Cień pamięci

Prószyński i S-ka
2013-07-11
2013-07-11
Hanna Pasierska

"Bądź jak ten ptak, który w przelocie siada na mgnienie na gałęziach zbyt wiotkich i czując, jak się uginają, śpiewa nadal. Bo wie, że ma skrzydła"

Czytając takie książki, zawsze zaklinam wszelkie moce, by nigdy nie pozbawiły mnie świadomości, bym do końca swoich dni poznawała twarze moich bliskich, by mój osobisty mózg, który służył mi tyle lat, nagle się nie zbuntował i nie zaczął niszczyć samego siebie. Krótko mówiąc, bym nigdy nie musiała poczuć, co to znaczy chorować na Alzheimera.

Właśnie tego problemu głównie dotyczy ta książka. Na jej kanwie osnuta jest historia Lily, Annabelle i Stanleya. Poznajemy też kilka innych osób, jak chociażby pielęgniarkę Clancy z oddziału dla chorych na tę straszną chorobę, czy murzyńską taksówkarkę Pearl, której ulubionym powiedzeniem jest "witaj pani siostro"). Sporo też czasu spędzimy na tym oddziale, przyglądając się przebywającym tam pacjentom, pielęgniarkom i sanitariuszowi i powiem wam, że wielki szacun dla ludzi, którzy tam pracują.

Pod koniec dowiemy się też o dość ciekawej tajemnicy Annabelle. To był bardzo ciekawy wątek i szkoda, że został przedstawiony tylko w tak enigmatyczny sposób, w postaci surowych kilku zdań z pamiętnika. Ogólnie mówiąc, to dobra książka, jednak bez większych rewelacji, czyli bez ochów i achów, tak na mocne 6 gwiazdek.

2030

Doceniam, kiedy pisarze sięgają po wstydliwe lub trudne tematy.Rzadko kiedy w powieściach pojawia się temat choroby czy starości. C.J, Clark sięga po historię Annabelle, która wydaje się coraz bardziej zagubiona. Kobieta ma ledwie 52 lata, jest skonfliktowana z v=córką, a przedwcześnie umiera jej mąz Stanley. Annabelle stopniowo traci kontrolę nad swoim zcyiem, urojenia i przeszłość mieszają jej się z teraźniejszością. pewnego dni wyzywa taksówkę i udaje się do oddalonego o kilkanaście mil domu ciotki w poszukiwaniu jakiejś tajemniczej czerwonej szkatułki.
Pearl, taksówkarka zaopiekowała się wdową, dostarczyła ją do domu córki, Lily. Badania matki wskazują początki alzheimera, więc córka umieszcza ją w specjalnym domu opieki. Inni pacjenci są mniej lub bardziej dotknięci przez zaburzenia, a nawet już totalnie stracili kontakt z otoczeniem, a niemówiący nic dr Fenley odczuwa z nowo przybyłą jakąś więź.
Polifoniczna narracja umożliwia ogląd wydarzeń z wielu perspektyw, pielęgniarka Clancy irytuje się obojętnością Lily na stan matki. Pearl jako dobra dusza zżywa się z pensjonariuszami, odwiedza dr oraz Annabelle.
Annabelle odsłania nam fragmenty swojego świata, a kluczem do jej oschłości okazują się jej młodzieńcze zapiski.
Wraz z córką chcemy dotrzeć do tajemnicy Annabelle. Być może coś tłumaczy jej zaniedbanie potrzeb córki, niejawną wrogość i potrzebę kontroli nad jej poczynaniami.
Pamiętnik Annabelle rzuca nowe światło na jej dzieciństwo,tajemniczy wypadek starszej siostry i skomplikowane życie uczuciowe nastolatki.
Przyznam że fabuła jest wciągająca, dostarcza wielu wzruszeń, zmusza do refleksji nad chorobą, którą niszczy ludzką pamięć, odziera nas z człowieczeństwa. Poza tym toksyczna więź matki i córki znajduje wyjaśnienie w ciągu przyczynowo-skutkowym, jest dopracowana i pełna niuansów. Czym jest przebaczenie, jak uzdrowić relacje w okresie odchodzenia rodzica, który nie interesował się tobą, który był zbyt pryncypialny i podporządkowywał cię swoim wyobrażeniom, tłamsił, nawet gdy jak Lily miałeś na karku 30lat? Warto poznać tę historię, choć jest smutna.

Książka, do której chyba potrzebowałam dorosnąć. Zaczęłam ją czytać kilka lat temu, jednak wtedy nie zrobiła na mnie wrażenia. W tym roku do niej wróciłam i już od pierwszych stron chwyciła mnie za serce. Poruszająca opowieść o trudnych relacjach rodzinnych, chorobie i tajemnicy. Z przejęciem śledziłam losy bohaterów, być może trochę za bardzo utożsamiając się z Lily.

Smutna historia o tym jak choroba powoli wszystko odbiera człowiekowi z zaskakującym zakończeniem. Polecam.

Poczytadło z alzheimerem w tle.

Poczytadło z alzheimerem w tle.

Od tej książki, zaczęła się moja przygoda z czytaniem. I nie żałuje. Byłam zachwycona, autorka przeniosła mnie w świat ciężkiej i przykrej rzeczywistości, w której niestety góruje choroba. C.J. Clark opowiada o pięknej historii, miłości i zagubienia czy trudnych relacjach między matką, a córką.
Na pewno warto poświęcić jej chwilę uwagi.
Bardzo polecam, być może ciebie też przekona do tego, że książki wcale nie są takie złe, jakby się mogło wydawać :)

Na pewno warto poświęcić jej chwilę uwagi.
Bardzo polecam, być może ciebie też...

Doskonale przedstawione studium choroby Alzheimera. Trudne relacje rodzinne i wstrząsająca przeszłość skrywana w czerwonym pudełku. Ciekawie napisana historia. Plus za element tajemnicy, który czytelnik odkrywa dopiero na końcu. Choć nie przebija ukochanego przeze mnie "Motyla" to podobała mi się bardzo i szczerze polecam tę książkę.

1975

Alzheimer-choroba nieuleczalna, straszna i okrutna,a to przekłada się na to,że
powieść jest smutna i wzruszająca .
Jednak napisana jest tak ,że czyta się ją lekko i przyjemnie ,a taką dodatkową adrenalinę dostarcza nam główna bohaterka chora na Alzheimera,która w chwilach przebłysku pamięci desperacko szuka czerwonego pudełka,by wyjawić córce skrywaną tajemnicę.To powoduje ,że wciągamy się w powieść jeszcze bardziej,bo chcemy dowiedzieć się przyczyny oziębłych stosunków matki z córką.

Alzheimer-choroba nieuleczalna, straszna i okrutna,a to przekłada się na to,że
powieść jest smutna i wzruszająca .

#Alzheimer#trudne relacje matki z córką #tajemnica z przeszłości

#Alzheimer#trudne relacje matki z córką #tajemnica z przeszłości

Smutna i jednocześnie piękna powieść.

Smutna i jednocześnie piękna powieść.

C.J. Clark Cień pamięci Zobacz więcej
C.J. Clark Cień pamięci Zobacz więcej