Getting Over Garrett Delaney

Wydawnictwo: Candlewick Press
powieść młodzieżowa,
angielski
shaloma

Seventeen-year-old Sadie is in love: epic, heartfelt, and utterly one-sided. The object of her obsession — ahem, affection — is her best friend,Garrett Delaney, who has been oblivious to Sadie’s feelings ever since he sauntered into her life and wowed her with his passion for Proust (not to mention his deep blue eyes). For two long, painful years, Sadie has been Garrett’s constant companion,...

For two long, painful years, Sadie has been Garrett’s constant companion, sharing his taste in everything from tragic Russian literature to art films to ’80s indie rock — all to no avail. But when Garrett leaves for a summer literary retreat, Sadie is sure that the absence will make his heart grow fonder — until he calls to say he’s fallen in love. With some other girl! A heartbroken Sadie realizes that she’s finally had enough. It’s time for a total Garrett detox!

źródło opisu: http://abbymcdonald.com/teen/getting-over-garrett-delaney

źródło okładki: http://abbymcdonald.com/teen/getting-over-garrett-delaney