Sztuka wojny. Wydanie III

Wydawnictwo: Onepress
biznes, finanse

Sztuka wojny Sun Tzu i Metody wojskowe Sun Pina to kanon literatury militarystycznej. Liczące około 2500 lat traktaty zadziwiają swoją ponadczasowością i walorami poznawczymi. Z każdego odtworzonego i przetłumaczonego przez współczesnych badaczy zdania bije ogromna wiedza mająca zastosowanie nie tylko na prawdziwym polu bitwy, ale także w wielu innych sferach życia - w walce o rynek toczonej między przedsiębiorstwami, w motywowaniu ludzi do wydajniejszej pracy czy w rozwiązywaniu osobistych problemów. To wszystko dzięki dualnemu charakterowi rad udzielanych przez tych dwóch wielkich strategów - dosłownemu i metaforycznemu. Dlatego współcześni czytelnicy nie muszą znać historii starożytnej chińskiej wojskowości, aby skorzystać z potencjału, jaki kryją w sobie myśli dwóch wielkich przedstawicieli rodziny Sun.Dzięki temu poprawionemu i poszerzonemu o elementy dodatkowe wydaniu każdy może odświeżyć swoją znajomość Sztuki wojny, a także zagłębić się bardziej w kulturę Państwa Środka poprzez lekturę 36 forteli. Nie są one sformalizowanym dziełem, lecz stanowią swoisty zbiór powiedzeń wywodzących się z myśli politycznej i militarystycznej lub z nią powiązanych. Funkcjonujące współcześnie jako wyrażenia idiomatyczne są dowodem na przetrwanie tej myśli do czasów obecnych. Ich znaczenie jest równie istotne co kiedyś, a Chińczycy często posługują się nimi w celu opisania różnych podstępów, wybiegów i zmyłek. To prawdziwa gratka zarówno dla koneserów, jak i dla osób, które dopiero pierwszy raz sięgną po Sztukę wojny.

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Wydawnictwo Helion

usagi | 2017-05-26

Książka jak książka , ale bibliografia na jej końcu pozwala kontynuować przygodę ze strategią starożytnych Chin. Ralph Sawyer razem z Thomasem Cleary'm jest naprawdę dobrym nie azjatyckim analitykiem dziedziny sztuki wojennej, tylko czasem tłumaczom jego książek brakuje prostoty, jaką odznaczali się prawdziwi stratedzy- nie tu. Tu idzie lekko. A Sztuka Wojny to nie wierszyki tylko coś, co powoduje śmierć i zniszczenie, kto się w tym lubuje jest wciąż na etapie zwykłego wojownika. Wykłady Sun Bina dodają smaczku, mamy kilka wstawek z kaligrafią, mapkę, więc jest wszystko, czego trzeba. Ze swojej strony polecam poszukać takich ludzi jak Pang Tong, Sima Yi, Guo Jia i na końcu Zhuge Liang. Każdy z nich bezpośrednio kierował się tymi zasadami oraz czymś jeszcze, co trzeba samemu wywnioskować.
s. 195 - formacja dzikich gęsi (Red Cliff ^_^)

Warto posiadać na własność.

vivarto | 2017-06-06
Na półkach: Przeczytane, Inne, E-booki, 2017
Przeczytana: 06 czerwca 2017

Klasyka gatunku. Niemalże same ochy i achy. A ja? Umęczyłam się potwornie. Wieje nudą. A nawet gdy nie wieje - to znam te wszystkie fortele, manipulacje, knucia, intrygi w o wiele lepszym, bardziej pociągającym intelektualnie i formalnie wydaniu, mianowicie Makiawellego. Komentarze - niby pomocne, ale nie do końca. Perseweratywne. Pozycja owa jest rekomendowana szeroko jako zawierająca metody wpływu, manipulacji możliwe do zastosowania nie tylko na polu bitew, ale i w życiu codziennym: biznesie, związkach, szeroko pojętych relacjach międzyludzkich. Doprawdy? To jawna manipulacja i nic więcej. Wciąż czytałam o sposobach rozlokowywania wojsk... Zawód, i to duży. Wynikający z mojego nastawienia. Ale czy tylko...?

Tomasz | 2017-01-17
Na półkach: Przeczytane, Psychologia
Przeczytana: 01 listopada 2016

Czytaj powoli. Naprawdę. Im wolniej czytasz tym lepiej autora zrozumiesz :) Odrobinę lepiej rozumiem dzięki Sztuce Wojny dlaczego niektóre kraje i ich politycy wykonują taki a nie inny ruch który może wydawać się pozornie nielogiczny.

Azazerro | 2015-12-19
Przeczytana: 19 grudnia 2015

Zrozumienie chińskich tekstów wymaga mądrości i cierpliwości. Ludzi, którzy szybko chcą znaleść odpowiedź na pytanie "co" i "jak" ta książka odstraszy. Ludzi, którzy chcą wiedzieć "dlaczego" i z przyjemnością zainwestują swój czas na szukanie odpowiedzi ta książka zafascynuje. Pomaga zrozumieć kilka rzeczy.
Przede wszystkim zasady prowadzenia wojen. Wiele zmieniło się od czasów Sun Tzu, ale podstawowe reguły nie uległy zmianie (ani na wojnie ani w biznesie).
Książka pomaga też lepiej zrozumieć sytuację geopolityczną. Dlaczego różne kraje mają różne strategie i jak je realizują? Czy należy obawiać się swoich sprzymierzeńców?
Wreszcie książka pozwala zrozumieć chińską mentalność. Chiny nie myślą w kategorii miesięcy czy nawet lat. Chiny myślą w kategorii dekad. Deng Xiaoping powiedział, że Chiny "przekroczą rzekę stawiając jedną nogę na kamieniu jednocześnie". Spokojne dążenie do dominacji wynika właśnie z tego podejścia.

Katemeika | 2017-04-30
Przeczytana: 30 kwietnia 2017

Sięgnąłem po tę pozycję z nadzieją. Wszak to książka ciesząca się opinią zbioru wschodnich mądrości sprawdzających się też w naszym współczesnym świecie. Okazało się, że jest to książka o podstępach i manipulacjach, co może samo w sobie może być bardzo ciekawe. Ale tym razem nie było. W sumie się wynudziłem. Ramota.

Kubasz | 2015-06-23
Przeczytana: 23 czerwca 2015

Ciężko ocenić klasyczny traktat chińskiej myśli wojskowej. Moja ocena dotyczy więc raczej współczesnych komentarzy. Te są niestety płytkie, nieco dziecinne i wciśnięte jakby na siłę. Spodziewałem się komentarzy pogłębiających wiedzę historyczną, itp., a dostałem coś w rodzaju poradnika o wszystkim i o niczym.

GenzoOzora | 2018-01-17
Przeczytana: 12 stycznia 2018