Dwudziestolecie Międzywojenne. Tom 2. Kino Teatr Kabaret

Cykl: Dwudziestolecie międzywojenne (tom 2)
Wydawnictwo: Bellona
literatura faktu
Bożena

Kolekcja "XX-lecie międzywojennenne" to wyjątkowa seria 22 książek o świecie, który przeminął, ale który wart jest przypomnienia. Zapraszamy czytelników do sentymentalnej podróży, w której postaramy się przedstawić najważniejsze aspekty życia w tamtych czasach. Opowiemy o tym jak Polacy pracowali i odpoczywali, co ich wzruszało, interesowało czy bulwersowało.

źródło opisu: http://ksiegarnia.bellona.pl

źródło okładki: http://ksiegarnia.bellona.pl

Jacek | 2017-01-23
Na półkach: Przeczytane, Historia, Mam
Przeczytana: 21 stycznia 2017

W ramach pospiesznego cyklu wydawniczego trzeba miłosiernie traktować niedoróbki redakcyjne. Dobrze, że rekompensuje to dobry język autora - tomik czyta się lekko i przyjemnie.
Treść. Cóż, każdy z czterech wątków mógłby zapełnić osobny tom, a i to byłoby mało. Pomysł połączenia kilku dziedzin sztuki scenicznej i kinowej w jedno logiczny, ale powodujący, że czytelnik otrzymuje informacje zdawkowe, podstawowe niemalże, do tego nieco anegdot i dziwi się, że to już koniec. Tak jest z filmem, teatrem, kabaretem i rewią. I tak więcej dowiedziałem się o organizacji teatrów w Warszawie niż o przedstawieniach. Wśród zdjęć (choć ogólnie nie jest źle) nie odnalazłem fotografii Elżbiety Barszczewskiej, Ludwika Solskiego, Karola Leszczyńskiego, Jana Kreczmara, Jacka Woszczerowicza, Aleksandra Zelwerowicza. To tylko wybrane nazwiska wielkich sceny międzywojnia. Ciekawym zabiegiem (s. 12) było też skrócenie Towarzystwa Krzewienia Kultury Teatralnej do liter TKKF.
Kino. Na początek zdjęcie Igo...

lolipop13 | 2015-11-05
Przeczytana: 04 listopada 2015

Książka z serii "Dwudziestolecie Międzywojenne" poświęcona kinu, teatrowi i kabaretowi to na pewno ciekawa propozycja ze względu na bogaty materiał ilustracyjny, wiele unikalnych zdjęć przedstawia nie tylko bohaterów świata sztuki ówczesnych czasów, ale także kulisy pracy scenicznej lub filmowej oraz widoki dawnej Warszawy. Sama książka jest raczej skrótowym przedstawieniem tego co się działo w Dwudziestoleciu Międzywojennym na scenach i na ekranie. Warto po tę książkę sięgnąć, jeśli zaczyna się przygodę z opisywaną epoką. Dla osób, które już wcześniej czytały inne książki Sławomira Kopera lub innych autorów poświęcone latom międzywojennym w Polsce, lektura tej będzie przypomnieniem i utrwaleniem wiadomości.

martyna | 2015-07-22
Na półkach: Przeczytane, 2015

Zdjęcia <3

Marquee | 2015-06-20
Przeczytana: 19 czerwca 2015

Lata dwudzieste lata trzydzieste...
Chciało by się zaśpiewać wraz z Ludmiłą Warzechą. To szczególny okres dla wielu osób będącym synonimem iddylicznego świata, w którym ludzie żyli beztrosko, szampan lał sie strumieniami a w dobrym tonie było przesaidywanie w kinach czy teatrach. Rzeczywistość powojenna wygladała nieco inaczej, jednakże nie można zabrać tym czasom magii, jaka działa się na deskach teatrów i salach kinowych. To własnie o kinach teatrach, kabaretach jest drugi tom z serii dwudziestolecie miedzy wojenne. Opracowania dokonał Sławomir Koper- historyk pasjonat historii obyczajowości lat minionych. To przyjemna lektura, nie tylko dla znawców tematu, ale przede wszystkim dla chcących poszerzyć swoją wiedzę w tym zakresie. Publikacja lekka, ciekawa, merytoryczna, z wieloma fotografiami tamtych lat. Autor nie pozwala zapomnieć czytelnikowi o takich gwiazdach jak Hanka Ordonówka, Eugeniusz Bodo, Jan Kiepura czy Pola Negri. Opisuje także postaci, o których pamięć powoli się...

Lenkaite | 2015-04-16
Przeczytana: kwiecień 2015

Rewelacja... choć z jednym zastrzeżeniem: nie potrafię uczciwie oddzielić mojego oczarowania tą epoką od profesjonalnej oceny książek tego typu - jedno nieuchronnie wpływa na drugie :]. Niemniej obiektywnie można chyba stwierdzić, że same zdjęcia, niektóre prawdziwe białe międzywojenne kruki :) są świetne.