La fille de papier

Okładka książki La fille de papier Guillaume Musso
Okładka książki La fille de papier
Guillaume Musso Wydawnictwo: XO Editions literatura obyczajowa, romans
XO Editions
2010-04-01
2010-04-01
francuski

Piękna historia o przyjaźni oraz o miłości która przychodzi niespodziewanie. Niejednoznacznie przedstawieni bohaterowie . Szczególnie do myślenia daje wątek przyjaźni pomiędzy bliskimi osobami, których łącza nie tylko wspólne przeżycia i dzieciństwo. Czy w imię przyjaźni można usprawiedliwić każde zachowanie?. Interesujące zakończenie.

Kurcze, jest coś magicznego w tej powieści. Mega fajnie się ją czytało, i tak jak w książce było, że książka Toma chodziła między ludzi. To ja tą też wysyłam dalej :D

„Papierowa dziewczyna” to, uważam, powieść bardzo charakterystyczna dla Musso: naciągana historia, dużo płycizn, banałów, pseudomądrych bon motów w stylu Coelho… ale jest tak świetnie napisana, fabuła tak dobrze poprowadzona, tak czarująco i wciągająco, że czyta się ją jednym tchem.

„Papierowa dziewczyna” to bardziej romans niż kryminał, lekki i uroczy. Intryga umiejętnie skonstruowana, niespodziewane zwroty akcji i bardzo zaskakujące (jak to u Musso) zakończenie. Czegoż więcej żądać od dobrej literatury rozrywkowej?

Jak zawsze zaskakujące zakończenie. Polecam

Jak zawsze zaskakujące zakończenie. Polecam

Historia tej miłości, początkowo wydaje się fantastyczna, wręcz urojona, ale wraz z końcem wzrusza do łez.
Główny bohater-pisarz, który po rozpadzie związku załamał się, uzależnil od leków i alkoholu-mimo zbliżającego się terminu-nie jest w stanie napisać ani zdania trzeciej części swojej książki. Dodatkowo druga część zostaje wydrukowana z błędem i zamiast 500 stron, wydruk jest jedynie na połowie, kolejne kartki są puste.
Pewnego dnia w domu Toma pojawia się piękna kobieta-twierdzi że jest bohaterka Jego książki i tylko on może ją odesłać do świata fikcji. Początkowo zwala to na omamy alkoholowe, ale szybko okazuje się, że kobieta jest bohaterka Jego książki.
Zawierają więc umowe-ona pomoże mu odzyskać miłość, on pomoże jej wrócić na kartki Jego powieści.
Wspólna podróż zbliża ich do siebie jeszcze bardziej, choć Tom przecież zna ją na wylot-sam ją stworzył.
Historia pełna romantycznych uniesień, śmiesznych sytuacji, a ostatecznie wzruszająca do łez.

Kiedy mam ochotę na bajeczkę dla dorosłych z happyendem, to sięgam po Musso, bo wiem, że dostane to, czego oczekuję. Świetnie zapowiadający się pisarz przeżywa totalny kryzys, którego przyczyną był zawód miłosny. Alkohol leje się strumieniami, antydepresanty wchodzą jak tiktaki. Niestety rachunki same się nie zapłacą a i warunków kontraktu nie da rady wciąż zmieniać. Jak wyrwać Toma z marazmu? Którejś nocy budzi się w towarzystwie bohaterki ze swojej niedokończonej powieści. Ale że jak? WTF? Chyba trzeba jednak zrobić coś ze swoim życiem.... Z dziewczyną zawiera specyficzny układ. Ona pomoże mu odzyskać utraconą miłość, on dopisze jej historię, aby mogła wrócić do powieściowego świata. Ale wiecie jak się lubią kończyć historie, gdzie różni płciowo bohaterowie są na siebie skazani przez 400 stron ;)

Wielokrotnie wspominałam, że literatura francuska to jedna z moich ulubionych. Dotychczas nie zawiodłam się na twórczości poznanych przeze mnie autorów i wciąż mam ochotę odkrywać nowych. Dlatego, kiedy natknęłam się na "Maraton z Musso" organizowany na bookstagramie, wiedziałam, że muszę wziąć w nim udział.

Gulliame Musso to jeden z najpopularniejszych francuskich pisarzy, który wciąż utrzymuje się na szczytach. Dotychczas miałam okazję przeczytać tylko jedną powieść autora, „Zjazd absolwentów” i już wtedy wiedziałam, że nie będzie to nasze ostatnie spotkanie.

