rozwiń zwiń

Dziecięca matematyka

Okładka książki Dziecięca matematyka
Edyta Gruszczyk-KolczyńskaEwa Zielińska Wydawnictwo: Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
208 str. 3 godz. 28 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Wydawnictwo:
Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne
Data wydania:
2009-08-01
Data 1. wyd. pol.:
2009-08-01
Liczba stron:
208
Czas czytania
3 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
9788302099755
Tagi:
pedagogika
Średnia ocen

                8,4 8,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,4 / 10
20 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
393
5

Na półkach: , , , , , ,

Czytanie "Dziecięcej matematyki" sprawiło mi przyjemność, a podczas lektury trudno było się nudzić. Mimo że wybrałam ją z listy sugerowanej literatury przypadkiem, nie żałuję poświęconego czasu.

Myślę, że należy zacząć od tego, iż "Dziecięca matematyka" nie jest typową książką naukową. To poradnik, stworzony z myślą o rodzicach, jak również wychowawcach w instytucjach. Z powodzeniem mogą z niego korzystać obie te grupy. Zważywszy na cel, w jakim książka powstała, do jej największych zalet zaliczyłabym prosty język, w pełni zrozumiały dla laików. Drugi plus to fakt, że w "Dziecięcej matematyce" najwięcej miejsca poświęcono kształtowaniu kompetencji matematycznych w praktyce, przy minimalnej ilości teoretyzowania. Ćwiczenia, mające formę zabaw, zostały przedstawione w kolejności, jakiej należy je przeprowadzać. Czytelnik jest prowadzony krok po kroku, co stanowi znaczne ułatwienie we wdrażaniu nowych metod pracy. Proponowane formy aktywności nie są trudne do przeprowadzenia, nie wymagają też wielu specjalistycznych pomocy naukowych (nawet większość z przewidzianego "Zestawu pomocy" można przygotować samodzielnie). Najważniejsze, by dorosłemu chciało się chcieć. Autorka nie pozostawia złudzeń, że matematyzacja odbywa się na podstawie własnych doświadczeń dziecka, wielu doświadczeń, a to wymaga czasu.

Co do samych zabaw, podoba mi się, że są nakreślone w sposób ogólny, jako pomysł, propozycja, z możliwością modyfikacji czy uatrakcyjniania. Chodzenie pod dyktando można na przykład przeprowadzić z zamkniętymi oczami (oczywiście dopiero gdy dzieci opanują tę umiejętność na tyle, by modyfikacja nie zaowocowała ustawicznym wpadaniem na ławki, ściany i inne obiekty). Zabawę w sklep można natomiast połączyć ze zdobywaniem informacji o różnych rodzajach sklepów, bawiąc się w aptekę czy piekarnię. Największe jednak możliwości daje tworzenie gier. Tutaj przede wszystkim dziecko ma pole do popisu, może w swojej grze zrobić praktycznie wszystko. Grunt, żeby nie było nudno.

Do ważnych kwestii poruszonych na kartach omawianej lektury dodałabym jeszcze zwracanie uwagi na zamianę ról między dzieckiem a dorosłym. Dziecko nie ma jedynie rozwiązywać zadań, ale też je tworzyć i dawać do rozwiązania dorosłemu (który od czasu do czasu może, a nawet powinien się pomylić przy rozwiązywaniu). Podoba mi się też stawianie dziecka w roli nauczyciela dla misia. To z pewnością sprawi uczącemu się przyjemność oraz podniesie jego poczucie własnej wartości.

Z "Dziecięcej matematyki" oprócz pomysłów na zajęcia można wynieść coś jeszcze. Książka wyjaśnia najczęstsze przyczyny niepowodzeń szkolnych, wskazuje, że każde dziecko jest inne, rozwija się w nieco innym tempie, cechuje się inną odpornością emocjonalną, pamięcią, umiejętnością koncentracji. Nauczyciele są tu uwrażliwiani na te różnice, uświadamia im się, jak trudne jest dla dziecka sprostanie wymaganiom szkolnym oraz przestrzega się ich przed powszechnymi błędami i zaniedbaniami.

Po tak długiej liście superlatyw powinny pojawić się wady omawianej książki, ale trudno mi je znaleźć. Może tylko fakt, że niektóre przedstawione ćwiczenia byłyby trudne do przeprowadzenia w grupie, jednak na tle wszystkich zalet to drobiazg. "Dziecięcą matematykę" mogłabym z czystym sumieniem polecić wszystkim wychowawcom przedszkolnym i wczesnoszkolnym, a gdybym nie była przeciwnikiem czytania pod przymusem, zasugerowałabym ją jako lekturę obowiązkową. W tej cienkiej, prostej i przystępnie napisanej książeczce zawiera się wszystko to co, pedagog powinien umieć w kontekście nauczania matematyki. Gdyby wszyscy stosowali się do jej zaleceń, dzieci nie tylko osiągałyby lepsze wyniki z tego przedmiotu, ale wierzę też, że wiele z nich szczerze polubiłoby matematykę.

*Powyższa recenzja była moją pracą zaliczeniową

Czytanie "Dziecięcej matematyki" sprawiło mi przyjemność, a podczas lektury trudno było się nudzić. Mimo że wybrałam ją z listy sugerowanej literatury przypadkiem, nie żałuję poświęconego czasu.

Myślę, że należy zacząć od tego, iż "Dziecięca matematyka" nie jest typową książką naukową. To poradnik, stworzony z myślą o rodzicach, jak również wychowawcach w instytucjach. Z...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    30
  • Przeczytane
    25
  • Posiadam
    5
  • Teraz czytam
    5
  • Pedagogika
    4
  • 2018
    2
  • Chcę w prezencie
    2
  • Studia
    2
  • Piękne ilustracje
    1
  • 2010
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Dziecięca matematyka


Podobne książki

Przeczytaj także