Dlaczego prawda? Prawda jako wartość w sztuce, nauce i codzienności

Wydawnictwo: Poltext
filozofia i etyka
kosopaty

Książka Dlaczego prawda? należy do filozofii, a jej przedmiotem jest prawda, choć nie jako abstrakcyjny byt idealny, badany przez semantykę logiczną, lecz jako wartość w nauce, sztuce i w życiu codziennym, analizowana w sposób właściwy dla socjohistorycznej ontologii hermeneutycznej. Książka ma cele teoretyczne, bo chodzi o zrozumienie tego, czym jest prawda, i tego, że jest wartością dla nas. Ma też cele normatywne i praktyczne, bo idzie o wykazanie, że bez prawdy nauka nie byłaby tym, czym jest i czym być powinna, że mamy prawo domagać się prawdomówności i wiarygodności od polityków, osób publicznych i autorytetów, że w życiu codziennym prawda jest warunkiem skuteczności działania i poprawności współżycia z innymi.

Przeprowadzone analizy ujmują w nowatorski sposób normatywny wymiar naszego bycia i naszej wspólnej działalności, których nie da się do końca zrozumieć ani w kategoriach doraźnych celów, biologicznych uwarunkowań, uniwersalnej racjonalności, ani jako dążenia do samooczywistej wolności. Z racji rozważania prawdy jako faktycznej, czyli związanej z ludźmi, z ich wspólnotową działalnością, a także jako osadzonej w kulturze i historii, prowadzone w książce analizy dają się powiązać zarówno z koncepcją społeczeństwa opartego na wiedzy, jak i z określaniem celów nauki i działalności naukowo-technicznej, dostarczają bowiem uzasadnienia niezbędności dążenia do prawdy w badaniach naukowych, w codziennym życiu i w wielu sferach praktyki społecznej.

źródło opisu: http://www.poltext.pl/

źródło okładki: http://www.poltext.pl/