Nosowska. Piosenka musi posiadać tekst

Wydawnictwo: MG
Snoopy

Katarzyna Nosowska jest bez wątpienia jedną z najpopularniejszych polskich wokalistek. Należy do nurtu współczesnej kultury popularnej (w tym głównie: kultury rocka, kultury literackiej oraz kultury określanej mianem „kobieca”). Jako artystka przemawia indywidualnym głosem, przedstawiając się jako obserwatorka rzeczywistości i kreatorka własnego, niepowtarzalnego świata, budowanego – z perspektywy pomysłodawców książki – przede wszystkim na słowie, które znacznie wyrasta ponad przeciętny poziom oferty popkultury. Twórczość Nosowskiej jest dowodem na to, że także w dziedzinie piosenki możliwe jest osiągnięcie statusu sztuki wysokiej.

źródło opisu: http://www.wydawnictwomg.pl

źródło okładki: http://www.wydawnictwomg.pl

Degamisz | 2015-12-06
Przeczytana: 06 grudnia 2015

Kaśki Nosowskiej raczej nikomu nie trzeba przedstawiać. Jedna z najlepszych wokalistek, rewelacyjny głos, niesamowita osobowość. Do tego genialna autorka tekstów. I tu się muszę pokusić o wyznanie, że czytając jej teksty śmiało mogę stwierdzić, że to jedna z najwybitniejszych poetek jakie znam. Każdy tekst piosenki jaki napisała to osobna, rewelacyjna opowieść. I przyzna to każdy, kto chociaż trochę wgłębił się w to co i jak pisze Nosowska, lubiąc jej muzykę czy też nie

Z jednej strony chciałem a z drugiej nie chciałem przeczytać tę książkę. Chciałem – bo uwielbiam Nosowską bezgranicznie – zarówno wokalnie, jak i tekstowo. Nie chciałem – bo książka to zbiór artykułów i opracowań tyczących twórczości wokalistki. Artykułów i opracowań subiektywnych, każdy z autorów ma swoje zdanie i swój odbiór, nie do końca pokrywający się z moim.

W efekcie żałuję trochę. Nie powinienem był czytać tej książki. Ja jednak mam swoje zdanie, które wyrobiłem sobie słuchając twórczości Kaśki i...

Snoopy | 2010-03-13

Bardzo nierówna to książka. Plusem jest to, że w ogóle powstała: że ktoś w tym naszym kraju wpadł wreszcie na pomysł, aby przyjrzeć się bliżej twórczości Katarzyny Nosowskiej. Cieszy więc ten pierwszy krok – choć jest jeszcze niepewny i może nieco rozczarowujący. Ważne jednak, że został wykonany i to trzeba docenić. Plusem jest także to, że książka jest solidnie i elegancko wydana. Niemniej jednak nie można pokryć milczeniem wad tej publikacji. Gdyby jeszcze były one niewielkie i nieliczne, można by było zamilknąć. Niestety, jest inaczej.

Zacznijmy jednak od początku. Po pierwsze – wbrew zapowiedziom oraz nocie na okładce – nie jest to w żadnym wypadku pozycja naukowa. Co więcej – kilka zamieszczonych tu tekstów prezentuje zadziwiająco niski poziom merytoryczny, metodologiczny i formalny. Brzmią niekiedy jak wypracowania nastolatków, a nie teksty „badaczy wywodzących się z kręgów akademickich, wyposażonych w profesjonalne narzędzia analizy i interpretacji sztuki” (tekst z...

Emsi | 2016-10-16
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 16 października 2016

Opracowanie nie spełniło moich oczekiwań, ponieważ nastawiłam się na wyczerpującą i naukową analizę tekstów.

W zamian przeczytałam zbiór różnej maści artykułów. Kilka ciekawych, acz mało odkrywczych, kilka ziejących nudą i naukowym bełkotem rozpraw o niczym i kilka kompletnie (wg mnie) odbiegających od tematu zawartego w tytule książki.

Szukałam inspiracji, chciałam bardziej fachowo zająć się problematyką tekstów Nosowskiej, jednak moje potrzeby w tej kwestii nie zostały zaspokojone.

