Ułani, ułani

Wydawnictwo: Erica
historia
joly_fh

Służba w 13 pułku ułanów wileńskich Studia w Wyższej Szkole Wojennej Kampania Wrześniowa Powojenne losy Grzegorza Cydzika Tradycja nie ginie! – Kielecki Ochotniczy Szwadron Kawalerii im. 13 pułku ułanów wileńskich Oddajemy do rąk Czytelnika wznowioną książkę Grzegorza Cydzika „Ułani, ułani…”, będącą jednak czymś zupełnie nowym. Na podstawie maszynopisu oryginalnych wspomnień odtworzyliśmy je z tymi fragmentami, które wycięła peerelowska cenzura, a co ważniejsze ze wspomnieniami z Kampanii Wrześniowej – czyli z tym, czego zabrakło w pierwszym wydaniu. O powojennych losach Grzegorza Cydzika Czytelnik będzie mógł się dowiedzieć z obszernego wywiadu udzielonego przez jego córki. Czy córki Grzegorza Cydzika miały problemy z powodu „niesłusznego” pochodzenia? Jak sanacyjny oficer ułożył sobie życie w PRLu? Jaki był w oczach bliskich, ale też i innych ludzi? Przedstawiamy też Kielecki Ochotniczy Szwadron Kawalerii im. 13 pułku ułanów wileńskich, żeby udowodnić, że tradycja nie ginie, ale cały czas odradza się. Niesamowita historia harcerzy, którzy w 1981 roku stworzyli istniejący do dziś (choć już nie harcerski) szwadron kawalerii – pełna niesamowitych zbiegów okoliczności i Wilnian w Kielcach.

źródło opisu: Instytut Wydawniczy Erica, 2013

źródło okładki: www.strefaksiazki.net.pl

grizzly | 2018-01-02
Przeczytana: 02 stycznia 2018

Fantastyczne dzieło!

Książka jest wartościowa pod względem historycznym. Poza tym jest przyjemna i łatwa w czytaniu. Jako że to są wspomnienia żołnierza, są opisane ściśle, zwięźle i na temat. Treść ułożona bardzo logicznie i nie iryrtuje przepełnieniem jakimiś tam opisami, epetytami czy innymi śmieciami.

Książka opowiada o karierze wojskowej Grzegorza cydzika. W związku z tym nie brakuje tam też humoru. Niektóre opowieści są smieszniejsze za kabarety a to wszystko miało miejsce być!!!

Gorąco polecam!!

PtrK | 2016-09-19
Przeczytana: 19 września 2016

Książka zdecydowanie do polecenia każdemu, kto interesuje się historią polskiej jazdy. Wspomnienia Grzegorza Cydzika jak i jego córek bardzo ciekawe. Bardzo dobrze się czyta.

mądry | 2014-10-13

Świetna książka ukazująca czasy końca lat 30 XXw. Realia nauki i szkoleń żołnierzy polskich, życia codziennego i prywatnego...

Meszuge | 2014-03-24
Przeczytana: 24 marca 2014

Książka ciekawa pod wieloma względami i zapewne adresowana do zróżnicowanego kręgu czytelników/odbiorców. Na pewno pasjonująca dla osób zainteresowanych historią wojska polskiego w ogóle, a kawalerii w szczególności – dla nich to zapewne istotne będą informacje o wzorach kiełznania i typach troków (albo odwrotnie) i inne takie detale czysto „techniczne”. Dla pozostałych czytelników książka ta może mieć wartość historyczno-obyczajową, coś w stylu „życie codzienne oficerów kawalerii II Rzeczpospolitej na jej wschodnich kresach”, bo to i zwyczaje, i wzory zachowań (kodeks honorowy), i etykieta, i ceny, i wynagrodzenia… Zgodnie z podtytułem zresztą: „Wspomnienia, gawędy, opowieści”.

Ciekawa wydała mi się pewna niespójność opowieści Grzegorza Cydzika w konfrontacji ze „Wstępem” Juliusza S. Tyma oraz wspomnieniami córek Cydzika. Na przykład: kiedy on… może nie narzeka, ale stara się zaprezentować swoją trudną sytuację materialną i nawet dokonuje drobiazgowych wyliczeń, jedna z córek...