Najbardziej wpływowi pisarze świata: kto znalazł się na liście?

Anna Sierant Anna Sierant
17.04.2023

Co roku tygodnik „Time” przygotowuje listę najbardziej wpływowych ludzi świata. W zestawieniu na rok 2023, opublikowanym w kwietniu, znalazły się nazwiska czworga pisarzy. Sprawdźcie szczegóły!

Najbardziej wpływowi pisarze świata: kto znalazł się na liście? Andrea Piacquadio / Pexels (https://www.pexels.com/@olly/) za: Canva

O najnowszej liście „Time” głośno było w Polsce z powodu Igi Świątek – to jedyna Polka, którą tym razem wyróżniono – zestawienie tygodnika podzielono na sześć kategorii, a tenisistkę doceniono w tej przedstawiającej „Innowatorów”. Warto przy okazji wspomnieć, że utytułowana sportsmenka nierzadko podkreśla, że jedną z jej pasji jest również czytanie – przed meczami relaksuje się, poświęcając lekturze książek Agathy Christie, założyła również własny klub książki, w którym poleca do przeczytania konkretne tytuły.

„Time” postanowił również wyróżnić ludzi związanych ze światem książki – w zestawieniu znalazło się sześć osób, które tworzą literaturę bądź przyczyniają się do jej promowania. Poznajcie ich nazwiska!

Lista wpływowych ludzi związanych z literaturą

Salman Rushdie

O każdej z wyróżnionych osób napisano osobny tekst. Ten poświęcony Salmanowi Rushdiemu jest autorstwa Bono. Słynny muzyk i działacz napisał, że „terroryzm chce cię posiąść, zamieszkać w tobie, rządzić twoim dniem i twoją nocą. Salman Rushdie odmówił bycia sterroryzowanym. Poza swoją twórczością daje nam również niezłą lekcję życia”.

Dla Bono działalność Rushdiego to przykład determinacji, odwagi, sprzeciwu oraz wyzwolenia. Muzyk dodał również, że to znamienne, iż pisarza zaatakowano w zeszłym roku w Nowym Jorku, wśród życzliwych czytelników. W ponad 30 lat po tym, jak ajatollah Chomeini nałożył na niego, odwołaną później, fatwę, skazującą pisarza i tych, którzy byli zaangażowani w wydanie „Szatańskich wersetów” (Dom Wydawniczy REBIS), na śmierć.

Warto dodać, że w ostatnim artykule o Salmanie Rushdiem informowaliśmy, że autor pracuje obecnie nad książką, która dotyczyć będzie właśnie ataku, którego padł ofiarą 12 sierpnia 2022 roku. W jego wyniku Rushdie stracił wzrok w jednym oku.

Colleen Hoover

Tekst o Colleen Hoover stworzyła Jenna Bush Hager, amerykańska dziennikarka, współprowadząca program „Today with Hoda & Jenna” w stacji NBC. Jak zaznacza w swoim artykule, „choć nie każdy może twórczość Hoover lubić, jej wpływ na branżę wydawniczą jest niezaprzeczalny”. Książkami takimi jak „It Ends with Us” (Wydawnictwo Otwarte) autorka zdobyła serca (przede wszystkim) czytelniczek, pokazując, że umie w przystępny sposób pisać o trudnych emocjonalnie kwestiach. W samych Stanach Zjednoczonych sprzedało się 20 milionów egzemplarzy jej 24 powieści, które w roku 2022 na liście bestsellerów wyprzedziły Biblię.

Bush Hager podkreśla też, jak duży wpływ na zwiększenie popularności Hoover miał TikTok, a właściwie BookTok – pisaliśmy również o tym w Lubimczytać. Amerykanka sama chętnie umieszcza w tym medium społecznościowym filmiki, zachęcając nie tylko do kupowania, ale i wypożyczania książek. W małym miasteczku Sulphur Springs, z którego pochodzi, Hoover otworzyła księgarnię non-profit, jest również inicjatorką festiwalu literackiego Book Bonanza w Teksasie.

