Nosowska: Piosenka musi posiadać tekst

Wydawnictwo: MG
978-83-61297-52-9
Snoopy

Katarzyna Nosowska jest na pewno artystką i to wielkiego formatu. Jest artystką, bo śpiewa, jest artystką, bo pisze. Jest artystką myślącą. Książka Nosowska. Piosenka musi posiadać tekst jest rezultatem przekonania autorów o wybitnych wartościach artystycznych dokonań tej jednej z najpopularniejszych polskich wokalistek. Próbą ich opisania i zinterpretowania. Autorzy uznają, że twórczość...

Próbą ich opisania i zinterpretowania. Autorzy uznają, że twórczość Katarzyny Nosowskiej to nie tylko przejaw współczesnej kultury popularnej, tzw. rocka, lecz także kultury literackiej, oraz tzw. kultury kobiecej. To indywidualny głos artystki, wnikliwej, krytycznej i współczującej zarazem obserwatorki rzeczywistości, kreującej własny niepowtarzalny świat. Twórczość Nosowskiej jest dowodem na to, że także w dziedzinie piosenki możliwe jest osiągnięcie statusu sztuki wysokiej. Pośrednio - świadczy o tym, że wyznacznikiem granicy między tym, co wysokie, a tym, co niskie, nie jest gatunek.
Drugi cel, jaki przyświecał niniejszej publikacji, to próba udowodnienia, iż badacze wywodzący się z kręgów akademickich, wyposażeni w profesjonalne narzędzia analizy i interpretacji sztuki, chcą i mogą uczestniczyć w opisywaniu zjawisk kultury popularnej. Że wiedza nie jest przeszkodą w emocjonalnym (fanowskim) odbiorze, że żargon naukowy nie jest nieodzowny podczas formułowania badawczych tez i przemyśleń. Że namysł nad dominującą kulturą współczesności nie może omijać sal uniwersyteckich.

Degamisz | 2015-12-06
Przeczytana: 06 grudnia 2015

Kaśki Nosowskiej raczej nikomu nie trzeba przedstawiać. Jedna z najlepszych wokalistek, rewelacyjny głos, niesamowita osobowość. Do tego genialna autorka tekstów. I tu się muszę pokusić o wyznanie, że czytając jej teksty śmiało mogę stwierdzić, że to jedna z najwybitniejszych poetek jakie znam. Każdy tekst piosenki jaki napisała to osobna, rewelacyjna opowieść. I przyzna to każdy, kto chociaż trochę wgłębił się w to co i jak pisze Nosowska, lubiąc jej muzykę czy też nie

Z jednej strony chciałem a z drugiej nie chciałem przeczytać tę książkę. Chciałem – bo uwielbiam Nosowską bezgranicznie – zarówno wokalnie, jak i tekstowo. Nie chciałem – bo książka to zbiór artykułów i opracowań tyczących twórczości wokalistki. Artykułów i opracowań subiektywnych, każdy z autorów ma swoje zdanie i swój odbiór, nie do końca pokrywający się z moim.

W efekcie żałuję trochę. Nie powinienem był czytać tej książki. Ja jednak mam swoje zdanie, które wyrobiłem sobie słuchając twórczości Kaśki i...

Snoopy | 2010-03-13

Bardzo nierówna to książka. Plusem jest to, że w ogóle powstała: że ktoś w tym naszym kraju wpadł wreszcie na pomysł, aby przyjrzeć się bliżej twórczości Katarzyny Nosowskiej. Cieszy więc ten pierwszy krok – choć jest jeszcze niepewny i może nieco rozczarowujący. Ważne jednak, że został wykonany i to trzeba docenić. Plusem jest także to, że książka jest solidnie i elegancko wydana. Niemniej jednak nie można pokryć milczeniem wad tej publikacji. Gdyby jeszcze były one niewielkie i nieliczne, można by było zamilknąć. Niestety, jest inaczej.

Zacznijmy jednak od początku. Po pierwsze – wbrew zapowiedziom oraz nocie na okładce – nie jest to w żadnym wypadku pozycja naukowa. Co więcej – kilka zamieszczonych tu tekstów prezentuje zadziwiająco niski poziom merytoryczny, metodologiczny i formalny. Brzmią niekiedy jak wypracowania nastolatków, a nie teksty „badaczy wywodzących się z kręgów akademickich, wyposażonych w profesjonalne narzędzia analizy i interpretacji sztuki” (tekst z...

pozeraczksiazek | 2014-01-05

Dno! Jak można była dać swoje teksty do jakiś analiz, interpretacji? Wykazałem się sam ignorancją ponieważ po książkę sięgnąłem z nadzieją że jest autorstwa Nosowskiej. Nie mam pojęcia po jakiego grzyba robi się analizy tekstów, rodem jak jakaś zmora na poziomie LO "co autor miał na myśli?". Zawsze sądziłem że teksty Nosowskiej są po to aby każdy mógł je interpretować po swojemu, aby każdy mógł odnaleźć tam siebie i znaleźć coś dla siebie. Książka moim zdaniem zupełnie niepotrzebna.

