Henry Miller

Okładka książki Henry Miller Frédéric Jacques Temple
Okładka książki Henry Miller
Frédéric Jacques Temple Wydawnictwo: Noir sur Blanc biografia, autobiografia, pamiętnik
Henry Miller
Noir sur Blanc
2009-10-01
2009-10-01
Anna Michalska
Henry Miller biografia

W swoich powieściach Miller na bieżąco tworzył i przepisywał swoją autobiografię. Po co więc kolejna książka o jego życiu? Odpowiedź jest prosta - po to, żeby rzucić okiem na tego wybitnego pisarza z innej perspektywy niż jego własna oraz żeby ugruntować faktograficzną bazę na temat życia Millera, która w powieściach podlegała różnym, mniejszym lub większym modyfikacjom.

Od śmierci Henry’ego Millera minęły 33 lata, ale jego twórczość wciąż budzi kontrowersje zarówno wśród czytelników, jak i badaczy. Wychowany na Brooklynie Miller przez jednych uważany jest za moralizatora i obrońcę wartości wyższych, zaś przez innych za gorszyciela i porno-pisarza, którego głównym zamysłem jest zaszokowanie odbiorcy. Nie ulega jednak wątpliwości, że Miller, którego książki przez kilkadziesiąt lat były zakazane w Stanach Zjednoczonych, to wciąż jeden z najważniejszych autorów amerykańskich.

Frederic Jacques Temple w książce „Henry Miller” przedstawia najważniejsze fakty z życia pisarza. Krótkie te szkice nie są biografią twórcy, ani też nie analizują jego pisarstwa, stanowią natomiast swoistą rozmową dwóch przyjaciół, ponieważ Temple w utworze zamieścił korespondencję z Millerem, którą prowadził aż do jego śmierci w 1980 roku.

Autor książki bardzo szczegółowo przedstawił życiorys tego amerykańskiego artysty, począwszy od dzieciństwa na Brooklynie, poprzez zauroczenia kobietami, ciągłe przeprowadzki i poznawanie ludzi, którzy wywarli wpływ na jego twórczość (m.in. żydowską tancerkę i femme fatale, June Edith Smith, która później została jego drugą żoną, francuską pisarkę Ananis Nin, czy jej krajana, poetę Blaise Cendrarsa, z którym Millera połączyła długoletnia przyjaźń).

O tym, że autor „Zwrotników” był pasjonującą osobowością nie trzeba przekonywać tych, którzy choć trochę interesowali się jego biografią (przez większość życia brakowało mu pieniędzy, ale nie przeszkadzało mu to jednak nawiązywać kolejnych romansów i zawierać małżeństw. Henry miał aż pięć żon, jednak największą jego muzą pozostała właśnie June, która w autobiograficznej trylogii „Różoukrzyżowanie” występuje jako Mona). Wydaje się jednak, ze trzeba by przeczytać przynajmniej dwie książki Millera, by się nie zgubić w gąszczu informacji biograficznych i interpretacyjnych podawanych przez Templego.

Ta niepozorna z wyglądu książka będzie interesująca bardziej dla pasjonatów twórczości Millera, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę na jego temat, niż dla przeciętnych odbiorców.

Natalia Doległo

Dziwna to rzecz - pisać biografię autora, którego dzieło i twórczość opierały się na autobiografizmie, na "życiopisaniu". Miłośnicy Millera nie dowiedzą się raczej niczego nowego czy zaskakującego z tej książeczki. Niemniej ciekawe mogą wydać się wyimki z korespondencji Millera (głównie tej prowadzonej z Templem),niektóre zdjęcia zamieszczone w publikacji, jest też i zgrabne kalendarium życia i twórczości. Niezłe i rzeczowe są krótkie eseje Temple'a: "Winny, wysoki sądzie!" i "Millerium", dość zgrabnie, przystępnie objaśniające Millerowskie poglądy na świat, człowieka, życie i literaturę oraz specyfikę jego twórczości. Laicy i nieprzekonani do autora "Zwrotnika Raka" czytelnicy mogą po tej lekturze poszerzyć swoje literackie horyzonty. Ci zaznajomieni z Millerem powinni traktować tę biografię jako uzupełniającą, porządkującą ciekawostkę.

• Biografie

Dodaj cytat z książki Henry Miller