Cieszę się w każdym razie, że takie opracowanie powstało. Warto tworzyć książki, które stają się dowodem na to, że kultura popularna może być rozważana w naukowy sposób, jednak warto też autorów artykułów nakłonić do głębszego zastanowienia się nad tym, czy aby na pewno piszą na temat i aby nie traktowali problemu po macoszemu.

Mieszane odczucia.

pozeraczksiazek | 2014-01-05

Dno! Jak można była dać swoje teksty do jakiś analiz, interpretacji? Wykazałem się sam ignorancją ponieważ po książkę sięgnąłem z nadzieją że jest autorstwa Nosowskiej. Nie mam pojęcia po jakiego grzyba robi się analizy tekstów, rodem jak jakaś zmora na poziomie LO "co autor miał na myśli?". Zawsze sądziłem że teksty Nosowskiej są po to aby każdy mógł je interpretować po swojemu, aby każdy mógł odnaleźć tam siebie i znaleźć coś dla siebie. Książka moim zdaniem zupełnie niepotrzebna.

Dominika Pawelec | 2011-07-22
Na półkach: Z biblioteki, Przeczytane
Przeczytana: 22 lipca 2011

Katarzyna Nosowska jest absolutnym unikatem. Perełką w dobie (nazwijmy rzecz po imieniu) naprawdę sporego syfu medialnego. Jej twórczość postanowiono docenić, wydając książkę "Nosowska. Piosenka musi posiadać tekst..." .
Zanim przeczytałam tę książkę, naturalną kolejnością rzeczy, zaczerpnęłam informacje o tym, co mnie czeka, na tyle okładki. Cuda, niewidy. "Badacze z kręgów uniwersyteckich" i wspominka o salach uniwersyteckich. Zostałam poważnie zaintrygowana, choć ... intrygować nikt mnie nie musiał, większość fanów sięgnie po tą książkę tak czy siak.

Wydanie zawiera jedenaście opracowań różnych elementów twórczości Nosowskiej - od najchętniej podejmowanych przez nią tematów aż Jej felietony. Analizuje i interpretuje Jej teksty, odpowiada na podstawowe pytania, które zadajemy sobie, słuchając intrygujących piosenek autorstwa artystki.

Przyznam się, że wydawnictwo MG złamało moje serce fana. Naprawdę.
Dlaczego? Ponieważ spodziewałam się więcej. Choć to ciekawe doświadczenie...

Azetka | 2018-06-25
Przeczytana: 25 czerwca 2018

Obecność takich osób jak p. Nosowska dodaje mi otuchy, że poza wydmuszkowym światem celebrytów, pseudopisarzy i pseodepisarek oraz specjalistów od wszystkiego, istnieje jeszcze obszar normalności, przyziemości i autentyzmu.
Szacun za odwagę, ostrość widzenia, dystans, świetny styl i porządną polszczyznę.
Książkę "łyknęłąm"w jedno popołudnie, poproszę o więcej Pani Kasiu. POLECAM!

Capricorn | 2018-02-04
Przeczytana: 04 lutego 2018

Jak można o twórczości autorki tak wrażliwej, tak wirtuozersko operującej językiem, pisać w sposób tak miałki? Większość analiz przywodzi na myśl arkusze maturalne i pytania o podmiot liryczny. Jedyną dobrą stroną tej publikacji są obszerne cytaty tekstów Kasi. Odpadłam przy tekście poświęconym analizie graficznej okładek, ale przeglądając wpisy innych czytelników widzę, że i tak długo wytrwałam.

WarFish | 2012-05-31
Przeczytana: 27 maja 2012

Rozdział pt. "O cielesności śmierci. Rozważania na marginesie" to jakieś totalne nieporozumienie. W nim było więcej cytatów od Levinas'a niż Kaśki.

KKK | 2013-05-14
Przeczytana: 14 maja 2013

Temat aż się prosi o wybitną lekturę. Książka niestety wybitna nie jest.

sahara | 2016-01-18
Przeczytana: 18 stycznia 2016

Byłam naiwna myśląc,że będę bliżej (choć ciut-Katarzyny Nosowskiej).
Tu niestety autor porwał się na interpretację tekstów..po kiego - nie wiem.
Ilu słuchaczy, tyle wniosków i przemyśleń.Lektura nie przypadła mi do gustu. P.Katarzynę uwielbiam niezmiennie.