Gawędy z drużynowym: zbiór rad i wskazówek dla instruktorów harcerskich

Wydawnictwo: Wydawnictwo Drogowskazów GKH ZHR
7 (2 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
harcerstwo, gawęda
hobby

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Przemysław Zyra | 2019-09-25
Przeczytana: 25 września 2019

Autor napisał swoją książkę, jako zbiór zapisków kierowanych do młodego drużynowego. Swoje przemyślenia pogrupował w dwanaście tematów. Są one odrębnymi wywodami, więc śmiało można je czytać w dowolnej kolejności, a przerwa między lekturą jednego rozdziału nie będzie problemem przy lekturze kolejnego. Dobór słów i prostota przekazu wpływa na to, iż mimo upływu wielu lat od zapisania gawęd pozostają aktualne także dziś, a drużynowy, który sięgnie po nie dziś z pewnością znajdzie spostrzeżenia przydatne w jego pracy.
„Z pomocy tego podręcznika korzystało wielu instruktorów i młodych drużynowych. (…) W miarę czytania stwierdziłem, że książka zawiera pełnowartościowe informacje, których znajomość jest niezbędna przy prowadzeniu pracy w drużynie harcerskiej. (…) Wśród wielu pozycji w harcerskiej literaturze „Gawędy z drużynowym” zajmują jedno z czołowych miejsc.” Tak pisał o książce Ryszard Kaczorowski w 1966 roku.
Przez swą kompletność książka jest idealnym podręcznikiem drużynowego....

Halina | 2014-07-19
Na półkach: Przeczytane, Harcerskie
Przeczytana: 18 lipca 2014

"Gawędy z drużynowym" to swego rodzaju poradnik dla instruktorów. Nie jest jednak typową instrukcją "Jak być dobrym drużynowym", raczej swego rodzaju gawędą, rozmową między czytelnikiem a autorem, dwójką znajomych drużynowym, młodym i niedoświadczonym a starszym, z praktyką.

Czyta się to kiepsko. Nie wiem, co sprawiło, że na lekturze tej książki nijak nie mogłam się skupić - nieco przestarzały styl? Sposób patrzenia, ujmowania rzeczy? Nie mam pojęcia, jednak była to trudna lektura.

Co do samej treści, zastrzeżeń nie mam. Porusza większość kwestii, nad którymi rozmyśla młody instruktor, chcący otworzyć lub prowadzący drużynę od niedawna, uspokaja go i po przyjacielsku radzi, jak i co robić - ogromny plus, zwłaszcza, że, mam wrażenie, trudno pisać w ten sposób. Porusza nie tylko rozum instruktora, ale i ducha, zwraca jego uwagę na służbę, której się podejmuje, na jej ciężar i znaczenie - "Wszak teraz to Ty, Instruktorze, jesteś odpowiedzialny za rozwój swoich chłopców, za ich...