Emsi | 2016-10-16
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 16 października 2016

Opracowanie nie spełniło moich oczekiwań, ponieważ nastawiłam się na wyczerpującą i naukową analizę tekstów.

W zamian przeczytałam zbiór różnej maści artykułów. Kilka ciekawych, acz mało odkrywczych, kilka ziejących nudą i naukowym bełkotem rozpraw o niczym i kilka kompletnie (wg mnie) odbiegających od tematu zawartego w tytule książki.

Szukałam inspiracji, chciałam bardziej fachowo zająć się problematyką tekstów Nosowskiej, jednak moje potrzeby w tej kwestii nie zostały zaspokojone.

Cieszę się w każdym razie, że takie opracowanie powstało. Warto tworzyć książki, które stają się dowodem na to, że kultura popularna może być rozważana w naukowy sposób, jednak warto też autorów artykułów nakłonić do głębszego zastanowienia się nad tym, czy aby na pewno piszą na temat i aby nie traktowali problemu po macoszemu.

Mieszane odczucia.

Forever | 2011-07-22
Na półkach: Z biblioteki, Przeczytane
Przeczytana: 22 lipca 2011

Katarzyna Nosowska jest absolutnym unikatem. Perełką w dobie (nazwijmy rzecz po imieniu) naprawdę sporego syfu medialnego. Jej twórczość postanowiono docenić, wydając książkę "Nosowska. Piosenka musi posiadać tekst..." .
Zanim przeczytałam tę książkę, naturalną kolejnością rzeczy, zaczerpnęłam informacje o tym, co mnie czeka, na tyle okładki. Cuda, niewidy. "Badacze z kręgów uniwersyteckich" i wspominka o salach uniwersyteckich. Zostałam poważnie zaintrygowana, choć ... intrygować nikt mnie nie musiał, większość fanów sięgnie po tą książkę tak czy siak.

Wydanie zawiera jedenaście opracowań różnych elementów twórczości Nosowskiej - od najchętniej podejmowanych przez nią tematów aż Jej felietony. Analizuje i interpretuje Jej teksty, odpowiada na podstawowe pytania, które zadajemy sobie, słuchając intrygujących piosenek autorstwa artystki.

Przyznam się, że wydawnictwo MG złamało moje serce fana. Naprawdę.
Dlaczego? Ponieważ spodziewałam się więcej. Choć to ciekawe doświadczenie...

WarFish | 2012-05-31
Przeczytana: 27 maja 2012

Rozdział pt. "O cielesności śmierci. Rozważania na marginesie" to jakieś totalne nieporozumienie. W nim było więcej cytatów od Levinas'a niż Kaśki.

Radosław Gabinek | 2013-06-09
Na półkach: Przeczytane, E-booki
Przeczytana: 09 czerwca 2013

Przyznaje, że przebrnąłem tylko na siłe przez „A – jak alfabet…” P. Pławuszewskiego(tyle udostępniono na Legimi) i ten tekst to sztuka dla sztuki jak dla mnie, albo po prostu jestem na to za głupi. W każdym razie nie tego oczekiwałem.

kaja_kicia | 2013-05-14
Przeczytana: 14 maja 2013

Temat aż się prosi o wybitną lekturę. Książka niestety wybitna nie jest.

sahara | 2016-01-18
Przeczytana: 18 stycznia 2016

Byłam naiwna myśląc,że będę bliżej (choć ciut-Katarzyny Nosowskiej).
Tu niestety autor porwał się na interpretację tekstów..po kiego - nie wiem.
Ilu słuchaczy, tyle wniosków i przemyśleń.Lektura nie przypadła mi do gustu. P.Katarzynę uwielbiam niezmiennie.

Malwina | 2011-02-25
Przeczytana: 25 lutego 2011

Nie polecam tej książki. Nie jestem wierną fanką Nosowskiej, ale lubię jej posłuchać, mam szacunek do niej za jej teksty i za to jaką jest osobą. W sumie nie wiem na co liczyłam sięgając po tę książkę, ale rozczarowała mnie. Z jednej strony są w niej oczywiste oczywistości, które każdy słuchacz, nie koniecznie od razu fan, wie czyli o czym Nosowska pisze, jaki ma stosunek do tego czy tamtego itd. Z drugiej strony niektóre teksty są przeintelektualizowane, zahaczają za bardzo o filozofię, odbiegając nieco od tematu. Irytujące jest też to, że poszczególni autorzy się chyba z sobą nie dogadali, bo niektóre teksty są wręcz o tym samym, tylko w innej formie. Twórczość artystki potraktowana została dosyć wybiórczo, bez szczególnych uzasadnień. Jak dla mnie za dużo jest też tu mowy o tekstach z solowych płyt Kasi, których kompletnie nie znam, ale to już bardzo subiektywne zastrzeżenie. Książkę można sobie przejrzeć, przeczytać wybrane fragmenty, ale całości trudno podołać.