

Jedna z najwcześniejszych książek Kapuścińskiego, słabo znana, bo część esejów weszła do bardziej znanych i szerzej omawianej "Wojny futbolowej", a ułamek również chyba do "Hebanu". Ale autor ujawnia w nich już swój pazur i zdolność syntetycznego, esensjonalnego rysowania paroma zdaniami sylwetki bardzo złożonych postaci: głównych polityków "rozgrywających"...

• Reportaż
  • Afryka