Okładka książki Od rana do wieczora Mieczysław Maliński
Okładka książki Od rana do wieczora
Mieczysław Maliński Wydawnictwo: Wydawnictwo Wrocławskiej Księgarni Archidiecezjalnej TUM religia
religia
Wydawnictwo Wrocławskiej Księgarni Archidiecezjalnej TUM
2000-01-01
2000-01-01
8386204036

To już trochę inna książka niż "Pomysł na siebie" tego samego autora. Czytało mi się szczerze mówiąc gorzej, zbyt wiele (w moim odczuciu) wyliczeń, powtórzeń, choć chyba bardziej ta książka w mojej "kategorii wiekowej". W pierwszej, tytułowej części podobały mi się zachęty do większego porządku i spokoju.

"Jesteś nieporządny. Bez przerwy gubisz notatki, dokumenty, listy, adresy, numery telefonów. Wciąż czegoś zapominasz, nie dopatrzysz, nie doglądniesz. (...) Usiłujesz zabezpieczać się w rozmaity sposób: kalendarzem, w którym wszystko zapisujesz, notatnikiem (...) ale potem okazuje się, że albo zapomniałeś notatnika, albo zapomniałeś do niego zaglądnąć, albo nie wpisaleś tam, gdzie potrzeba." (rozdział "Twoje talenty", http://www.malinski.pl/?inc=read&id=935)

----- Skąd ten człowiek mnie zna? ;) -----

"Żyć jak człowiek, jeść jak człowiek. Postaraj się o to, aby twój posiłek miał ludzki wymiar. Nawet gdy jesteś sam. Nawet gdy nikt z tobą nie usiądzie przy stole, zadbaj o to - przez szacunek dla siebie, pożywienia i Boga samego.

Gdy tylko możesz, postaraj się przynajmniej jeden posiłek, najlepiej ten wieczorny, spożywać razem ze wszystkimi domownikami. Nie żałuj czasu na to, by zadbać o przygotowanie stołu. Niech będzie przykryty świeżym obrusem. Niech będzie pełna zastawa. Jeżeli to lubisz, nie zapomnij o kwiatach i o świecy - zwłaszcza w niedzielę. Jedz tak, jak jeść powinieneś, bez żadnych uproszczeń. Nie tłumacz się, że niby to jesteś u siebie, a nie w gościnie, to nie musisz się krępować.

Pilnuj tego, aby posiłek odbywał się bez zbytniego pośpiechu. Musisz zatrzymać swoje rozgonione myśli, swoje rozpędzone życie i oczami nieprzytomnymi z pośpiechu zobaczyć tych, którzy wraz z tobą zajmują miejsce przy stole. To jest twój dom. Wspólnota wasza. Jecie ten sam chleb, pijecie ten sam napój. Owoc waszej wspólnej pracy, wspólnego trudu." (rozdział "Posiłek", http://www.malinski.pl/?inc=read&id=942 )

--- Nieraz (bardzo) trudne, ale warte chyba przemyślenia.... ---

***

Kolejna część to ciekawe nawiązania do historii narodzin i śmierci Jezusa Chrystusa i zestawienie tych historii z codziennym życiem i naszymi codziennymi sprawami. Nasze krzyże są różne i nie tak ciężkie, ja ten, który niósł na Golgotę Zbawiciel, ale chciałbym się uczyć z tego, co zapisano także dla mnie w Ewangelii.

Rozdziały poniżej odnotowuję, by do nich wrócić:
- "Narodzenie"
- "Znalezienie Pana Jezusa"
- "Ukoronowanie"
oraz (z części "Jego droga krzyżowa") - "Jezus upada pod krzyżem po raz drugi"

Najmniej spodobała mi się ostatnia część - "Modlitwy w intencji zmarłych". Myślę, że takie modlitwy nie mają biblijnej podstawy, więc w przypadku książki odwołującej się do Biblii był to dla mnie spory minus. (Więcej na ten temat tutaj: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1210992198927537&set=a.205293112830789&type=3&permPage=1 ) Z drugiej strony, takie jest wierzenie autora i trzeba to uszanować, a część przemyśleń godnych przemyślenia. Trochę więcej rzeczy w tej książeczce wydawało mi się niezgodnych z Pismem Św. niż w poprzedniej, dlatego nie ma tym razem pełnego polecenia. Choć czasu przeznaczonego na czytanie nie żałuję.

"Jesteś nieporządny. Bez przerwy gubisz notatki, dokumenty, listy,...

Twój różaniec
Jego droga Krzyżowa
Rekolekcje do częstego odmawiania
oraz modlitwy w różnych intencjach
To rozdziały tej książki i jak większość ks Malińskiego okraszone jego refleksjami na temat tych rozdziałów. Omówienia do zastanowienia się nad sobą i swoim życiem.Mam wydanie jeszcze z 1985 roku :)

Twój różaniec
Jego droga Krzyżowa
Rekolekcje do częstego odmawiania
oraz modlitwy w różnych intencjach

Przemyślenia i modlitwy księdza Mieczysława Malińskiego.
Z okładki książki: "Modlić się w obliczu kończącego się dnia o to, żebyś nie utracił dnia, który będzie ci dany. Orientujesz się, jak będzie mniej więcej wyglądał dzień jutrzejszy. Tak, jak dotychczasowe twoje dni. Znowu karuzela godzin zacznie się rozkręcać. Znowu ci grozi, że zaczniesz się wciągać w swój wir, w swoje interesy, sprawy, sprawki, aż wieczorem opamiętasz się albo nie opamiętasz się wcale. Modlić się możesz dopiero wtedy, jeżeli wiesz, że możesz się zmienić. Jeżeli istnieje w tobie choćby iskra nadziei, że w twoim bezwładzie, przyzwyczajeniu, zaciętości, uporze, głupocie, tępocie, działaniu po linii najmniejszego oporu, według utartych schematów, możesz dokonać jakiejś zmiany na lepsze, poprawić się, odnowić, odświeżyć, rozbłysnąć, rozkwitnąć."

Przemyślenia i modlitwy księdza Mieczysława Malińskiego.

Wartościowe życiowe refleksje i rozważania. Warto mieć na półce.

Wartościowe życiowe refleksje i rozważania. Warto mieć na półce.

"Jesteśmy ludźmi i dlatego do rytmu: praca - odpoczynek
trzeba dodać jeszcze jeden rytm: świętowanie"

Rozważania o życiu codziennym człowieka. Pobudzają do refleksji nad tym jak wygląda nasze życie każdego dnia.

"Jesteśmy ludźmi i dlatego do rytmu: praca - odpoczynek
trzeba dodać jeszcze jeden rytm: świętowanie"

• Religia
  • :-) Mam
  • X-2013
  • Z autografem
  • Sentencje i rozważania
  • Y-PURPLE
  • Religijne

Dodaj cytat z książki Od rana do wieczora