Neil Gaiman

Tekst o Neilu Gaimanie stworzył natomiast aktor James McAvoy. Gaiman znany jest przede wszystkim jako autor „Sandmana” (Egmont Polska), jednak McAvoy zdradza, że on sam po raz pierwszy przeczytał książkę tego pisarza, gdy miał 14 lat – był to „Dobry omen”, wspólne dzieło Gaimana i Terry’ego Pratchetta. W 2013 roku McAvoy miał okazję wziąć udział w radiowej adaptacji powieści, przygotowanej przez BBC Neverwhere i, jak dodaje, jest zachwycony tym, że Nail Gaiman zdobywa rzesze nowych fanów, także dzięki netflixowej adaptacji „Sandmana”. McAvoy szczególnie docenia tego pisarza za „jego wiarę w konieczność opowiadania historii: to coś, czego potrzebujemy na poziomie DNA” oraz za sposób, w jaki Gaiman pisze: mroczny, tajemniczy, sprawiający, że czytelnik czuje, iż wkracza do jakiegoś ukrytego, pełnego sekretów świata. To bowiem światy ukryte, ale wcale nie tak odległe od naszego – ledwo dostrzegalne, znajdujące się pod ulicą, na końcu ślepej uliczki, w ciemnym budynku.

Warto dodać, że o twórczości Neila Gaimana pisał w swoim artykule w Lubimyczytać Bartek Czartoryski, który zwrócił uwagę na to, że Gaiman jest nie tylko uznanym twórcą powieści, ale i komiksiarzem.

Judy Blume

Judy Blume jest autorką powieści dla młodzieży i o młodzieży, z bohaterkami-nastolatkami, m.in. „Koleje losu” (Wydawnictwo Zysk i S-ka). Jak zaznacza w swoim tekście o tej twórczyni aktorka Molly Ringwald, Blume pisała o rozterkach, emocjach, problemach nastolatek zanim to było modne, zanim inni pisarze zaczęli traktować postacie (i czytelniczki!) w tym wieku poważnie. To Blume, jako jedna z pierwszych, poruszała w swoich książkach takie tematy jak menstruacja, które „pozwoliły milionom młodych kobiet wejść w dorosłość z mniejszym strachem”. Jak dodaje Ringwald, przez lata książki Blume były zakazywane w różnych miejscach, szkołach w Ameryce, „ponieważ zawsze znajdą się ludzie, dla których myśl o władzy młodej kobiety nad własnym ciałem i umysłem jest nie do przyjęcia”.

Ringwald, wraz z Leną Dunham i Samanthą Bee oraz samą pisarką wystąpiły w poświęconym jej dokumencie „Judy Blume Forever”.

Suzan-Lori Parks i Tracie D. Hall

Warto dodać, że na liście „Time” znalazła się również dramatopisarka Suzan-Lori Parks, laureatka Nagrody Pulitzera. Jak napisał aktor Sterling K. Brown, choć jej nazwisko jest już dobrze znane w świecie teatru, zasługuje na to, by stać się bardziej rozpoznawalne. Parks to autorka m.in. sztuki „Plays for the Plague Year”, opowiadającej o czasie pandemii oraz musicalowej adaptacji filmu z 1972 roku „The Harder They Come”. Jak zaznacza Brown, Parks pisze tak, by „poruszać trzewia”, a jeśli sama nie czuje, że jej tekst jest emocjonalnie wstrząsający, wraca do biurka, dopóki „tego nie poczuje”.

Tracie D. Hall to natomiast bibliotekarka, pierwsza Afroamerykanka, która stanęła na czele American Library Association od czasów jego powstania, czyli 1876 roku. Hall twierdzi, że „wolni ludzie czytają bez ograniczeń”, dlatego stara się przeciwdziałać cenzurowaniu książek, do jakiego często dochodzi w różnych stanach. Jak zaznacza w poświęconym jej tekście pisarka Min Jin Lee, Hall stoi na straży „wolności do wyobrażania sobie świata wyzwolonego przez słowo”.

Doceniacie autorów i autorki wyróżnione przez „Times”? Kto znalazłby się na waszej liście wpływowych pisarzy?


komentarze [21]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
YAGAES Agnieszka 22.04.2023 16:25
Czytelniczka

Colleen Hoover????  Wiem ma wielu
zwolenników, ale czy jest powinna znaleźć się na tej liście? Wg mnie nie.
  

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
lourdes 18.04.2023 23:31
Czytelniczka

wpływowy (ze słownika) «mający wpływy - stosunki, znajomości, taki, z którym inni się liczą»:

Nie wiem na kogo, na mnie nie wpłynęli.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Lis 22.04.2023 16:18
Bibliotekarz

Chyba bardziej chodziło o wpływowy -> mający wpływ. 

wpływ
1. «oddziaływanie na kogoś, na coś; też: skutek oddziaływania na kogoś, na coś»

Ale się zgadza, nie widzę by ci autorzy mieli jakiś szczególny wpływ na coś/kogoś. Może Neil Gaiman ma wpływ na popkulturę, biorąc pod uwagę filmy jakie stworzono na podstawie jego książek. Lub wpływ na mlodych pisarzy, inspiracja.

