Dwudziestolecie Międzywojenne. Tom 6. Mniejszości

Okładka książki Dwudziestolecie Międzywojenne. Tom 6. Mniejszości
Sławomir Koper Wydawnictwo: Bellona Cykl: Dwudziestolecie międzywojenne (tom 6) reportaż
131 str. 2 godz. 11 min.
Kategoria:
reportaż
Cykl:
Dwudziestolecie międzywojenne (tom 6)
Wydawnictwo:
Bellona
Data wydania:
2013-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2013-01-01
Liczba stron:
131
Czas czytania
2 godz. 11 min.
Język:
polski
ISBN:
9788377695319
Tagi:
historia dwudziestolecie międzywojenne mniejszości narodowe
Średnia ocen

                7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Historia Do Rzeczy 133 (03/2024) Marek Gałęzowski, Mikołaj Iwanow, Grzegorz Janiszewski, Arkadiusz Karbowiak, Sławomir Koper, Wojciech Lada, Lloyd Llewellyn-Jones, Leszek Lubicki, Michał Mackiewicz, Krzysztof Masłoń, Jakub Ostromęcki, Tymoteusz Pawłowski, Piotr Semka, Dariusz Sikorski, Tomasz Stańczyk, Anna Szczepańska, Piotr Włoczyk, Rafał A. Ziemkiewicz, Piotr Zychowicz
Ocena 7,0
Historia Do Rz... Marek Gałęzowski,&n...
Okładka książki Historia Do Rzeczy 132 (02/2024) Jacek Bartosiak, Łukasz Czarnecki, Marek Gałęzowski, Mikołaj Iwanow, Grzegorz Janiszewski, Arkadiusz Karbowiak, Sławomir Koper, Leszek Lubicki, Michał Mackiewicz, Damian K. Markowski, Krzysztof Masłoń, Jakub Ostromęcki, Tymoteusz Pawłowski, Maciej Pieczyński, Piotr Semka, Tomasz Stańczyk, Anna Szczepańska, Piotr Tylus, Piotr Włoczyk, Rafał A. Ziemkiewicz, Piotr Zychowicz
Ocena 6,0
Historia Do Rz... Jacek Bartosiak, Łu...

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Absurdy PRL-u Piotr Lipiński, Michał Matys
Ocena 6,5
Absurdy PRL-u Piotr Lipiński, Mic...
Okładka książki Modny PRL Grzegorz Sołtysiak, Dorota Williams
Ocena 6,9
Modny PRL Grzegorz Sołtysiak,...
Okładka książki Obrońcy skarbów Robert M. Edsel, Bret Witter
Ocena 6,6
Obrońcy skarbów Robert M. Edsel, Br...

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
15 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
570
353

Na półkach:

Lektura okazała się bardzo pouczająca, a przede wszystkim, trochę wbrew faktom, jakie próbuje się nam obecnie przedstawiać a propos polskich relacji z mniejszościami narodowymi. Dzięki minimalnej dawce wiedzy, jaką zaserwował nam autor, łatwiej sobie uprzytomnić przyczyny pewnych zjawisk w obecnych stosunkach międzynarodowych z innymi państwami. O mniejszości litewskiej dowiedziałam się, iż jej stosunek do Polski był, pisząc politycznie poprawnie, niechętny, a pisząc wprost, Polska była dla Litwinów znienawidzonym wrogiem, okupującym nielegalnie Wilno, a nawet za sprawą kłótni o obsadzenie kościelnego stanowiska w Wilnie właśnie, państwo litewskie zerwało stosunki z Watykanem. Trzeba uczciwie przyznać, iż Polska nie pozostawała tu bez winy, jednakże skala nienawiści wobec niej zdaje się być, przynajmniej wg mnie, nieadekwatna do „przewin”. Oddzielną historię o trudnych relacjach stanowi rozdział poświęcony mniejszości ukraińskiej. Mowa w nim o długich wiekach wzajemnej niechęci, pełnej krwawych pogromów. Można powiedzieć, iż jeszcze sto lat temu nikt by nie uwierzył, iż stosunki polsko - ukraińskie staną się tak przyjazne.
Z dużą przykrością czytałam o relacjach z mniejszością żydowską. Wraz z upływem czasu w XXleciu międzywojennym swoje żniwo zbierał nacjonalizm, w wyniku którego dochodziło do bezprzykładnych zdarzeń. Trudno zachować spokój dowiadując się, że na uniwersytetach w Warszawie czy Krakowie- najbardziej liczących się kagankach oświaty naszego kraju, wywieszano antysemickie transparenty, bito studentów pochodzenia żydowskiego i tworzono dla nich ławkowe getta, a niekiedy zmuszano takich studentów do stania na wykładach nie pozwalając im usiąść. Trzeba dodać, że znaczący udział w tych praktykach miała pewna organizacja młodzieżowa, która istnieje także dzisiaj.
Były także mniejszości, z którymi polskie relacje układały się jak najlepiej, np. mniejszość ormiańska, karaimska, czy tatarska.
Zagadnienie relacji polskich z mniejszościami narodowymi zostało przez autora opisane dość powierzchownie. Jednakże książka S. Kopra daje nam pewien ogólny obraz struktury społecznej w II RP i prowokuje do zastanowienia i dalszych poszukiwań. Śmiało można powiedzieć, że tematyka podjęta przez autora zaskoczy czytelnika, rzucając przy okazji trochę światła na współczesne relacje Polski z sąsiadami.

Lektura okazała się bardzo pouczająca, a przede wszystkim, trochę wbrew faktom, jakie próbuje się nam obecnie przedstawiać a propos polskich relacji z mniejszościami narodowymi. Dzięki minimalnej dawce wiedzy, jaką zaserwował nam autor, łatwiej sobie uprzytomnić przyczyny pewnych zjawisk w obecnych stosunkach międzynarodowych z innymi państwami. O mniejszości litewskiej...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    73
  • Przeczytane
    23
  • Posiadam
    10
  • Historia
    3
  • 2013
    1
  • Chcę w prezencie
    1
  • Kresy
    1
  • Historycznie
    1
  • Do kupienia
    1
  • Polska
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Dwudziestolecie Międzywojenne. Tom 6. Mniejszości


Podobne książki

Przeczytaj także