Warszawa literacka PRL

Wydawnictwo: Bellona
literatura faktu

Warszawa literacka w PRL to opowieść o mieście, ludziach i historii. Autor przedstawia znanych pisarzy od strony prywatnej, a także ich postawy w przełomowych latach. Pokazuje, jak literaci zareagowali na widok ruin stolicy, jak odnosili się do nowego ustroju i jak żyli w Warszawie. W książce podane zostały także fakty mało znane i anegdoty. Autor odpowiada na wiele kwestii, np.: Kto po...

W książce podane zostały także fakty mało znane i anegdoty. Autor odpowiada na wiele kwestii, np.: Kto po wojnie zmienił nazwisko? Kto zbojkotował sfałszowane wybory z 1947 roku, a kto agitował z pistoletem za paskiem? Kto pisał wiersze o Stalinie i listy do Biureta? Za co - według Dąbrowskiej - Polacy kochali Rosjan, a Rosjanie Polaków? Dlaczego wyeksmitowano z Warszawy Zbigniewa Herberta? Kto kochał się w Hłasce? Który z pisarzy fascynował się Gomułką, a który Gierkiem? Kto protestował przeciw zdjęciu Dziadów, a kto był zwolennikiem cenzury?

Fascynująca podróż w czasy PRL, do miasta, które zniszczone, miało zniknąć z map Europy, a zostało odbudowane i przebudowane. Obowiązkowa lektura dla warszawiaków, miłośników literatury i historii.

źródło opisu: ksiegarnia.bellona.pl

źródło okładki: empik.com

Cierpka_Wiśnia | 2019-09-10

Całość na karowisniewska.pl

Co takiego zrobił w tej książce autor? Według mnie dał świadectwo, jak wyglądała sytuacja literatów w okresie PRL. Przed jakimi wyborami stanęli. Jakich wyrzeczeń oczekiwała od nich rzeczywistość. Mimowolnie też przybliżając nam sylwetki poszczególnych osób, Łopuszański uczy nas historii. Jak Warszawa powstawała z gruzów, kiedy wybudowano MDM, Pałac Kultury i Nauki, jak wyglądała Warszawa po śmierci Stalina. To działo się naprawdę, całkiem niedawno. Może nie nasi rodzice, ale nasi dziadkowie doskonale muszą te czasy pamiętać. Autor w przystępny sposób pokazuje nam, jak wyglądała codzienność PRLu i jak literaci się w niej odnaleźli. Nie stroni też o bezpardonowego wytykania błędów, przywar i zuchwalstwa co poniektórych.

Maria | 2019-05-08
Przeczytana: 30 sierpnia 2015

Jakżeż trudno było opanować towarzyszącą mi podczas czytania chęć oceny postaw pisarzy i poetów prezentowanych w tej publikacji. Zwłaszcza że nie robił tego autor. On tylko przedstawiał fakty. Dostarczał twarde argumenty. Wskazywał niezbite dowody, po których zawsze wymieniał konkretne nazwiska.
Co nie zmienia faktu, że kusił okazją do osądzania.
Starałam się tego nie robić, skupiając się na przyczynach, okolicznościach i warunkach kształtowania się losów głównych bohaterów, wchodzących w skład warszawskiego środowiska literackiego. A warunki ich egzystowania i rozwoju zawodowego były wyjątkowe zwłaszcza dla artysty – czasy PRL. Okres 45 lat między 1945 a 1989 rokiem, którego pojęcie i cezury czasowe autor jasno sprecyzował we wstępie, ze szczgólnym ukłonem w stronę najmłodszego pokolenia odbiorców, które może takiej wiedzy nie posiadać. Przy okazji podkreślił wyjątkowość tej publikacji – „Niniejsza książka po raz pierwszy pokazuje całe środowisko literackie działające w...

Boonk | 2018-04-24

Ciekawie, sprawnie, bez przesadnego znęcania się nad co mniej sympatycznymi indywiduami i czynami.
Mimo oczywistego mroku opisanych lat, książka daje szansę na sentymentalny oddech w świecie, który stylem nieraz wygrywał z obecnym.

grace | 2017-03-20

Bardzo solidna, obiektywna książka o pisarzach w PRL. Można dużo się dowiedzieć.
Szczególnie jak wielbiciele komunizmu, po 1953 roku "nagle" stali się opozycjonistami-pisarz to zawód wymagający wierność swoim zasadom i szlachetności-niestety tylko niektórych było na to stać jak m.in. Herberta. Ci pisarze zapłacili cenę za wierność swoim przekonaniom -późne debiuty, brak możliwości druku do 1953. Niestety znakomita większość to oportuniści, którzy w zależności od uwarunkować politycznych raz opiewają Stalina a kiedy indziej kupę gnoju.

książek: 1922
Arnika | 2015-09-16
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 16 września 2015

Chyba każdy naród ma w swojej historii epizod, którym nie lubi się chwalić. W przypadku Polski jest to niewątpliwie 45-letni okres po II wojnie światowej. Generalnie najchętniej udawalibyśmy, że PRL się nie zdarzyła. Jednak czy rzeczywiście ten spory kawałek polskich dziejów nadaje się tylko do zamiecenia pod dywan?

Piotr Łopuszański swoją najnowszą książkę poświęcił zagadnieniu, które zainteresuje nie tylko miłośników literatury – środowisku literackiemu Warszawy lat powojennych. Autor opowiada o emocjach towarzyszących pisarzom podczas powrotu do zrujnowanej stolicy, o ich próbach ponownego zadomowienia się wśród gruzów, o przystosowywaniu się do nowej, socjalistycznej rzeczywistości, o reakcjach na sytuację ekonomiczną i zmiany polityczne.

Na kartach tej publikacji odnajdziemy głównie nazwiska nam skądinąd znane. Łopuszański skupia się na ikonach polskiej literatury, m.in. Przybosiu, Parandowskim, Nałkowskiej, Jastrunie, Andrzejewskim, Dąbrowskiej, Staffie, Tuwimie. Literatom...

Marta Zagrajek | 2015-08-23
Na półkach: Przeczytane, Zrecenzowane
Przeczytana: 22 sierpnia 2015

PRL – czasy zapomnienia czy wywyższenia polskiej literatury?

Jaki był PRL niektórzy wiedzą, inni pamiętają, a jeszcze inni zupełnie pomijają ten rozdział naszej historii. Czy był średniowieczem dla polskiej literatury i kultury jako całości? Jak znosili tę sytuację ludzie ze świata pisarskiego? Czy czuli się jak więźniowie własnych słów? A może potraktowali to jako jeszcze jeden etap w swojej literackiej karierze, w którym nic nie może być zbyt oczywiste? Czy PRL to bezpowrotna utrata ważkiej twórczości polskich autorów?

„Moskale kochają nas za-żarcie, a my ich za-wzięcie, a Stalin kocha Polską bez granic” [s. 56]

Co prawda dopiero Konstytucja z 1952 wprowadziła nazwę Polska Rzeczypospolita Ludowa, to jednak sowietyzacja trwała już od paru dobrych lat. Etapy PRL można podzielić na mniej lub bardziej drastyczne w skutkach i taki też podział mamy obecny w książce. Zmieniał się choćby stopień cenzury ze strony władz, a co za tym idzie możliwości nie tylko pisania utworów, lecz...