Światowe życie w czasach nazizmu. Elity europejskie wobec Hitlera

Tłumaczenie: Andrzej Wiśniewski
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Wojny; Konflikty". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
La vie mondaine sous le nazisme.
978-83-245-8671-4
historia
Wiedenka

Książka jest pierwszym tak obszernym studium na temat związków europejskich elit z nazizmem. Ujawniając niepublikowane dotąd materiały archiwalne, prywatne notatki i dokumenty dyplomatyczne, autor odsłania kulisy władzy, gdzie możni tamtejszego świata wymieniali się przywilejami, udzielali sobie ulg podatkowych i dzielili się zrabowanymi dobrami. Ukazuje, jak gorliwie przedstawiciele śmietanki towarzyskiej angażowali się w popieranie Hitlera, jak dawne elity, począwszy od cesarskich synów, bawiły się w towarzystwie parweniuszy, tworząc wraz z aktorami, technokratami z SS i dyplomatami swoisty dwór. W światłach rampy nie brakowało także kobiet przekonanych o tym, że uczestnicząc w światowym życiu, wynagrodzą sobie niedostatek praw obywatelskich.

Fabrice d'Almeida, opisując okres od objęcia władzy przez Hitlera aż po jego upadek, kreśli obraz grupy, której w zabawie nie przeszkodziły ani wojna, ani grabież Europy, ani eksterminacja ludności żydowskiej. Autor zrywa zmowę milczenia, która do tej pory skutecznie zwalniała elity z współodpowiedzialności za dojście Hitlera do władzy.

Ghostwriter | 2011-03-30
Przeczytana: 30 marca 2011

Czyta się przyjemnie. W książce można odnaleźć dużo anegdot na temat przedstawicieli niemieckich elit. Możni tamtych lat czerpali korzyści z "romansu" z nazistami czego później się wypierali. Zdobywali majątki kosztem grabionych Żydów. Autor próbuje także przekonać, że Hitler nie był takim ascetą jakim kreowała go goebbelsowska propaganda. Mój znajomy - który historię zna dużo lepiej niż ja - uważa jednak, że przytoczone w książce argumenty jakoby Hitler lubił zbytek i przepych nie są zbyt przekonujące. Bez względu na to autor ciekawie przedstawia życie nazistów, bogatych przemysłowców, artystów, bogaczy, słowem - śmietanki towarzyskiej Niemiec lat 30 i 40 oraz ich sympatyków z innych krajów Europy.

irman | 2016-10-15
Arathi | 2015-04-07