Przy „Papierowej dziewczynie” okazało się, że autor ma dużo więcej do zaoferowania, niż się spodziewałam.

Tom Boyd to główny bohater powieści, autor bestsellerowej serii książek. Po napisaniu debiutanckiej powieści wydawca podpisuje z nim kontrakt na kolejne części trylogii. Mężczyzna jest u szczytu kariery. Słyszał o nim niemal każdy. Niestety po rozstaniu z ukochaną popada w depresję, a jego karierze grozi upadek. Tom cierpi bowiem na niemoc twórczą, od miesięcy nie napisał ani jednego zdania. Terminy gonią, fani czekają, a Tom coraz bardziej się pogrąża-ma mnóstwo długów, upija się i odsuwa od najbliższych.

Wszystko zmienia się pewnej burzowej nocy, kiedy w swoim domu spotyka nagą kobietę. Nie wiadomo skąd się wzięła, a na domiar złego twierdzi, że nazywa się Billie, jak jedna z bohaterek jego powieści. Kobieta informuje Toma, że wypadła z książki, która wskutek błędu drukarskiego została zadrukowana tylko do połowy, a historia urywa się w środku zdania. Choć brzmi to nieprawdopodobnie, wszystko wskazuje na to, że dziewczyna mówi prawdę. Jakby tego było mało, Tom musi wziąć się w garść i wrócić do pisania, ponieważ Billie grozi śmierć.

Prawda, że interesujące? Właśnie to jest jedną z zalet autora – niesamowita wyobraźnia, niezwykle pomysłowa fabuła i realizm magiczny, który pojawia się w niemal każdej jego książce. Ta szczypta magii przenosi nas w świat bohaterów i sprawia, że wierzymy we wszystkie nieprawdopodobne wydarzenia, jakie serwuje nam autor.

Tworzeni przez niego bohaterowie wydają się realni, szybko stają się nam bliscy i naprawdę troszczymy się o ich losy.

Już od pierwszych stron powieści czytelnik zostaje wciągnięty w fabułę, jakby wpadł do książki- zupełnie odwrotnie niż Billy.

„Papierowa dziewczyna” to z jednej strony lekka książka o miłości, a z drugiej piękna historia o sile przyjaźni, bo to właśnie ona jest najważniejsza w tej powieści. Relacja między Tomem a dwójką jego przyjaciół, Miło i Carole jest naprawdę piękna.

To również książka o trudach dorastania w toksycznej rodzinie, o destrukcyjnej miłości i poświęceniu dla ukochanej osoby.

Na uwagę zasługują również wątki poboczne, które nie są tylko „zapychaczami”, które mają na celu zwiększyć liczbę stron powieści, ale rzeczywiście wprowadzają „coś” do książki. Niosą za sobą spore emocje i wspaniale uzupełniają całość. Motyw „wędrującej książki”, do której każdy z epizodycznych bohaterów dodaje coś od siebie, bardzo mi się podobał.

Ogromnym plusem książki jest również zakończenie, które totalnie mnie zaskoczyło. Kiedy już poukładałam sobie wszystko, czego się dowiedziałam o bohaterach, nastąpił zwrot akcji, który wywrócił wszystko do góry nogami. Zdaje się, że to kolejny znak rozpoznawczy autora. Czy może być coś lepszego niż zaskakujące zakończenie?

Podsumowując, „Papierowa dziewczyna” jest naprawdę dobrą książką, zasługującą na uwagę czytelnika.

Choć ze względu na różne okoliczności przeczytałam tylko jedną książkę autora w maratonie, na pewno jeszcze nie raz sięgnę po jego twórczość.

Gulliame Musso to jeden z najpopularniejszych francuskich...

Przyjemne czytadło przed snem. Irytujący byl wątek z szukaniem książki. Ciekawe zakończenie.

Polecam!!! Świetna!!! A teraz zabieram się za następną książkę Musso.🙂🙂

Polecam!!! Świetna!!! A teraz zabieram się za następną książkę Musso.🙂🙂

Książka magiczna, książka wyjątkowa, gdzie świat fikcji miesza się z światem tu i teraz a czytelnik, poprzez własną wyobraźnie, emocjonalnie angażuje w świat bohaterów "Papierowej dziewczyny", trzymając za nich mocno kciuki.

• Guillaume Musso