Blisko, nie za blisko. Terapeutyczne rozmowy o związkach

Okładka książki Blisko, nie za blisko. Terapeutyczne rozmowy o związkach Paweł Droździak, Renata Mazurowska
Okładka książki Blisko, nie za blisko. Terapeutyczne rozmowy o związkach
Paweł DroździakRenata Mazurowska Wydawnictwo: Sensus nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Sensus
2012-01-01
2012-01-01

Okładka książki Blisko, nie za blisko. Terapeutyczne rozmowy o związkach. Wydanie II rozszerzone Paweł Droździak, Renata Mazurowska
Blisko, nie za... Paweł Droździak, Re...
Blisko, nie za... Paweł Droździak, Re...

Dobra książka dla osób, które myślą, że prawdziwa miłość to 24 h na dobę.

Dobra książka dla osób, które myślą, że prawdziwa miłość to 24 h na dobę.

Autor: Paweł Droździak & Renata Mazurowska
Wydawnictwo: Sensus
Książka "Blisko, Nie Za Blisko Terapeutyczne Rozmowy O Związkach" to publikacja psychologiczna, która pozwala nam znaleźć odpowiedź na nurtujące nas pytania. Wszystko dzięki rozmowy Renaty Mazurowskiej z Pawłem Droździakiem.

Opisywane dzieło jest podzielone na szesnaście rozdziałów, każdy opisuje inny rodzaj relacji międzyludzkiej. W pierwszy zatytułowany jest "Blisko, nie za blisko" w którym dowiemy się o potrzebie bliskości. Następny dział to "Matka i córka - przyjaciółki czy rywalki" tutaj jest mowa o więzi matczynej, dzięki czemu może zrodzić się symbioza, przyjaźń lub rywalizacja. Trzeci rozdział "Ojciec i córka" możemy przeczytać tutaj relacje między ojcem i córką, a także znajdziemy informacje w jaki sposób będzie kształtować się relacja między córką a życiowy partner. Dalej mamy dział "Mój pierwszy, moja pierwsza" przeczytamy o micie, który twierdzi jeden związek kobiety z mężczyzną powinien trwać całe życie. Piąty rozdział to "Negocjacje w związku" dowiemy się co warto mówi w sytuacji krótki, jakie znaczenia mają określone słowa, które wtedy wypowiadamy wobec drugiej osoby. Kolejny dział to "Zawsze ta druga" jest tutaj mowa o kobietach, które na całe życie zostają tylko kochankami. Siódmy rozdział "Zamienię Cie na lepszy model", czyli jak miłość może przeminąć oraz w jaki sposób warto sobie z tym radzić oraz jak zwalczać lęk przed nim. Dalej znajdziemy działy zatytułowane "Samotne rodzicielstwo", „Zdrada musi mieć twarz”, „Drugie związki plastrem na poprzednie?”, „Zły chłopiec. Nie potrafię się rozstać, a powinnam”, „Single i singielki”, „Bez Ciebie umrę”, „Żeby się chciało chcieć” oraz „Kiedy na terapię”.

Autor: Paweł Droździak & Renata Mazurowska
Wydawnictwo: Sensus

Życiowe jak cholera. Chłop wije się jak piskorz a babka ciśnie, próbuje przyszpilić, wydusić z niego logikę, konsekwencję. Jest więc pewne odwrócenie stereotypowych ról. Lecz nie do końca. Bo jednak ma ona uczucia, emanuje ciepłem, empatią. A on to wcielenie Sza... Lacana. ;) Najlepsze jakie znam pomijając Sławoja Żiżka. Nie żebym znał ich znowu wszystkich, ale co tam. Pobyłem z nimi (cudowny duet!),zatrzymałem się. Może wrócę. Póki co lecę dalej.

