Najnowsze artykuły
Artykuły
„Wiedźmin 4” przekroczy granice gatunku? Nad grą pracuje już większość studiaKonrad Wrzesiński5Artykuły
Czytamy w weekendLubimyCzytać388Artykuły
Książki adwentowe dla dzieci i dorosłych – te tytuły zapewnią ci 24 dni przedświątecznego czytaniaAnna Sierant4Artykuły
Jest temat, o którym się nie mówi… Porozmawiajmy o piractwieKonrad Wrzesiński24
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Jacques Heurgon

2
6,7/10
Pisze książki: historia
Urodzony: 01.01.1903Zmarły: 01.01.1995
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
6,7/10średnia ocena książek autora
39 przeczytało książki autora
136 chce przeczytać książki autora
2fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma

1973
Rzym i świat śródziemnomorski do wojen punickich
Jacques Heurgon
6,8 z 14 ocen
111 czytelników 3 opinie
1973
Najnowsze opinie o książkach autora
Życie codzienne Etrusków Jacques Heurgon 
6,6

Przede wszystkim (być może ze względu na swój wiek) książka zawiera trochę informacji nieprawdziwych. Ze znanych mi tematów najbardziej uderzyły mnie fałszywe informacje o piśmie linearnym B i starożytnej filozofii greckiej - stanowczo wzbudza to zastanowienie, ile prawdy jest w pozostałej części tekstu. A ile jej jest, nie sposób ustalić. O ile autor podaje wiele kontrargumentów dla stanowisk, z którymi się nie zgadza, tak nie podaje żadnych, najmniejszych nawet dowodów, na prawdziwość swoich twierdzeń. Styl także pozostawia wiele do życzenia - gdzieś pomiędzy naukową treścią a popnauką, dla jednych będzie za ciężka, a dla innych zbyt nonsensownie rozwlekła i ze zbyt wieloma wplecionymi odniesieniami do zapomnianych już lub znanych tylko francuzom elementów kultury, z mnóstwem zbędnych dygresji i ozdobników. Nie nudziłem się, ale trochę czułem, że marnuję czas.
Rzym i świat śródziemnomorski do wojen punickich Jacques Heurgon 
6,8

Nasamprzód trzeba zwrócić uwagę na fakt, że tytuł książki został nie najlepiej przełożony. Nie uwzględniono w nim przymiotnika "occidentale", który wyraźnie ogranicza tematykę tej książki do zachodniej tylko części świata śródziemnomorskiego. W istocie bowiem Heurgon przedstawił w tej pracy dzieje tego obszaru przed wybuchem wojen punickich, a więc podjął się opisania okresu niezbyt dobrze znanego. W sumie nic dziwnego: do wielu miejsc historia dociera dopiero wraz z Rzymianami. Nie wszędzie jednak. Autor dużo miejsca poświęca problematyce kolonizacji fenickiej i greckiej, a także swojej ulubionej bodaj tematyce, tj. Etruskom. W porównaniu z tą problematyką zdecydowanie na uboczu znajdują się partie książki poświęcone Galii oraz Półwyspowi Iberyjskiemu. Dużo ciekawych uwag zamieścił Heurgon w rozdziale o Rzymie królewskim, w którym to - nie dziwota - podkreślił zwłaszcza rolę Etrusków.
Oryginalna jest forma tej pracy. Część pierwsza nosi tytuł "Stan naszej wiedzy" i zawiera narrację o najważniejszych wydarzeniach i procesach. Z kolei część druga zatytułowana "Zagadnienia i kierunki badań" zwraca uwagę na kilka obecnych w literaturze naukowej lat 60. pomysłów i kontrowersji badawczych. Nie mogło tu zabraknąć kwestii pochodzenia Etrusków (tu wszak różnili się w opiniach już starożytni, czego dowodem sprzeczne domysły Herodota i Dionizjusza z Halikarnasu),czy chronologii kolonizacji greckiej. Odniosłem wrażenie, że Heurgon lubi zwracać uwagę na związki i kontakty, wskazuje na wpływy kulturowe (wyodrębnia tu "zewnętrzne źródła kultury") - to ciekawe spojrzenie na tytułową tematykę. Myślę, że jego praca dobrze uzupełnia bardziej skupione na historii wydarzeniowej podręczniki dziejów Grecji czy Rzymu.
Tomasz Babnis