Tusenskönor
Ag2S

W klaustrofobicznym świecie zbrodni życie nie ma wartości. Ale może mieć swoją cenę. Trzymający w napięciu skandynawski kryminał następczyni Henninga Mankella! W Sztokholmie znaleziono zwłoki pastora Ahlbina i jego małżonki. Pozostawiony przez mężczyznę list sugeruje, że zabił żonę, a następnie popełnił samobójstwo. Powodem miała być wiadomość o śmierci córki, która zmarła wskutek...

Trzymający w napięciu skandynawski kryminał następczyni Henninga Mankella!
W Sztokholmie znaleziono zwłoki pastora Ahlbina i jego małżonki. Pozostawiony przez mężczyznę list sugeruje, że zabił żonę, a następnie popełnił samobójstwo. Powodem miała być wiadomość o śmierci córki, która zmarła wskutek przedawkowania narkotyków. Ci, którzy znali rodzinę, utrzymują jednak, że córka Ahlbinów nie była narkomanką, a śmierć pastora miała związek z prowadzoną przez niego działalnością na rzecz nielegalnych imigrantów. Wkrótce dochodzi do kolejnych tajemniczych śmiertelnych wypadków, które łączą się ze sprawą Ahlbinów. Wielowątkowe, skomplikowane dochodzenie odsłania stopniowo powiązania pomiędzy ofiarami morderstw w Sztokholmie, a także ujawnia tło wydarzeń rozgrywających się w Bangkoku, gdzie ktoś prześladuje szwedzką dziennikarkę…

źródło opisu: Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2011

źródło okładki: http://www.proszynski.pl

Anna | 2016-08-16
Przeczytana: 15 sierpnia 2016

„Odwet” Kristiny Ohlsson to kolejny tom po „Niechcianych” z Fredriką Bergman. Po przeczytaniu „Niechcianych” obiecałam sobie, że więcej nie sięgnę po tego typu książkę. Przynajmniej przez jakiś czas. Choć ta mnie wciągnęła. Jednak obrażenia , które u mnie wywołała fabuła były zbyt głębokie. Choć na półce już czekał „Odwet” ignorowałam go.
Co mnie podkusiło, żeby jednak zacząć czytać?
Ledwo zmęczyłam. Fabuła wielowątkowa, zagmatwana, niejasna.
Doprawdy nie rozumiem zachwytów nad kryminałami Kristiny Ohlsson.
Liczyłam choćby na jakiś porywający finał. Niestety. Zakończenie jak dla mnie naiwne. Zdaję sobie sprawę, że to kryminał, a nie wybitne dzieło literackie. A jednak czytałam już kryminały , które porywały mnie, intrygowały, wciągały, a nie męczyły.
Większość będzie oburzona moją oceną. Cóż, powieści Kristiny Ohlsson nie dla mnie.
„Odwet” dla fanów autorki. Dla mnie czas stracony.

Joanna | 2012-12-14
Na półkach: Przeczytane, Skandynawia
Przeczytana: 2012 rok

Sztokholmski wydział śledczy zwany przez swych pracowników – Jaskinią Lwa boryka się nie tylko z problemami kadrowymi, oddelegowaniami do innych wydziałów śledczych stołecznej policji, ale również z rywalizacją i wzajemnymi nie zawsze prawidłowymi relacjami wśród pracowników.
Alex Recht – szef wydziału śledczego, Fredrika będąca w zaawansowanej ciąży, Peder , Joar – tworzą zespół śledczych zajmujących się szczególnie trudnymi przestępstwami, głównie zaginięciami oraz szczególnie brutalnymi przypadkami stosowania przemocy.
Aktualnie zespół pracuje nad rozwikłaniem zagadki pozorowanego na samobójstwo morderstwa Jakoba i Marji Ahlbin, których zwłoki odnaleziono w ich mieszkaniu wraz z pożegnalnym listem. Oboje pracowali dla Kościoła Szwedzkiego, on jako pastor, ona – jako kantor. Ich szczególnym zainteresowaniem od lat były problemy i pomoc nielegalnym imigrantom przybywającym do Szwecji z różnych zakątków świata , z których ludzie zmuszeni są do ucieczki, miejsc szczególnie...

Danoncia | 2015-06-10
Przeczytana: 10 czerwca 2015

Moją przygodę z bohaterami powieści Kristiny Oklsson zaczęłam od ''Odwetu'' mimo, ze jest to druga część , jednak nie przeszkadza to w czytaniu i łatwo można połapać się w fabule książki.
Styl powieści przypomina mi troszkę powieści Camilli Lackberg wciąga czytelnika prawie w takim samym stopniu . Ani przez chwile nie domyśliłam się wyjaśnienia śledztwa , a zakończenie po prostu mnie wzruszyło .
Skandynawska literatura kryminalna to coś co na prawdę lubię czytać.
Polecam :)

motyl43 | 2011-10-09
Przeczytana: 09 października 2011

Lubię komisariat w którym pracują Alex Recht, Peder Rydh i Frederika Bergman, ich spotkania w Jaskini Lwa oraz sprawy które prowadzą. Drugą część oceniam równie wysoko jak pierwszą. Trzyma w napięciu, dobrze się czyta, ciekawe zakończenie. Trochę przypomina inny posterunek w Fajallbacke.Czekając na następną część mojej ukochanej C. Lanckberg (już w listopadzie), umilam sobie czas pozycją K. Ohlsson. Polecam wszystkim miłośnikom szwedzkich kryminałów!