Strasznie mnie denerwuje ta Pani :) Reprezentuje dużo stereotypowych i jednowymiarowych torów myślenia, które przywodzą mi na myśl wszystkie te "kobiece magazyny". Istnieje oczywiście opcja, że był to świadomy zabieg, po to żeby skierować rozmowę w pożądane kierunek, ale jakoś... nie wydaje mi się.
Na szczęście nie ona jest główną bohaterką rozmowy. Pan Paweł natomiast urzekł mnie swoim holistycznym spojrzeniem, jakoby ludzi i ich zachowań nie da się sklasyfikować w żadne typy ani wzorce, każdy przypadek trzeba rozpatrywać indywidualnie. Niby to oczywiste, ale tak naprawdę wielu tak powie, ale już nie każdemu rzeczywiście chce się w ten sposób działać.
Wszystko, o czym opowiadał, nabrało dla mnie nowego sensu. W ogóle nie jest to taka pseudo-amerykańska produkcja o trzech krokach do stworzenia udanego związku, tylko dawka naprawdę zaskakującej wiedzy i proces odczarowywania wielu bardzo, za bardzo powszechnych mitów. Inspiruje do zgłębiania własnych schematów myślenia i działania. Przy okazji sprowadza tematy na ziemię, typowo męska ręka - bez żadnych uniesień, bez zachęty do zmiany swojego życia w tydzień i jeden dzień; również bez przesadnego skupiania się na własnej osobie. Chyba właśnie ten spokój zaimponował mi najbardziej. Wiadomo, że nie z każdym słowem się zgadzam, ale nigdy o to nie chodzi.
***
Z uwag wydawniczych (Sensus, 2018),denerwowała mnie mocno jedna rzecz - co jakiś czas obok głównego tekstu pojawiają się takie nagłówki (niemiłosiernie rozpraszające!) wybierające co ważniejsze zdania z całości, jak w artykułach - no i w artykułach to ma sens, bo przyciąga/kieruje uwagę albo streszcza szybko morał, jeśli nie chce nam się czytać wszystkiego - ale w książce?!

Na szczęście nie ona jest główną bohaterką rozmowy. Pan Paweł natomiast...

Warta przeczytania lektura. Dużo prawdy - nawet tej niewygodnej. Polecam - warto przeczytać żeby zrozumieć jak to wszystko działa w tych relacjach.

Uwielbiam takie gadanie na poziomie, kiedy słowa doskonale oddają sens, a całość jest konkretna, bez lania wody.

Jakkolwiek nie wyglądałby nasze życie, jego kanwę zawsze stanowią inni ludzie i relacje z nimi. I właśnie tego zagadnienia dotyczy rozmowa, którą prowadzą ze sobą autorzy książki "Blisko, nie za blisko". Niemal każdy znajdzie w niej coś o sobie - rodzice i bezdzietni, zdradzający i zdradzani, osoby w związkach i samotni, osoby w relacji bliskiej i luźnej. Jest w niej wiele ciekawych pytań np. o kwestię współczesnego kryzysu samej idei związku ("Jeśli każdy człowiek jest całością i żadnej płci niczego nie brak do tego, by móc wieść samodzielne życie, to jaki miałby być powód tego, że będą dobierać się w pary?"). Nieco rozczarowany może być jedynie czytelnik, który poszukuje prostych i dających szybkie efekty recept. Tutaj nic takiego nie ma. Znajdzie za to mnóstwo mądrych i wyważonych rozważań nad złożonością relacji międzyludzkich. Nie dostaniemy niczego na tacy - sami musimy obserwować siebie i nasze relacje z innymi aby na tej podstawie wypracować wnioski dla swojego życia. Autorzy jedynie zwracają naszą uwagę na wiele aspektów, których nawet nie zauważamy w natłoku codzienności. A warto się nad nimi zatrzymać aby lepiej zrozumieć samego siebie.

Dwoje ludzi... temat rzeka.

Fantastyczna książka. Psychologiczne podejście do tematu szeroko pojętego "związku", postrzeganego z perspektywy dwójki autorów, mężczyzny i kobiety, toczących przez kolejne strony szeroko zakrojoną tematycznie dyskusję. Pouczające to wszystko :) I to wcale nie jest żaden poradnik. Nie znajdziecie tu rozwiązań podanych na srebrnej tacy - będzie za to mnóstwo przemyśleń prowokujących do własnych refleksji.

Związek dwojga ludzi to nie tylko idylla i obrazek wprost od Disneya. To także problemy, konflikty, ciągła praca nad sobą i nad relacją. Sam charakter związków też bywa szalenie różny. Niniejsza książka nie skupia się bynajmniej na idyllicznych obrazkach, lecz na problemach, które autorzy starają się rozłożyć na czynniki pierwsze.

