Zwyczaje dzieci francuskich

Wydawnictwo: Novae Res
NovaeRes

Zwyczaje Dzieci Francuskich to książka dla dzieci przygotowana przez Warsztat Bajkopisarski NIC. Jest to ciepła, przyjemna i ciekawa historyjka pokazująca dzieciom otaczającą je rzeczywistość z różnych stron. Ma za zadanie pomóc najmłodszym zrozumieć złożoność świata. Czy ciekawi Was Francja? Czy lubicie dalekie podróże? Czy wiecie, że róże potrafią rozmawiać? Z książki można dowiedzieć...

Z książki można dowiedzieć się m.in. dlaczego dzieci francuskie tak lubią czekoladę (nie tylko one), kim jest pan Eiffel i dlaczego przyjemnie jest podróżować?
Książka powstała przy współpracy z biblioterapeutą oraz psychologiem dziecięcym.

źródło opisu: Novae Res, 2013

źródło okładki: http://zaczytani.pl/ksiazka/zwyczaje_dzieci_francuskich,druk

kalofonia | 2013-07-09

Tytuł książki każe sądzić, że przed małym czytelnikiem otworzy się świat francuskich tradycji i zwyczajów, ale niestety – znajduje on jedynie garść skojarzeń i kilka ogólników. Niektóre wątki wydają się zgubione i niedopracowane, inne jakby wyrwane z kontekstu. Domyślam się, że bajka ma pokazywać różnorodność świata, a zarazem podkreślać podobieństwa między ludźmi i kulturami, ale czyni to na tyle nieporadnie, że trudno mówić tu o jakimkolwiek przesłaniu.

Konstrukcja książeczki również pozostawia wiele do życzenia. Zamiast rozwijającej się stopniowo fabuły i wyraźnego zakończenia, mamy do czynienia z krótkimi tekstami o dość chaotycznym układzie i luźno powiązanej treści. Brak im spójności, odpowiednich proporcji i językowej gracji, które uczyniłyby lekturę przyjemną i wciągającą. Ciężko skoncentrować się na tak przedstawionej historii i poddać nastrojowi bajki.

-----------------------------------------
Cała recenzja:...

toska1982 | 2013-07-05
Przeczytana: 05 lipca 2013

Bajki - któż z nas ich nie lubi, piękne, kolorowe, wprowadzają dzieci w inny świat. Bawią, uczą, umilają czas naszym pociechą. Jednak nie wszystkie dzieci są takie same, i nie wszystkie bajki są dla dzieci w tym samym wieku, dlatego Warsztat Pisarski NIC tworzy książki przy współpracy biblioterapeuty oaz psychologa dziecięcego.

„Zwyczaje dzieci francuskich” to bardzo ciepła i mądra bajka, która przedstawia nam nowy nieznany świat – świat dzieci francuskich. Choć nie różni się on aż tak bardzo od naszego, to jednak dzięki Różą możemy nieco więcej dowiedzieć się o Francji i jej mieszkańcach.

„Czy ciekawi Was Francja? Czy lubicie dalekie podróże?
Czy wiecie, że róże potrafią rozmawiać?”

Z książki możemy dowiedzieć się gdzie znajduje się Francja, jaki ma kształt, jakiego koloru jest flaga. Dlaczego dzieci francuskie tak lubią czekoladę, kim jest pan Eiffel. Jednak przede wszystkim możemy dowiedzieć się, że bez różnicy skąd pochodzimy i gdzie mieszkamy, to wszyscy jesteśmy tacy...

Anna-mojeksiążki | 2013-07-03
Przeczytana: lipiec 2013

Joanna | 2013-06-16
Przeczytana: 12 czerwca 2013

Dzieci i dorośli w jednym stali domku. Dorośli na dole a dzieci na górze. I rzec by można, że światy ich w zasadzie są sobie podobne, lecz myli się bardzo i bardzo jest w błędzie ten, kto tak twierdzi, gdyż dzieci ... Bo dzieci zawsze wiedzą więcej. I widzą więcej i czują więcej. Bo dzieci znają mowę kwiatów, zwierząt a nawet z muchą porozmawiają jak trzeba ... i nie trzeba. Tak z muchą! Tak jak pewien Czarek, któremu "Zwyczaje dzieci francuskich" są dedykowane.

Świat jest niezwykły i tę niezwykłość w pełni są w stanie odkryć i doświadczyć wszystkie dzieci, z całego okrągłego świata ... i zaledwie garść dorosłych, którzy nie zatracili ten niezwykłej dziecięcej zdolności widzenia i słyszenia więcej i wyraźniej. Takim właśnie niezwykłym dorosłym jest narrator książki "Zwyczaje dzieci francuskich". On potrafi rozmawiać z kwiatami: różami, fiołkami a nawet dyniami i magnoliami. A dzięki Czarkowi nawet z muchą wymieni kilka grzecznościowych zwrotów.

"Piszę dla Was książkę z bardzo...

Agaaa006 | 2013-06-10

Niespotykana to bajka, ponieważ narrator zwracając się do dzieci tłumaczy im jaka jest różnica między światem dorosłych a małego człowieka.
Na wstępie informuje,że każde dziecko słyszy kwiaty, one jedyne maja taką zdolność porozumiewania się z roślinami. Dlatego też wykorzystuje swój pobyt w odwiedzinach, mieszkającej we Francji ciotki, by nawiązać kontakt rosnącymi w jej ogrodzie różami.
Mężczyzna chce dowiedzieć się jak najwięcej na temat dzieci francuskich, różnicy w ich wychowaniu, zabaw oraz innych ciekawostek.
Przez cały czas mając dobry kontakt z najmłodszym czytelnikiem czytelnikiem.

"Przechodzę do rzeczy. Chciałbym Wam podać jeszcze kilka ważnych informacji. Po pierwsze: potrafię rozmawiać z kwiatami
( jak już wspomniałem); po drugie: usłyszałem usłyszałem rozmowę Róż, gdy wyszedłem z porannej wizyty u cioci do ogrodu i z przyjemnością dołączyłem do pogawędki; po trzecie: Róże mówiły o zwyczajach dzieci francuskich i o Francji."

Zagłębiając się w bajkę autor...