O czym nie wiedzieli Beck i Rydz-Śmigły

7 (4 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
831107710X
literatura faktu
karola240188

Chociaż Polska należałam do państw europejskich o średnim potencjale ekonomicznym i mocarstwem - mimo usilnych swych pragnień - nie była, to jednak jej położenie geograficzne spowodowało, iż stała się ważnym ogniwem w polityce prowadzonej na tym kontynencie. Jej znaczenie dal mocarstw zachodnich było o tyle ważne, że na wypadek podporządkowania się polityce Hitlera umożliwiała mu nieskrępowany atak na Francję. w obawie o swe własne interesy państwa zachodnie starały się poświęcić Polskę, poświęcić po to, by w pierwszej kolejności tam skierować ekspansje niemiecką. W tym celu należało ją wyłuskać ze zbliżenia z Trzecią Rzeszą, udzielić jej fikcyjnych, papierowych gwarancji i tym samym skłonić Hitlera do ataku na wschód (Polska), a nie na zachód (Francja). Los Polski był w sumie obojętny dla Londynu i Paryża, gra o nią toczyła się wyłącznie po to, by przeciwstawiła się kategorycznym niemieckim żądaniom i podjęła walkę.

źródło opisu: okładka książki

spec_johny | 2015-08-08

Tytuł książki jest idealnym odniesieniem do tego, co nastąpiło w roku 1939. Ukazuje ona zdradę i manipulację ze strony Wielkiej Brytanii i Francji względem Polski. Państwa, które dopiero co odzyskało niepodległość by zaraz znów walczyć o utrzymanie się na mapie świata.

Jeśli dobrze pamiętam, książka opisuje lata 1937-1939 i przedstawia dyplomację zagraniczną na lini Warszawa-Paryż-Londyn.
Ukazje manipulację, zdradę i zwyczajny brak honoru ze strony ''wielkich sojuszników''.

| 2015-07-29
koncerz | 2015-02-14