Historia, II wojna światowa
historia
Ag2S

„Przedmiotem zainteresowania Autorów są doświadczenia wojenne konkretnej grupy osób – tzw. maczkowców, czyli żołnierzy 1. Dywizji Pancernej gen. Maczka, przekazane w bezpośredniej narracji biograficznej o okresie wojny, uzupełnione o dalsze losy powojenne w dużej mierze naznaczone wojenną fazą biografii. Praca wpisuje się zatem w formułę historii mówionej, która w tym konkretnym przypadku...

Praca wpisuje się zatem w formułę historii mówionej, która w tym konkretnym przypadku zyskuje niejako dodatkowe znaczenie – Autorzy zdołali dotrzeć do niemal wszystkich obecnie żyjących maczkowców.
W trakcie lektury dowiadujemy się, że niektórzy z narratorów już nie żyją. Tak więc opowieści biograficzne stają się tu również symbolem wymiany pokoleniowej, ostatnią formą ekspresji, używając języka Jana Assmanna, pamięci komunikacyjnej. Krótko mówiąc, Autorzy zdołali w ostatniej chwili zebrać historie życia żołnierzy gen. Maczka i już sam ten fakt czyni recenzowaną pracę niesłychanie cennym źródłem historii mówionej”.

dr hab. Kaja Kaźmierska, prof. nadzw. Uniwersytetu Łódzkiego

źródło opisu: REPLIKA, 2013

źródło okładki: http://www.muzeum1939.pl/

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!