Szatańskie wersety

Okładka książki Szatańskie wersety
Salman Rushdie Wydawnictwo: Rebis Seria: Mistrzowie Literatury literatura piękna
664 str. 11 godz. 4 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Mistrzowie Literatury
Tytuł oryginału:
The Satanic Verses
Wydawnictwo:
Rebis
Data wydania:
2013-05-28
Data 1. wyd. pol.:
2013-05-28
Liczba stron:
664
Czas czytania
11 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375108019
Tłumacz:
Jerzy Kozłowski
Tagi:
islam Mahomet
Inne
Średnia ocen

                7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
762 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
471
85

Na półkach:

Oj przy tej książce mógłbym się wymądrzać i pisać ile to nie zrozumiałem i jakim to jestem erudyta i specjalistą od islamu, hinduizmu, chrześcijaństwa, historii powszechnej, a szczególnie tej z bliskiego i dalekiego wschodu. Mógłbym, ale tego nie zrobię, bo po przeczytaniu „Szatańskich Wersetów” szukałem wielu recenzji i opracowań i dopiero wtedy wiele rzeczy stało się jaśniejszych i bardziej oczywistych, choć mam wrażenie, że do pełnego zrozumienia jeszcze daleko.

Do rzeczy jednak. Motyw odwrócenia znaczeń, pomieszania dobra ze złem i zasygnalizowania, że nie wszystko jest tak oczywiste jak się z pozoru wydaje jest znany. Jednak tutaj jest on doskonale zrealizowany za pomocą dwóch głównych bohaterów: Gibrila Fariszty oraz Salladyna Czamczy – teoretycznie niosącego światło i gubiącego światło. Teoretycznie. Anioł i diabeł powinni postępować zgodnie z naszymi wyobrażeniami, tak się jednak nie dzieje. Anioł ma słabości, nie chce mieć wizji, nie chce pomagać ludziom, jest mściwy wywodzi Mahometa na manowce, a na końcu popełnia samobójstwo, czyli jest ludzki. No i tu zaczyna się drugi doceniony przez mnie motyw. Moje skromne zdolności dedukcyjne zakładają, że Rushdi pisząc tę książkę zastosował zabieg, który mógłby mu dąć pewne usprawiedliwienie przed mściwymi mahometanami i innymi fundamentalistami religijnymi – tak się jednak nie stało. Fatwa została nałożona, wyrok śmierci wisiał w powietrzu przez kilkanaście lat. Motyw ten, to zawoalowana krytyka islamu i religii jako takiej. Rushdie według mnie w pewnym momencie książki zwodząc trochę czytelnika niecierpiącego krytyki jego przekonań religijnych mówi: „hola hola, zobaczcie sobie ja przecież nie piszę wprost, mój Gibril, który jest ucieleśnieniem krytycyzmu jest schizofrenikiem, a w końcu wyjaśniam, że bluźniercze przesłanie akceptacji przez Mahometa innych bogiń, to tylko jego rojenia”. Chomeini nie dał się nabrać i wydał wyrok.

Innym ciekawym wątkiem jest mieszanie się kultury wschodu i zachodu, leczenia kompleksów, poczucia wyższości emigrantów z Indii, którzy osiedlili się w GB i żyli w przekonaniu, że ich korzenie przeniosły się o tysiące kilometrów do Londynu. Jakaż to bujda ! Gibril i Salladyn mają różne role. Gibril np. w opowieści współczesnej jest mega gwiazdą indyjskiego filmu, która zaczyna robić poważna karierę w Londynie, natomiast Salladyn podkłada głos w serialach i mniej ważnych produkcjach ze względu na „brak akceptacji jego koloru skóry i rysów twarzy”. Jakież jest jego rozczarowanie, gdy myśli, że odciął się od korzeni, a przebywając w Wielkiej Brytanii widzi mizdrzące się tamtejsze elity do jego współobywatela – Gibrila. Widzi, że jego starannie pielęgnowany londyński akcent, chęć akceptacji u miejscowych przestaje mieć znaczenie, bo oni klęczą przed kolorowym i tu istotny cytat: „ nie ma goryczy większej niż gorycz człowieka, który odkrywa, że wierzył w cienie”. Zapamiętałem też inny kawałek tekstu, który jest dobrym określeniem takiego właśnie emigranta, choć cytat ten zdaje się być uniwersalny: „Wygnanie jest marzeniem o powrocie w chwale, jest Elbą, a nie Św. Heleną” – bonapartyści wiedzą o co chodzi.

Na koniec dodam, że dla laika najwięcej pułapek jest w tych fragmentach dotyczących początków powstawania Islamu. I tutaj dla ambitnego czytelnika SA dwie opcje: albo przed lekturą troszkę na ten temat poczytać, albo po – tak jak ja szperać tu i tam, żeby nie wyjść na frajera i nie łykać wszystkiego jak młody pelikan. Na przekłamania i zagrywki Rushdiego najbardziej oczy otworzył mi Mikołaj Kołyszko, a tutaj link do jego recenzji:
http://www.wiadomosci24.pl/artykul/szatanskie_wersety_najbardziej_kontrowersyjna_powiesc_xx_wieku_275551.html.
Polecam !

Oj przy tej książce mógłbym się wymądrzać i pisać ile to nie zrozumiałem i jakim to jestem erudyta i specjalistą od islamu, hinduizmu, chrześcijaństwa, historii powszechnej, a szczególnie tej z bliskiego i dalekiego wschodu. Mógłbym, ale tego nie zrobię, bo po przeczytaniu „Szatańskich Wersetów” szukałem wielu recenzji i opracowań i dopiero wtedy wiele rzeczy stało się...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    3 562
  • Przeczytane
    1 548
  • Posiadam
    574
  • Teraz czytam
    144
  • Ulubione
    37
  • Chcę w prezencie
    37
  • Literatura piękna
    16
  • 2023
    12
  • Do kupienia
    11
  • 2013
    9

Cytaty

Więcej
Salman Rushdie Szatańskie wersety Zobacz więcej
Salman Rushdie Szatańskie wersety Zobacz więcej
Salman Rushdie Szatańskie wersety Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także