Język i ontologia

Okładka książki Język i ontologia Charles Kahn
Okładka książki Język i ontologia
Charles Kahn Wydawnictwo: Wydawnictwo Marek Derewiecki Seria: Biblioteka Europejska filozofia, etyka
116 str. 1 godz. 56 min.
Kategoria:
filozofia, etyka
Seria:
Biblioteka Europejska
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Marek Derewiecki
Data wydania:
2008-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2008-01-01
Liczba stron:
116
Czas czytania
1 godz. 56 min.
Język:
polski
ISBN:
9788389637956
Tłumacz:
Bartosz Żukowski
Tagi:
Filozofia ontologia język Einai
Średnia ocen

8,7 8,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,7 / 10
3 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
2122
615

Na półkach: , , ,

Książeczka ta stanowi zbiór esejów Kahna na temat powiązań języka starożytnych Greków i ich ontologii. Nie myślcie jednak, że ze względu na rozmiar będzie to lekka lektura, którą wciągnięcie nosem za jednym posiedzeniem. Jest to niestety pozycja trudna, pełna językowych zawiłości i raczej skierowana do specjalistów. Nie wszystko zrozumiałem, bo to książka bardziej lingwistyczna, niż filozoficzna, ale mogę wam z grubsza powiedzieć, jaka jest myśl przewodnia tychże tekstów.

Otóż Kuhn dowodzi, że użycie prawdziwościowe czasownika esti – tzn. użycie go jako "jest prawdą", "zachodzi" – odgrywa kluczową rolę w powstaniu greckiej ontologii, oraz że sporadyczne zastosowania egzystencjalne np. "bogowie istnieją", również mają zaledwie charakter prawdziwościowy, stąd nie wykształciło się osobne pojęcie istnienia. Co prawda obecność tego pojęcia nie jest warunkiem koniecznym (bo istniały zdania o kontekstach egzystencjalnych),ani wystarczającym (łacinnicy używali obok esse łacińskiego czasownika existere, ale nie wykształciło to pojęcia istnienia, jakiego np. używa Akwinata) dla stematyzowania istnienia jako problemu filozoficznego.

Z ciekawych myśli warto jeszcze wspomnieć, że w językach indoeuropejskich, a greka do nich należy, występuje istotowy związek między ideą bytu a ideą stabilności, czy też pozostawania w tym samym stanie. Dlatego też aż do Platona filozofia grecka nie była w stanie oddzielić pojęcia bytu od bytowania-w-jakimś-miejscu. Warto tu docenić tego wielkiego filozofa i przestrzec przed myśleniem, że jego "świat idei" jest w jakikolwiek sposób analogiczny do świata materialnego.

Pouczające też było zwrócenie uwagi na wrażliwość językową Plotyna. Odmawiając Jednemu einai (bytu),Plotyn nie odmawia mu realności, ale struktury orzecznikowej, ponieważ bycie rozumiane orzecznikowo oznacza wielość: podmiot i to, co się o nim orzeka.

To tyle. Lingwistów zachęcam, odważnych filozofów może też, ale reszta niech omija szerokim łukiem.

Książeczka ta stanowi zbiór esejów Kahna na temat powiązań języka starożytnych Greków i ich ontologii. Nie myślcie jednak, że ze względu na rozmiar będzie to lekka lektura, którą wciągnięcie nosem za jednym posiedzeniem. Jest to niestety pozycja trudna, pełna językowych zawiłości i raczej skierowana do specjalistów. Nie wszystko zrozumiałem, bo to książka bardziej...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    18
  • Przeczytane
    6
  • Filozofia
    2
  • Filozofia
    1
  • Językoznawstwo
    1
  • Historia
    1
  • 2017
    1
  • Posiadam
    1
  • Chce mieć
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Język i ontologia


Podobne książki

Przeczytaj także