Jezus z Nazarethu Tom 1-4 w 2 vol.

Wydawnictwo: M
8,52 (98 ocen i 16 opinii) Zobacz oceny
10
33
9
28
8
13
7
12
6
6
5
5
4
1
3
0
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788375956368
liczba stron
1567
kategoria
historyczna
język
polski
dodała
Figunia33

Wcześniej o Jezusie mogliśmy przeczytać w powieściach Renana, Ricciottiego czy Ropsa. Jednak dopiero czterotomowa powieść Romana Brandstaettera zachwyciła czytelników atmosferą miejsca, czasu i tradycji żydowskiej.Cztery tomy Jezusa z Nazarethu przesycone są duchem psalmów, duchem Biblii, duchem starej poezji semickiej. Zadziwiający jest portret psychologiczny Chrystusa - Boga i Człowieka.Tom...

Wcześniej o Jezusie mogliśmy przeczytać w powieściach Renana, Ricciottiego czy Ropsa. Jednak dopiero czterotomowa powieść Romana Brandstaettera zachwyciła czytelników atmosferą miejsca, czasu i tradycji żydowskiej.Cztery tomy Jezusa z Nazarethu przesycone są duchem psalmów, duchem Biblii, duchem starej poezji semickiej. Zadziwiający jest portret psychologiczny Chrystusa - Boga i Człowieka.Tom pierwszy, "Czas milczenia", opowiada o zdarzeniach, które miały miejsce od zapowiedzi narodzenia Jana Chrzciciela do pobytu Jezusa na pustyni.Tom drugi, "Czas wody żywej", to zapis dalszych wydarzeń aż do śmierci Jana Chrzciciela. Autor przedstawia tu pierwsze miesiące publicznego nauczania Jezusa i pierwsze zatargi z faryzeuszami.W tomie trzecim, "Czas chleba i światła", autor przedstawia zdarzenia pomiędzy ścięciem św. Jana Chrzciciela a ostatni tygodniem życia Jezusa.Nadchodzi godzina goryczy, lęku i opuszczenia. Dzieło kończy "Pełnia czasu". Opowieść oparta jest na ewangelicznej relacji Jana. Opisuje wydarzenia Wielkiego Tygodnia, poranek Zmartwychwstania i Wniebowstąpienie.

Pisarz zawarł w powieści całe dotychczasowe doświadczenie literackie, swoje przeżycia religijne oraz żywą wiarę w Jezusa-Mesjasza.

Przed śmiercią wyznał: ,,Wielkie dziedzictwo duchowe wspólne chrześcijanom i Żydom upewnia mnie w przekonaniu, że moje "odejście" od judaizmu, moja ,,zdrada" , jak to chcieliby widzieć niektórzy, nie jest odejściem w znaczeniu dosłownym. Ja dotykam obu krańców łuku. Ja czekam na ten wielki Most. Chciałbym postępować tak jakby mieszkał we mnie Bóg (fragment Wstępu).

 

źródło opisu: M Wydawnictwo, 2013

źródło okładki: M Wydawnictwo, 2013

pokaż więcej

Brak materiałów.
książek: 285
FelisCatus | 2017-06-21
Przeczytana: czerwiec 2017

Sięgnęłam do tej książki po powrocie z Ziemi Świętej, która zmieniła moje dotychczasowe zapatrywanie na sprawy naszej wiary. Czytałam ją bardzo długo i być może tak właśnie powinno się tę powieść czytać. Ja osobiście pierwszy raz zetknęłam się z przedstawieniem życia Chrystusa ujętego od strony jego żydowskiego pochodzenia, a więc Jego korzeni. Ukazanie życia Jezusa Chrystusa w społeczności żydowskiej, w jej obyczajach, zwyczajach i religii, niesamowicie poszerza optykę związaną z korzeniami naszej wiary. To książka do przeżywania - chwila po chwili wydarzeń, które doskonale znamy z biblii - i chłonięcia ich z nowej perspektywy, z perspektywy ówczesnych realiów oraz zasad panujących w starożytnym Izraelu znajdującym się pod protektoratem rzymskim. Poznanie warstwy historyczno-obyczajowej tamtych czasów to dla mnie klucz do głębszego zrozumienia Pisma Świętego. Roman Brandsteatter, jako konwertyta i wybitny znawca Biblii, doskonale przedstawia zwyczaje żydowskie i pomaga zrozumieć mechanizmy, o których istnieniu, nie miałam pojęcia, a bez których dogłębne zrozumienie niektórych zagadnień biblijnych wydaje mi się po prostu niemożliwe. Historia bohaterów, których tak przecież dobrze znamy - przedstawiona z podaniem ich oryginalnie brzmiących imion oraz modlitw w języku (hebrajskim? aramejskim?), które wznosili - nabiera nowego, dużo głębszego wymiaru. I jeszcze jedno spostrzeżenie - autor pozostawia nam margines w osobistym odbiorze i interpretacji wydarzeń, które przecież doskonale znamy z kościoła. Ogromną zaletą książki jest brak prostych przeniesień z Ewangelii, a jednocześnie autor nie mami nas łatwymi odpowiedziami, podpowiedziami, nie prowadzi nas utartym szlakiem, ale pozwala szukać, rozważać, domyślać się, interpretować.

Pokaż wszystkie opinie o tej książce
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading

Opinie czytelników


O książce:
Sankofa. Nie zmarnuj życia

piekna książka. życiowa, pokazująca niecodzienne podejście do normalnych spraw. wskazuje na co warto zwrócić uwagę a na co nie tracić energii. bardzo...

zgłoś błąd zgłoś błąd