Najmłodszy partyzant Wileńskiej AK

Wydawnictwo: Drukarnia Baad
Pyniu85

Najmłodszy partyzant Wileńskiej Armii krajowej - Jerzy Widejko - urodził się w Warszawie. Dzieciństwo spędził na wsi wileńskiej i w leśnych oddziałach partyzanckich. Ojciec nie wrócił z wojny 1939 roku, a matka zmarła w 1942 r. Sierotą zaopiekowała się najbliższa rodzina. W roku 1944 jedenastoletniego chłopca przygarnęła III Partyzancka Wileńska Brygada AK "Szczerbca, działająca w regionie miasta Turgiele. W oddziale tym nadano mu pseudonim "Jureczek".

źródło opisu: Drukarnia Baad Sp. z o.o.

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Pyniu85 | 2013-09-24
Przeczytana: 24 września 2013

Ciągle uświadamiam sobie jak ciężkie były lata II wojny światowej, życie na granicy egzystencji, głód, chłód, poczucie zagrożenia, brak perspektyw na poprawę egzystencji, wszystko byłoby jeszcze do przetrwania w gronie rodziny, lecz gdy rodziny zabrakło i to dziecku życie stawało się naprawdę ciężkie...tak jak głównemu bohaterowi i autorowi książki. Oprócz opisów życia partyzantki wileńskiej znajdziemy wiele ciekawych faktów z historii II wojny światowej tak więc polecam każdemu.