Mafia po polsku

Wydawnictwo Naukowe PWN
2013-04-01
2013-04-01

Okładka książki Alfabet mafii Ewa Ornacka, Piotr Pytlakowski
Alfabet mafii Ewa Ornacka, Piotr ...
Okładka książki Spowiedź psa. Brutalna prawda o polskiej policji Dariusz Loranty, Aleksander Majewski
Spowiedź psa. ... Dariusz Loranty, Al...
Okładka książki Kici. Lucjan Brychczy – legenda Legii Warszawa Wiktor Bołba, Lucjan Brychczy, Grzegorz Kalinowski
Kici. Lucjan B... Wiktor Bołba, Lucja...

O aferze z Amber Gold każdy słyszał. Tysiące oszukanych ludzi. Książka skupia się przede wszystkim na niej. Ukazuje powiązania, machlojki i trudności z dostępem do dokumentów. Kittel przeprowadził żmudne śledztwo próbując poznać chociaż część prawdy. Porusza też temat mafii ze Stogów oraz nieco zapomnianą już aferę z Multikasą. Temat jest ciekawy ale całość jest chaotyczna, przez co nieco ciężko się czytało. Ale mimo wszystko ciekawa lektura.

Książka dobra. Ukazuje głównie aferę Amber Gold, ale także działalność mafii ze Stogów i powiązania jej z prokuratura i sądami. Wiele rzeczy tam szokuje.

Pierwszy raz poruszono temat Jana.P mimo tego że od lat interesuje się przestępczością zorganizowaną mało lub wcale nie mówiono o takich osobach , a teraz po przeczytaniu książki można nabrać przypuszczeń że taki rozsławiony Nikodem Nikos S był tylko drobnym złodziejaszkiem. Więcej tego typu książek.

Polecam

Polecam

Ciekawy i interesujący reportaż na temat mafii w polskim życiu gospodarczym. Autor oparł się głównie na aferze Amber Gold i osobie Marcina Plichty, który stał na czele jednego z największych polskich przekrętów finansowych w XXI wieku. Kittel snuje domysły i zadaje pytania czy za Amber Gold nie stała przypadkiem Mafia ze Stogów (tu głównym bohaterem historii jest "Tygrys"). Choć jednoznacznych dowodów na to nie ma. W ciekawy sposób przybliża sylwetkę Marcina P. (choć w tytule rozdziału jest błąd i autor pisze o Marcinie S.) podaje sporo reporterskich szczegółów śledczych, ukazuje zawiłe powiązania biznesowe spółek z grupy Amber Gold oraz przedstawia szczegóły oszustwa i malwersacji. Miejscami książkę czyta się trochę jak kryminał. Polecam.

Trudno uwierzyć w to, że takie historie dzieją się w Polsce w XXI wieku, a nie w "szalonych latach 90-tych". Nie mogę odmówić autorowi żmudnej pracy, dociekliwości w przygotowaniu tego reportażu, ale styl ma bardzo chaotyczny, tendencje do dygresji. Czasami trudno się w tym wszystkim połapać. Mimo wszystko polecam.

Niedawno w mediach przeczytałem o procesie dotyczącym afery Amber Gold i absurdzie prawnym, który dotyczy zakończenia tego procesu. Dla niezorientowanych w temacie dodam, iż proces karny w którym ma dojść do skazania głównego oskarżonego w tej aferze, Marcina P. Dobiega właśnie końca. Cała afera Amber Gold ma złą sławę. Odczytywanie wyroku jest krokiem w kierunku dojścia do sprawiedliwości, ale nie jest pozbawione kontrowersji. Mianowicie prawo na tyle jest ułomne iż wymaga od sędzi odczytania listy wszystkich poszkodowanych stron. I oto w ten sposób sędziowie który w tym samym czasie mogliby zajmować się innymi sprawami, których nie brakuje w sądach, muszą bezmyślnie, całkowicie odtwórczo, odczytywać miesiącami listę czternastu tysięcy poszkodowanych.... Komu jest na rękę tak ułomne prawo? Mafii. Tytułowa mafia po polsku to właśnie niewydolny wymiar sprawiedliwości, ciągnące się latami dochodzenia a następnie sprawy sądowe. Nikt inny niż mafia nie zaciera rączek z takiego stanu rzeczy.
Tematyka zorganizowanej przestępczości, mafii mówiąc w skrócie jest dość skomplikowaną sprawą. Mafia istnieje i ma się całkiem dobrze, tylko zmieniła swoje oblicze. O tym pisze właśnie Bertold Kittel. Dopóki mieliśmy lata 90siąte, mafia była kojarzona z wymuszeniami haraczów, przemytem narkotyków, morderstawmi na zlecenie, porwaniami etc. zjawisko mafii było namacalne dla wszystkich. Przestępstwa mafii z czasem jednak stawały się coraz bardziej wyrafinowane i mniej namacalne. W dodatku kiedy kamery telewizyjne pokazały za kratkami bosów mafii pruszkowskiej politycy oraz nawet część społeczeństwa uznała, że mafia została rozbita. Nic bardziej błędnego nie można sobie pomyśleć o mafii.
Zbiegiem okoliczności w zeszłym tygodniu sprawa porwania Krzysztofa Olewnika, która jest wspomniana w książce miała swój finał w europejskim sądzie. Trybunał Europejski uznał państwo polskie, polską prokuraturę oraz sądownictwo za całkowicie niewydolne i właśnie na przykładzie sprawy Olewnika to orzekł.