Problemów zaś może być między dwojgiem ludzi bardzo wiele. Niektóre mogą brać się z nas samych i wynikać z oczekiwań oraz pewnych obrazów partnera, które są w nas zakorzenione bardzo głęboko, już od czasów dzieciństwa począwszy (ma to też swój związek z więzią i relacją z rodzicami, o czym też jest w książce mowa). Inne problemy wynikają z rozwoju sytuacji, z faktu zaistnienia ważnych życiowo wydarzeń, trywialnie mówiąc - z przebiegu codziennego życia. Istnieją także problemy wynikające z wszelkiego rodzaju patologii, zdrad, uzależnień emocjonalnych... Spektrum tematyczne jest tutaj bardzo szerokie i choć książka jest szalenie interesująca, zawierająca wiele ciekawych spostrzeżeń, to niewykonalnym jest zamieszczenie na jej łamach wszystkich możliwych do zaistnienia w życiu sytuacji.

Szalenie interesujące są rozdziały poświęcone zdradom, życiu we wszelkiego rodzaju "trójkątach" i tkwieniu w uzależnieniu emocjonalnym od innej osoby. Skąd to się bierze, jaka jest cena, przyczyny, skutki - codzienne i późniejsze, długofalowe? (bo te długofalowe zawsze istnieją, tego typu historie nie kończą się bowiem, przeważnie, dobrze :) ). To drugie, rozszerzone wydanie tej książki, z czego należy się cieszyć, gdyż została ona poszerzona w stosunku do wydania pierwszego m.in. o bardziej obiektywne potraktowanie tematu zdrady, a mianowicie o przyznanie że kwestia istnieje i omówienie w szeroki sposób kwestii zdradzania przez kobiety :) (nie tylko bowiem facet jest czasem świnią ;) ). Mechanizm zaistnienia zdrady jest sam w sobie szalenie ciekawy, jednak omówienie go z perspektywy zdradzającej kobiety jest, jak się okazuje, szalenie ciekawe :) Choćby z tego tylko powodu warto przeczytać tę lekturę.

Uzależnienie emocjonalne także ma na kolejnych stronach swoje "5 minut". W zasadzie można powiedzieć, że to ładne nawiązanie do tytułu książki, tkwi w nim bowiem swoista prawda: warto być ze sobą blisko, ale jednak nie za blisko. Takie "za blisko" może być na dłuższą metę destrukcyjne. Trzeba mieć własne przestrzenie - oprócz tej wspólnej. A z toksycznej, pochłaniającej własne "ja" relacji trzeba po prostu uciekać - im szybciej, tym lepiej,. Taki generalnie rzecz biorąc wniosek można przyjąć z tej części książki.

Ta lektura jest tylko i wyłącznie do polecenia. Jest niesamowicie ciekawa i przydatna każdemu, nawet z czysto teoretycznego poziomu patrząc. Nie musi bowiem sięgać po tę książkę tylko ktoś, kto ma lub podejrzewa problemy w swoim związku. To może być także pouczająca lektura dla wszystkich, którzy mają na co dzień w swoim domu idylliczne obrazki ;)

Dziękuję Wydawnictwu Sensus za egzemplarz recenzencki.

Recenzja także na:

Dwoje ludzi... temat rzeka.

Książka jest to tak zwana rozmowa dwójki ludzi ze sobą, który wprost sposób przedstawiają nam swoje punkty widzenia oraz to wszystko potwierdzają swoimi argumentami i twierdzeniami. Autorzy nie sugerują czytelnikowi co jest według nich ważne, tylko nakierowują na istotne rzeczy. Niekiedy pewne sytuacje przynoszą nam emocje, jednakże warto do nich podejść "na zimno". Może nas to boleć i spowodować u nas cierpienie. Warto postępować w sam raz z własnym rozsądkiem.

Publikacja nie tylko pomoże nam zmierzyć się z własnymi myślami, jest też świetnym przewodnikiem po psychice innych ludzi, może nawet sprawi, że inaczej zaczniemy odbierać otaczający nas świat. Książka napisana została bardzo przystępnym językiem, nie ma tam ściśle naukowych zwrotów, czy terminów. Autorzy nie narzucają oni swoich racji czytelnikowi, tylko nakierowują go na pewne rzeczy...

Pełna recenzja książki na stronie:

• Psychologia
  • Rozwój osobisty

Paweł Droździak Blisko, nie za blisko. Terapeutyczne rozmowy o związkach Zobacz więcej