Allegro - kampania grudzień kat. kryminał

Czwarta Ofiara

Tłumaczenie: Wojciech Łygaś
Cykl: Inspektor Anders Knutas (tom 9)
Wydawnictwo: Bellona
Det fjärde offret
olciak84

"Czwarta ofiara" to dziewiąta [a nie dziesiąta jak błędnie podano w notce wydawniczej] pozycja w cyklu gotlandzkim Mari Jungstedt, wschodzącej gwiazdy skandynawskiej literatury kryminalnej. Już teraz jej twórczość przyrównuje się do stylu czołowych mistrzów szwedzkich kryminałów – rosnące napięcie, mroczny klimat, towarzyszące bohaterom i akcji groza. Podobnie jak w poprzednich powieściach, komisarz Knutas staje przed trudnym zadaniem. Musi rozwiązać makabryczną zagadkę.

PS. Dziesiątą częścią tego cyklu będzie powieść "Den sista akten" ("Ostatni akt").

źródło opisu: Wydawnictwo Bellona, 2013

źródło okładki: http://ksiegarnia.bellona.pl/index.php?c=fut&bid=6356&page=

Joanna | 2014-01-16
Na półkach: Przeczytane, Skandynawia, 2014
Przeczytana: 15 stycznia 2014

" Czwarta ofiara" to dziewiąta część cyklu gotlandzkiego , którego akcja umiejscowiona jest na malowniczej wyspie Gotlandia, zwanej też Wyspą Wikingów. Nieskażona i czysta ekologicznie, z surową i naturalnie ukształtowaną przyrodą tworzy rezerwat , w którym niejednokrotnie można spotkać zanikające i chronione gatunki zwierząt i roślin.
Miasteczka Gotlandii oraz jej stolica Visby to przykład średniowiecznej architektury z murami obronnymi miasta , basztami, zabytkowymi katedrami.
Piękno dzikiej , w naturalny sposób ukształtowanej przyrody w połączeniu z walorami historycznymi Gotlandii jest tłem całej serii powieści kryminalnych.
Podobnie jak w innych seriach skandynawskich są też stali bohaterowie , których losy i zawirowania życiowe poznaje czytelnik wraz z rozwijającą się akcją.
Główni bohaterowie przewijający się przez serię cyklu gotlandzkiego to Andreas Knutas ,pięćdziesięcioletni komisarz policji w Visby, jego żona Line z zawodu położna. Karin Jacobsson ,...

filozof | 2016-05-04

Gotlandia,to wyspa na Bałtyku ona należy do Szwecji,tu mieszka policjant Knutas.I tu właśnie dochodzi do dwóch przestępstw,napad na bank i zabójstwo.
Czy sprawy mają ze sobą coś wspólnego ? Zobaczycie w czytaniu.
Książka jest napisana lekkim łatwym językiem,ale to fajny język.
Bo autorka dużo opisuje tam fajnych rzeczy,mamy motocyklistów,bary ze striptisem.
Porucznik Knutas,ma problemy w małżeństwie.

Akcja mogła by się toczyć o ciutkę szybciej,ale i tak książka jest dobra.A nawet bardzo dobra.

Izabela Pycio | 2016-09-10
Przeczytana: 10 września 2016

"Zastanawiał się, jak szybko życie może się zmienić. Przecież jemu też może się zdarzyć coś takiego. To naprawdę przygnębiające uczucie. Aż trudno pojąć. Jednego dnia jest, a drugiego już go nie ma."

Autorka zdecydowała się ujawnić przed czytelnikiem sporo istotnych informacji już na początku książki. Bardzo szybko dostrzegamy, w jakim kierunku rozwinie się akcja, jednak najważniejsze, czyli tożsamość mordercy i przyczyny jego zachowań, wyjaśniają się w pełni dopiero pod koniec kryminału. Jest zajmująco, ciekawie, dynamicznie, mrocznie, chętnie zagłębiamy się w scenariusz zdarzeń, jednak brakuje mi tej zapalnej iskry w budowaniu napięcia, zaskakującego sprzężenia zdarzeń i okoliczności, może właśnie dlatego, że zbyt wiele już wiadomo, za mało odczuwamy charakterystycznego dreszczyku towarzyszącego rozwikłaniu intrygi. Akcja toczy się dwutorowo, dramatyczna przeszłość rzucająca cień na współczesność, określająca i determinująca ją. Samotność, niezrozumienie, głupota, wątpliwe...

książek: 2059
jamczyk | 2016-03-02
Przeczytana: 02 marca 2016

O problemach osobistych Knutasa i kolejnych zbrodniach popełnianych na Gotlandii.

Beata | 2013-06-05
Przeczytana: 05 czerwca 2013

Kolejna odsłona serii z Andersem Knutasem. Niestety, nie najlepsza, jakaś taka nostalgiczna. Autorka skupiła się dość obszernie na kryzysie w małżeństwie państwa Knutasów, o mały włos nie doprowadzając do romansu Andersa z Karin, policjantką, z którą od lat pracuje i w której się podkochuje. Jeżeli chodzi o fabułę to dosłownie po przeczytaniu 1/4 książki sprawa jest jasna: kto, jak i dlaczego. Niemniej dobrze się czytało, choć nie zachwycało :-)

PkpPr | 2014-08-26

Kolejna część serii o Knutasie. Książka wciąga i pochłania się ją dość szybko. Nie nudzi, nie męczy i nie denerwuje. Akcja toczy się może nie szybko i błyskotliwie, ale interesująco. W tej części dużą rolę odgrywają kryzysy psychiczne i małżeńskie bohaterów. Aby wczuć się w nich dobrze jest znać poprzednie części książki, ale nie jest to koniecznie do zrozumienia. Nie jest to mistrzostwo, ale czyta się z przyjemnością.
Co mi się nie podoba? Pomylenie wstrząsu mózgu a wstrząśnienia.
Książka niestety zamiast budować napięcie do samego końca, spowalnia je wraz z ostatnią setką stron.

emka | 2013-09-14
Przeczytana: 13 września 2013

Coś jakby nie pyknęło Pani Jungstedt. Niemrawa akcja, niemrawe postacie. Generalnie książka jakby nieprzemyślana do końca. Fabuła nie wciągnęła mnie specjalnie, było mi obojętne, co się stanie, kogo zabiją, a kogo nie. Główny bohater- genialny Anders Knutas i jego ferajna też lekko nieudolni. Jest to moje pierwsze spotkanie z tą autorką i chyba ostatnie zarazem.

Artur | 2015-11-15
Przeczytana: 15 listopada 2015

Jak zwykle świetnie napisana. Nie mogę się doczekać ostatniej książki. :)

adam | 2014-01-12
Przeczytana: 07 czerwca 2013

jak zwykle u Mari jungstedt rewelacja na początku myślisz że juz wszystko wiesz a jednak...

W sumie jedna z lepszych w cyklu o Knutasie, co prawda nadal nie do końca wiem co tam robi Berg bo niby miał pomagać policji a jakoś specjalnie nie pomaga. Knutas też jakoś tak specjalnie się nie angażuje w te śledztwa. Za to coraz więcej dowiadujemy się o jego mniej lub bardziej udane pożyciu małżeńskim. No i Karin wysuwa się na pierwszy plan, co trochę szczerze mówiąc mnie dziwi, bo z książki na książkę widzę w tejże bohaterce coraz mniej charyzmy i chciejstwa. Ale! Podobał mi się bardzo pomysł na tę książkę. Choć trochę naciągany z początku. No i myślałam, że z Rosenem to się trochę inaczej rozwiąże. Ale ogólnie całkiem fajna opowiastka na jedno popołudnie.