O...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
lourdes 22.04.2023 18:38
Czytelniczka

@Lis Gracki zgadzam się, zdecydowanie :) w punkt :D

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Fawaris 18.04.2023 23:21
Czytelniczka

Jak dobrze że nie ma Pani Arystokarczuk XD

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Doksa 18.04.2023 20:31
Czytelniczka

Okej, a co według Time'a znaczy "wpływowy"? Bo jakoś tych wpływów nie widzę. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
jacqueline 18.04.2023 21:45
Bibliotekarka

"W ten czy inny sposób każdy z nich ucieleśnia przełom: złamał zasady, pobił rekord, przerwał milczenie, przełamał granice, aby ujawnić, do czego jesteśmy zdolni. Są poszukiwaczami, z nieustraszoną gotowością do bycia zaskoczonym tym, co znajdują". tak mniej więcej magazyn Time wyjaśnia w jaki sposób wybierają TIME 100.  

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Róża_Bzowa 18.04.2023 11:54
Bibliotekarka | Oficjalna recenzentka

Ciekawe czy określenie "wpływowi" oparto na wyliczonej przez "Time'a" częstotliwości pojawienia się tych nazwisk na ich łamach, czy na dobrej współpracy z ich agentami literackimi ;)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
BlueSugar 18.04.2023 11:46
Czytelniczka

Na mojej prywatnej liście zawsze był i jest Neil Gaiman. To, że jest komiksiarzem to oczywista oczywistość (zanim został uznanym powieściopisarzem, wybił się jako twórca "Sandmana" oraz scenarzysta komiksowy stajni DC Comics i podlegającego pod nie Vertigo), jego pierwsza powieść to właśnie Dobry Omen z Pratchettem. Mimo wszystko mam wrażenie że fandom Gaimana nie jest taki...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Bartosz 18.04.2023 11:04
Czytelnik

Tacy wpływowi, a nawet o ich istnieniu nie mam zielonego pojęcia. Nie chodzi o to, że jestem młody, i mam ograniczony zasięg, ale po mojemu osoby o takim statusie są zawsze na podium, jakieś rozgłosy i nowinki. Jak King czy Agata Christie. 

Dodam, że jeśli faktycznie teraz znane osoby mają zachęcać do czytania, to mega słabe. Do takiej przyjemności jak czytanie, nie trzeba...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Cleopatrapl 18.04.2023 11:33
Czytelniczka

Może to nie są wpływowe osoby, tylko „Time” chciałby, żeby były🤔

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Kristo 18.04.2023 10:45
Bibliotekarz

Co to za lista bez Stasiuka... ;)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Meszuge 18.04.2023 18:16
Czytelnik

Kristo, co to za lista bez królowych polskiego kryminału i mistrzów polskiej sensacji? :-)

A poważnie to zastanawiam się nad czymś innym. 
Hall twierdzi, że „wolni ludzie czytają bez ograniczeń”...

Czy lepiej, żeby czytało mnóstwo ludzi, mnóstwo książek, z pewnymi ograniczeniami, czy żeby ograniczeń nie było żadnych, ale nie czytał prawie nikt, jak w Polsce.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
JustynaZaczytana 18.04.2023 07:33
Czytelniczka

Myślę, że na mojej liście znaleźli by się Lucy Maud Montgomery, Mark Twain, Lloyd C. Douglas, Kornel Makuszyński i Małgorzata Musierowicz. I pewnie jeszcze wielu innych pisarzy 😀

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Arteminetta 17.04.2023 17:27
Czytelniczka

Zdziwiłam się, że nie ma tam Mroza.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Bartosz 18.04.2023 13:13
Czytelnik

To pisarz, ale komercyjny. Może dla Tima liczy sie jakość utworów. Dla mnie też i od Mroza wolę Twardocha. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Marian 18.04.2023 17:28
Czytelnik

Twardoch też jest komercyjny

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Bartosz 18.04.2023 17:32
Czytelnik

Ale nie wydaje masowo tak dużo i moim zdaniem jakościowo lepszy. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Marian 18.04.2023 19:48
Czytelnik

Tutaj zgoda

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
WystukaneRecenzje 20.04.2023 11:05
Czytelniczka

A Hoover to nie jest komercyjna? I jakościowo tragedia i merytorycznie. Tu nie jest kwestia lubienia twórczości autorki lub nie, ale to typowa pisarka z wattpada, co to wydaje byle chłam, bo się sprzedaje. Nie ma w tych książkach nic wartościowego. A argument ilości sprzedanych książek nie jest adekwatny do stwierdzenia czy osoba jest wpływowa. Spójrzmy w takim razie pod...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się