Najnowsze artykuły
- Artykuły„W drodze do Nawii“ – przeczytaj fragment książki i rozmowę z autorką, Magdaleną WaląLubimyCzytać1
- ArtykułyJesienne Targi Książki – bezpłatne wydarzenie dla czytelników już od 20 do 22 września w WarszawieLubimyCzytać4
- ArtykułyPoziom czytelnictwa w Polsce: jak wypadamy na tle Europy? Jedna rzecz nas wyróżniaAnna Sierant68
- ArtykułyCzytelnicza rewolucja, czyli jak „Szkoła Szpiegów“ zastawiła pułapkę na dzieciakiLubimyCzytać2
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Olga Romańska-Malina
2
6,7/10
Pisze książki: językoznawstwo, nauka o literaturze
Urodzona: 19.05.1980
Studiowała na Wydziale Humanistycznym Akademii Pedagogicznej w Krakowie, w 2004 roku uzyskała tytuł magistra filologii polskiej. Ukończyła też cztery semestry studiów doktoranckich w zakresie literaturoznawstwa na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Ślaskiego w Katowicach. Jako doktorantka aktywnie uczestniczyła w konferencjach naukowych. Swoje teksty specjalistyczne oraz recenzje publikowała w czasopismach literaturoznawczych, takich jak: "Topos", "Akant", "Twórczość". Jej artykuły o literaturze i eseje monograficzne ukazywały się także w "Przeglądzie Polskim" - tygodniowym dodatku kulturalnym do wydawanego w Nowym Jorku "Nowego Dziennika".
Mama trzech córek, żona. Mieszka w Sosnowcu.
Mama trzech córek, żona. Mieszka w Sosnowcu.
6,7/10średnia ocena książek autora
52 przeczytało książki autora
136 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Najnowsze opinie o książkach autora
Bunt literatów Olga Romańska-Malina
6,4
Moja pierwsza książka z tej serii, znaleziona przypadkiem na regale w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie. Świetnie, przystępnie napisana, przykuwa uwagę, jest zjadaczem czasu i sprawia, że chcemy więcej. Gorąco polecam dla tych, którzy chcą poszerzyć swoje horyzonty literackie i chcą się dowiedzieć więcej o pisarzach, których książki mieli okazję już poznać. :)
Bunt literatów Olga Romańska-Malina
6,4
Opracowanie, które szczerze zniechęca do jego czytania, można co najwyżej przekartkować :/
Tematem powinien być "bunt literatów", więc można by się spodziewać, że autorka wybierze trochę celniej. Bo czy fakt, że ktoś pisze o seksie albo o narkotykach jest od razu świadectwem jego buntu wobec czegokolwiek? Moje pierwsze skojarzenia książek buntowniczych to np. "Buszujący w zbożu", "W drodze" czy "Paragraf 22" - ale tych książek próżno szukać w niniejszym opracowaniu. Zamiast tego autorka poszła na łatwiznę i powtórzyła wiele tytułów z opracowania "Książki zakazane". Nawet fotografie się powtarzają. Nie wiem, czy winić za to autorkę, czy raczej wydawnictwo, niemniej jednak działa to dość zniechęcająco.
Kolejna sprawa: naszpikowanie tekstów cytatami (niektóre rozdziały sprawiają wręcz wrażenie zlepienia samych zapożyczeń, łatanych krótkimi wstawkami odautorskimi),a także używanie słów-potworków, które miały chyba na celu nadanie całości większej powagi, ale podziałały wręcz odwrotnie. Przy którejś kolejnej "egzemplifikacji" i "influencji" miałam autentycznie odruch wymiotny :/ Nie oszukujmy się, to jest książka popularnonaukowa, skierowana raczej do licealistów, niż do literaturoznawców. Po co więc takie kombinowanie?
Same teksty w większości bardzo chaotyczne - autorka nie przyjęła wspólnego pomysłu na jednolite opracowywanie omawianych tytułów, ale przy każdym stosowała inną metodę. Przy jednej książce pisała o biografii autora, przy innej nie. Przy jednej pisała o ekranizacji, przy innej nie. Przy jednej powoływała się na wywiad z autorem lub opinię krytyka, przy innej nie. Momentami miałam wrażenie, że nie wszystkie z tych książek babeczka czytała i wówczas posiłkowała się informacjami znalezionymi w sieci czy w innych pracowaniach. Dlatego efekt jest naprawdę mizerny, wkurzający i zniechęcający. Szczerze mówiąc, szkoda mi było czasu na tę książkę.
No i wisienka na torcie: jak można zdradzać zakończenia omawianych książek?! To albo czysta podłość, albo bezmyślność :/