| 2013-07-29
Przeczytana: 28 lipca 2013

"Odwet" to kontynuacja książki "Niechciane". Dalsze losy sztokholmskiej grupy śledczej-Alexa, Pedera i Federiki. Przyznam się szczerze, że z przyjemnością się znów z nimi spotkałam.
Nowa sprawa, a właściwie dwie, nowe problemy osobiste funkcjonariuszy, zgrabnie wplecione w fabułę. "Odwet", tak jak pierwsza książka pani Ohlsson wciąga od strony i tak samo zaskakuje w niej rozwój wypadków.
Znany pastor zabija swoją żonę, po czym pisze list pożegnalny i popełnia samobójstwo. Jako motyw swojego dramatycznego czynu podał w liście fakt, że jego córka przedawkowała narkotyki.
W tym samym czasie ginie na ulicy, potrącony przez samochód, młody mężczyzna arabskiego pochodzenia. Na pozór absolutnie nie związane ze sobą sprawy powoli zaczynają do siebie pasować.
Czy grupa Aleksa upora się z nimi i tym samym udowodni słuszność swojego istnienia?

Polecam
Anka

Zuela | 2015-05-21

Pastor,który zajmuje się ściąganiem nielegalnych emigrantóe do Szwecji,mimo,że jedna z jego córek zostła zgwałcona przez jednego z nich.Druga ma dość i z policjantami eliminuje przybyszy.Ksi ążka trzymająca w napięciu.Z życia wzięte

FoggyChild | 2014-10-08
Przeczytana: 07 października 2014

Bardzo ciekawie spędzony czas nad tą pozycją :) Ma coś w sobie ta autorka, ale jednak z dodawaniem jej do ulubionych jeszcze poczekam :) Ciągnęło mnie do tej książki bardzo - sięgałam do niej w każdej wolnej chwili, ale brakuje mi jednak tego "czegoś" ;)
Ale cóż...najlepszym przykładem jest dla mnie Jo Nesbo - po przeczytaniu pierwszej książki byłam niemalże pewna, że do następnej na pewno nie sięgnę. A teraz? Nesbo to jeden z moich ulubieńców :) Możliwe więc, że do stylu Pani Ohlsson też się przekonam :D

Katarzyna Kunowska | 2015-12-01

Zaczynając lekturę zupełnie nie wiedziałam czego się spodziewać. Nie znałam autorki, nie znałam jej książek. Otrzymałam całkiem porządny kryminał, z bardzo aktualną tematyką. Dobrze skonstruowane, drobiazgowo poprowadzone, z wieloma postaciami, dzięki czemu nie domyślamy się od razu rozwiązania.
"Odwet" to kryminał, ale też po części dramat o rozpadających się więzach rodzinnych, a także książka poruszająca ważne tematy społeczno-polityczne (imigranci).
Dziwię się, że Ohlsson jest mniej popularna od Lackberg. Pisze lepiej, inteligentniej, nie leje wody. Dla mnie jest taką kobiecą wersją Mankella. Więc jeśli ktoś lubi jego cykl o Wallanderze, spodoba mu się też ta seria. Akcja nie płynie z prędkością światła, ale wciąga.

BeataBe | 2016-08-13
Przeczytana: 13 sierpnia 2016

Jakaś bardzo "inteligentna" czytelniczka w tym serwisie napisała w swojej opinii o książce, w trzech zdaniach, dokładnie o co chodzi w tej powieści. Dziękuję bardzo. Odechciało mi się czytać.

Zuza | 2017-04-01
Przeczytana: 01 kwietnia 2017

"Odwet" Kristiny Ohlsson był dla mnie nic nieznaczącym tytułem na mojej półce, kupionym przez zupełny przypadek za sześć złotych na jednej z promocji w osiedlowej księgarence. Kupiłam, bo było tanio, nie przeczytałam nawet opisu z tyłu okładki, wiedziałam tylko, że to kryminał. Kiedy później okazało się, że to druga część cyklu nie sądziłam, że ją przeczytam.
Jakim zaskoczeniem dla mnie więc było, po przejrzeniu kilku pierwszych stron, jak ta lektura wydawała się dobra! Fabuła była bardzo oryginalna, zawiła, niesamowicie tajemnicza i bardzo wciągająca.
Mamy tam naprawdę świetnie wykreowane wszystkie postacie, choć jest ich naprawdę sporo. Mamy dobre zagadki kryminalne bezpośrednio dotyczące problemu imigrantów, ich życia i tego, jaką drogę muszą przejść by to życie jakkolwiek poprawić. Mamy zupełnie zaskakujące zakończenie, które jest tylko wisienką na torcie całej książki. Styl pisania jest dobry, chociaż akurat nad tym nie zastanawiałabym się dłużej - nie jest przesadnie...