Na drogach i szlakach Rzymian

Seria: Rodowody Cywilizacji
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
historia
Cavalcanti

Książka archeologa Jerzego Wielowiejskiego przedstawia jedno z największych osiągnięć rzymskiej cywilizacji, jakim była sieć dróg. Autor omawia ich budowę, przebieg oraz znaczenie dla państwa. Ukazuje również starożytny transport oraz życie na drogach.

źródło opisu: własne

źródło okładki: http://www.conrada11.pl/

Krzysiek | 2015-05-31
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia

Wszyscy wiemy ze szkoły że jak rzymianie to wspaniałe drogi.
Z tej książki dowiemy się tylko o drogach, ich budowie i przebiegu ale także o sposobach podróżowania, o zajazdach, restauracjach, przewodnikach turystycznych i innych elementach niezbędnych dla podróży po Imperium.
Dodatkowo - szlaki poza granicami Cesarstwa.
Świetna praca!

Wspaniała sieć dróg była z pewnością jednym z największych osiągnięć starożytnego Rzymu. Dowodnym tego świadectwem fakt, że korzystano z nich nieraz jeszcze w XIX stuleciu! Autor wychodząc od znanego powiedzenia, że wszystkie drogi prowadzą do Rzymu ukazuje sieć lądowych szlaków, które biegły do (a może raczej z) Wiecznego Miasta. Dokładnie omówione zostały zagadnienia budowy dróg, mostów i tuneli. Najwięcej miejsca poświęcił Autor opisowi dróg w Italii oraz prowincjach rzymskich. Dla mnie osobiście ta część pracy była trochę monotonna, natomiast niezwykle podobał mi się rozdział kolejny, w którym przedstawione zostały szlaki leżące poza granicami imperium, a którymi poruszali się Rzymianie. Dotyczy to słynnego szlaku bursztynowego czy jedwabnego. Przy tej okazji Autor poruszył też kwestie stosunków Rzymian z ludnością ziem polskich, a także z Chinami czy Indiami. Na pochwałę zasługuje wykorzystanie nie tylko źródeł archeologicznych, ale też sporego zasobu źródeł literackich, że...