Rozmówki. Francuski

językoznawstwo, nauka o literaturze
G+J
2013-04-17
2013-04-17
rozmówki język francuski nauka języka

Może być tylko dlatego, że w jednej książce są zebrane przydatne słówka. Łatwo się po prostu uczyć. Absolutnie, nie dla ludzi, którzy nie mieli wcześniej styczności z danym językiem obcym i nie wiedzą jak czytać. Wręcz zabroniona dla takich osób. Polska transkrypcja!!!! Serio! Skandal, skandal, skandal.

"Podróżnik dla podróżników.
Na bazie swojego podróżniczego doświadczenia
i notatek robionych podczas samotnych wypraw słynna podróżniczka napisała najbardziej uniwersalne
i wszechstronne rozmówki na świecie:
* dla kogoś, kto zgubił okulary,
* dla niepełnosprawnych,
* dla wegan i wegetarian,
* dla ofiary kradzieży i wypadku samochodowego,
* dla hobbysty, który zbiera monety,
* dla narciarza, płetwonurka i kibica
* dla podrywacza
* dla poszukiwacza przygód
* i dla wielu innych podróżników, turystów i ciekawskich, którzy wyruszają w świat."

Beata Pawlikowska to Słynna podróżniczka. Blondynka.. Dziennikarka Autorka wielu poczytnych książek podróżniczych. Tłumaczka.

Kiedy tylko kilka miesięcy temu okazało się, że moje marzenie w końcu się ziści i w czerwcu ruszę na podbój Paryża postanowiłam, że do podróży przygotuję się starannie. Rok nauki francuskiego nie dał mi zbyt wiele - wciąż BARDZO niepewnie posługuję się tym językiem. Szukałam więc odpowiednich rozmówek, aby po prostu zdobyć możliwość przyswojenia choć podstawowych zwrotów, które podczas pobytu w Paryżu mogą okazać się niezbędne.

I tutaj z pomocą przyszło mi wydawnictwo G+J oraz książka-rozmównik Beaty Pawlikowskiej. Kiedy tylko zobaczyłam ją w ofercie tego wydawnictwa pomyślałam, że będzie to idealna książka dla mnie.
Otóż to!
Okazało się bowiem, że mimo tego, że się nie myliłam, "Rozmówki" okazały się jeszcze lepsze niż sądziłam!

"Podróżnik dla podróżników" - tak nazywa sposób napisania tej książeczki jej autorka, Beata Pawlikowska. I faktycznie - ma się wrażenie, że rozmówki te napisała osoba bywająca często we Francji. Taka, która zna ten kraj, ten język, niezwykle dobrze. I wie co może być przydatne, a co nie.
Świetną rzeczą jest podzielenie rozmówek na działy tematyczne. Od tych podstawowych, do zwrotów ściśle związanych w podróżą turystyczną. I tak, znajdziemy tutaj działy o określaniu czasu, emocji czy swojego hobby... ale także o kupowaniu pamiątek, przebywaniu w hotelu, zamawianiu potraw w restauracji, płaceniu rachunków, kupowaniu w sklepie spożywczym zy kwiaciarni. Ale, żeby nie było nudno, i, ponieważ do Francji nie jedziemy przecież tylko pozwiedzać, Blondynka pokazuje nam też jak kogoś poderwać, co mówić na randce, w klubie nocnym, jak zapłacić mandat po francusku czy zgłosić kradzież.

Dodatkowo, "Rozmówki. Francuski" wydane są w większym formacie. Z reguły przyzwyczajeni jesteśmy, że rozmówki mają format idealnie pasujący do rozmiaru naszej dłoni i zmieszczą się w kieszeni. Ta książeczka jednak nie. Nie jest to co prawda jakieś opasłe tomiszcze, ale spokojnie zmieści się do damskiej torebki, nawet tej nie za dużej. A sam fakt większego wydania ułatwia czytanie i naukę zwrotów.

Kolejną rzeczą, która bardzo mi się spodobała jest zapis wszystkich zwrotów dodatkowo dokładnie tak, jak powinny być wymawiane oraz pogrubienie tych sylab, na które pada akcent i pozwala, nawet zupełnemu laikowi francuskiemu, poprawnie wypowiedzieć każdy zwrot.

Rozmównik, moim zdaniem, to książeczka idealna. Bardzo mało jest zwrotów, które prawie na pewno się nie przydadzą. Brawo, pani Beato! Z pewnością zabiorę tą książkę w podróż (która już, nawiasem mówiąc, za dwa tygodnie!).

||www.im-bookworm.blogspot.com||

"Podróżnik dla podróżników.
Na bazie swojego podróżniczego doświadczenia
i wszechstronne rozmówki na świecie:
* dla kogoś, kto zgubił okulary,
* dla niepełnosprawnych,
* dla wegan i wegetarian,
* dla ofiary kradzieży i wypadku samochodowego,
* dla hobbysty, który zbiera...

Czy to w fiszkach, czy repetytoriach, myślę, że ważna jest transkrypcja. To połowa sukcesu - czytanie jej na głos i w myślach. Zwrotów jest sporo, z różnych zakresów. Dla podróżnika - to podstawa. Polecam gorąco!

P.S. Mankamentem jest brak rodzajników... Jednak z nimi byłoby lżej i "szerzej". Już na samym wstępie jest słówko "jour" i transkrypcja [ężur] - kiedy powinno być "un jour"...?

Kupując ją, miałam ogromną nadzieje, że polubię język francuski. Nie zawiodłam się. Dzięki "Rozmówkom..." wreszcie z chęcią, a nie z przymusu, uczyłam się kolejnych zwrotów.
To, że Beata Pawlikowska jest niezwykłą osobą, wiadomo od dawna. Każda kolejna książka przez nią napisana jest potwierdzeniem tego faktu.
Polecam książkę nie tylko tym, którzy kochają podróżować, ale także i tym którzy nie potrafią zmusić się do nauki języka francuskiego. Naprawdę warto.

Polecam książkę nie tylko tym, którzy kochają podróżować, ale...

• 2015
  • 52 książki 2013