Praga. Złoty hrad nad Wełtawą. Wydanie 6

Wydawnictwo: Helion

Praga to jedno z najpiękniejszych europejskich miast. Stolica Czech zachwyca architekturą, dzięki której została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a także wyjątkową atmosferą, którą zapewniają urokliwe zakątki, klimatyczne kafejki i bujne nocne życie. Jej znanymi mieszkańcami byli m.in. Franz Kafka, Alfons Mucha, czy Bohumil Hrabal. Kojarzy się także z postacią wojaka Szwejka, specyficznym humorem czeskich filmów oraz dobrym piwem. Nic dziwnego, że turyści odwiedzają ją chętnie o każdej porze roku. Przewodnik Praga. Zloty hrad nad Wełtawą proponuje pięć ciekawych tras po najbardziej znanych dzielnicach miasta oraz po jego okolicach. Czytelnik znajdzie tutaj szereg informacji praktycznych, a także wiadomości o historii, kulturze i obyczajach mieszkańców stolicy Czech. Rozdział dla miłośników przyrody i zdrowego trybu życia stanowi nie lada ciekawostkę, przedstawiając Pragę od innej, mniej znanej strony.

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Wydawnictwo Helion

ems | 2016-10-09
Przeczytana: 09 października 2016

Tło historyczne i literackie, kilka ciekawych tras (w tym okolice miasta), informacje praktyczne... itd. - jest wszystko czego się można spodziewać znaleźć w przewodniku. B. fajnym pomysłem jest rozdział 'Zielony przewodnik po Pradze'.
Do tego mapki 'Praga' i 'Praga i okolice' wewnątrz okładek, oraz, dodatkowo - wkładka z czterema mapami Pragi w jeszcze lepszej skali.
To wszystko w kieszonkowym, poręcznym formacie - nie bez znaczenia w warunkach turystyczno - spacerowych.
Spędziłem z tym przewodnikiem w Pradze 3 dni, i nijak nie można przejść wszystkiego, co jest w nim opisane. Sądzę, że starczy mi jeszcze na wiele takich wyjazdów.
Kupiłem tę książeczkę - właśnie wydanie 4, z roku 2007 - w księgarni Dedalus za 9zł, co jest absolutną okazją (wysoki stosunek zawartości do ceny).
Reasumując - bardzo przydatna, czytelna (rysunki, mapki) i bardzo udana pozycja. Polecam!

Błędy - nie jestem bohemistą, ale porównując zawartość z wikipedią (czeską) czy 'Spacerownikiem' Pernala większych...

wik699 | 2013-08-01

Niestety, przewodnik po Pradze autorstwa A.Strojnego jest fatalny. Dziwne to, ponieważ jego przewodnik po Lwowie był znakomity.
Część historyczna dobra, opisy budynków też niezłe, ale brakuje dwóch ważnych rzeczy: opisu rzeźb na Moście Karola i informacji o tym, dlaczego się tam dotyka jednej z płaskorzeźb. Po drugie, nie ma w ogóle informacji o Krizikovej Fontannie - bardzo pragnąłem ją zobaczyć, a nie było w przewodniku żadnej informacji, gdzie ona się znajduje (nie miałem tam internetu, więc nie mogłem sprawdzić). Dwa największe zarzuty to jednak kwestia jedzenia i niepotrzebnych wtrętów. Zacznę od tej pierwszej. Podane restauracje są sprawami bardzo drogimi - niestety żadna z nich nie była dostępna mojej kieszeni. Zdenerwowało mnie też zdanie, iż "Praga ma zbyt wiele wspaniałych i niedrogich lokali, by miejsca na posiłek szukać pośród snack-barów". Nie każdy ma na tyle pieniędzy, by zasiąść w jednym z tych proponowanych przez autora (ja miałem ok.500 zł na 5 dni, a chciałem...

Agcia | 2013-11-10
Przeczytana: 30 czerwca 2010