6 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Cavalcanti

Pamiętnik Waleriana Łukasińskiego, majora 4 pułku wojsk Królestwa Polskiego, przywódcy organizacji spiskowych w latach 1819 - 1822, aresztowanego jesienią 1822 i mimo upłynięcia 14 lat przepisanych wyrokiem nigdy już nie wypuszczonego na wolność, jest dokumentem unikatowym w światowym pamiętnikarstwie. Powstał w słynnej twierdzy szlisselburskiej, w czterdziestym trzecim roku więziennego żywota, po 31 latach spędzonych w podziemnym lochu w całkowitym odcięciu od świata i ludzi, z których widywał jedynie milczących strażników przynoszących mu posiłki.

źródło opisu: PIW 1986

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Ignac | 2018-03-02

Nic rewelacyjnego ale też nic słabego, postać Łukasińskiego jest w zasadzie bardziej interesująca niż jego pamiętniki o historii świata - bo tak powinny być zatytułowane. W zasadzie chyba tylko dla zainteresowanych okresem.

ArekDzig | 2017-06-06
Na półkach: Przeczytane, Historia