Lot Wrony

Wydawnictwo: Gerls
Inne
Damian

1 listopada 2011 roku cała Polska wstrzymała oddech. Boeing 767 z 220 pasażerami na pokładzie krążył nad Warszawą, ale nie lądował. Obok pasażerskiej maszyny przemknęły wojskowe myśliwce F-16. Potwierdził się najgorszy scenariusz - awaria podwozia. Godzina po godzinie, minuta po minucie dowiadujemy się, co dokładnie działo się z bohaterami pechowego rejsu numer LO016. Leszek Chorzewski, ówczesny rzecznik LOT-u, nie tylko przestudiował raporty, ale i spędził długie godziny na rozmowach z pasażerami i swoimi kolegami m.in.: kapitanem Tadeuszem Wroną, szefem załogi Jerzym Konofalskim i pracownikami Centrum Operacyjnego. Z tych opowieści powstała pełna niezwykłych emocji i zaskakującym zwrotów akcji powieść, której lektura jest bardziej wciągająca niż pełne fikcyjnych sensacji thrillery. Bo tę dramatyczną historię z pięknym happy endem napisało samo życie. Co się działo na pokładzie? Czy wybuchła panika? Czy załoga zaczynała tracić zimną krew? O czym myślał kapitan? Co przeżywali pasażerowie? - tego wszystkiego Czytelnicy dowiedzą się już wkrótce!

Autor niezwykle sugestywnie oddaje atmosferę lotu, a także okoliczności, które doprowadziły do pojawienia się awarii. Nie dając jednoznacznych odpowiedzi na pytania o rzeczywiste przyczyny usterki, która naraziła życie ponad 200 osób, stara się przybliżyć złożoność procesu operacji lotniczej. Chytrze i po cichu zagląda za kulisy przygotowań do lotu, a także kronikarsko relacjonuje jego przebieg. Odsłania tajemnice i niedopowiedzenia, których przeciętny człowiek nie zauważa.

Chorzewski jest przy tym rzetelny, nie pozwala sobie na fantastyczne opisy, trzyma się realiów, narzuca sobie rygor bezstronnego informowania. Wyciąganie wniosków pozostawia czytelnikom.

Jego książka oparta jest na encyklopedycznej wiedzy dotyczącej funkcjonowania rynku lotniczego, którego analizowaniem zajmuje się od 20 lat – najpierw jako dziennikarz, potem jako rzecznik prasowy i szef pionu komunikacji w Polskich Liniach Lotniczych LOT. Do tego oddaje w niej głos prawdziwym bohaterom tej historii – pilotom, personelowi pokładowemu i pasażerom lotu nr LO016.

Leszek Chorzewski - prawnik, dziennikarz radiowy, wieloletni rzecznik PLL LOT. Wśród wielu pasji lotnictwo stało się najważniejszą. Razem z Witoldem Filusem pierwszy raz w historii przeleciał balonem zimą nad Tatrami. Jest autorem wielu spektakularnych akcji promocyjnych LOT-u w tym promocji Boeinga 787 Dreamliner. Miłośnik gór i wspinaczki, dalekich podróży i fotografii.

źródło opisu: pasazer.com

źródło okładki: pasazer.com