To bardzo ciekawe iż Bertold Kittel wykorzystuje aferę Amber Gold oraz porwanie Krzysztofa Olewnika jako przykłady tego jak mafia działa w Polsce. Te dwie afery należy traktować jako przykłady. Takich afer pewnie jest wiele i większość z nich nie są tak zbadane oraz nagłośnione. Jednak aby zobrazować jakieś zjawisko dobrze jest wykorzystać do tego jakieś konkretne przykłady. Myślę, że autorowi dobrze się to udało i wykonał on kawał dobrej roboty.

O Amber Gold dużo się mówiło i pisało. Były wystąpienia polityków. Każda opcja polityczna jakoś próbowała na swoją korzyść wykorzystać tą aferę. Jednak zbyt mało się mówi o tym jak działa, lub raczej też nie działa system. Co należy robić aby instytucje chroniły obywateli przed przestępcami a jak dojdzie do przestępstwa to co należy robić aby skazać winnego i zapobiec popełnienia kolejnego przestępstwa przez tą samą osobę. To wszystko słabo zadziałało w przypadku Amber Gold. Główny autor tej afery już co najmniej sześć lat przed założeniem Amber Gold wyłudzał pieniądze i drwił sobie z wymiaru sprawiedliwości. Jego przekręt z tak zwaną multikasą jest ewidentnym przykładem. Na przekrętach z multikasą ucierpiało tysiące ludzi. Sumy były o wiele mniejsze, ale byli to zazwyczaj mało zamożni ludzie.

Przykładzie afery Amber Gold jest bardzo intrygujący. Jak młody, zaledwie dzwudziestokilkuletni człowiek sam wraz z żoną zdobywa się na to aby rozkręcić biznes warty miliony złotych, ma dostęp do renemowanych prawników w Trójmieście a przy okazji inwestuje i w bezsensowny sposób marnuje miliony złotych, które pompuje w wielce niedochodową linię lotniczą? Jeden dziennikarz śledczy nie jest w stanie wyjaśnić wszystkich powiązań lub też na łamach książki ujawnić wszystkie informacje które mu się udało zebrać, gdyż grozi mu albo spalenie źródła, albo od razu proces sądowy za zniesławienie. Jednak podejrzane powiązania, zbiegi okoliczności wydają się mówić same za siebie. Modz yagubionz człowiek, który nawet próbował robić karierę w kościele katolickim, zachłannie szukał możliwości zarobienia grubych pieniędzy oraz zrobienia kariery. Być może zostało to gdzieś zauważone i wykorzystano ten „talent” do stworzenia mafijnego biznesu pt. „Amber Gold”?

Ściganie przestępców to bardzo skomplikowany proces. Aby działało sprawnie policja musi mieć wolną ręke w zbieraniu dowodów, musi być wolna od nacisków, prokuratura przede wszystkim musi profesjonalnie działać i nadzorować śledztwa. To co się autorowi udało, to wypunktować słabe strone tego jak działa dzisiaj system. Autor poświęcił sporo miejsca w książce temu jak w przypadku poszczególnych afer działała lub też nie działała prokuratura. Intrygujące jest też to jak czasem orzeka sąd i jak absurdalne decyzje podejmuje. Przęcietny obywatel nie ma pojęcia jakie są zadania prokuratury, ile szczebli prokuratory istnieje. A przecież w walce z mafią i przestępczością prokuratura odgrywa kluczową rolę. Szkoda, że ta instytucja jest objektem nieustajczch politycznych przepychanek. Świadomie lub też nieświadomie brak reform w systemie prokuratury sprzyja mafii.

Bardzo dobra i wciągająca lektura. Autor zrobił dużo dobrej roboty, wręcz mrówcza praca by ukazać czytelnikowi sieć powiązań wokół afery Amber Gold ( głównie ale nie tylko)

"Gdańsk to przecież miasto władzy; pochodzi z niego wielu najważniejszych urzędników w państwie. To tutaj mówi się, że po wyborach jeden pociąg z Warszawy przyjeżdża, a drugi wyjeżdża. I oba są pełne.
Jednak Gdańsk jest też miastem portowym, gdzie od zawsze kręciło się mnóstwo podejrzanych typów: przemytników i zwyczajnych gangsterów, prostytutek i dilerów.
Wreszcie jest też miastem oplecionym siecią kontaktów, starych znajomości, czasem wręcz ordynarnej korupcji."

"Polska jest wielką machiną biurokratyczną, która każdego dnia między ósmą a szesnastą mieli i przetwarza miliony dokumentów, pism i załączników."

Wreszcie jest...

No nie ukrywam, że kawał dobrej roboty reporterskiej, aczkolwiek autor nie jest moim guru w tej kategorii. Dobra robota dlatego, bo po tej lekturze jeszcze przez kilka dni myślałam o tym, co przeczytałam. Faktycznie książka indukuje trochę inne spojrzenie na temat współczesnej przestępczości w Polsce. Bardzo ciekawy dla mnie był wątek człowieka od afery Amber Gold (niejakiego Marcina P.),ponieważ kilka spraw zupełnie nie poruszanych w mediach, zostało w tej książce ukazane.

• E-booki
  • Reportaż, proza dokumentalna
  • E-BOOKI WYMIANA (wersje oficjal. mobi)

Dodaj cytat z książki Mafia po polsku