Zaginiony klucz do Asgardu

Okładka książki Zaginiony klucz do Asgardu Agnieszka Stelmaszyk
Okładka książki Zaginiony klucz do Asgardu
Agnieszka Stelmaszyk Wydawnictwo: Zielona Sowa Cykl: Kroniki Archeo (tom 6) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Kroniki Archeo (tom 6)
Zielona Sowa
2013-04-01
2013-04-01
kroniki archeo wikingowie mitologia skandynawska Asgard

Okładka książki Sekret białej damy Anna Oparkowska, Agnieszka Stelmaszyk
Sekret białej ... Anna Oparkowska, Ag...
Okładka książki Szpon Gryfa Anna Oparkowska, Agnieszka Stelmaszyk
Szpon Gryfa Anna Oparkowska, Ag...

nic nie pamietam

nic nie pamietam

Ciekawa powieść, wciągająca. Bardzo szybko się ją czyta. Po inne tomy na pewno sięgnę. Kolejności raczej nie będę się trzymać, bo nie trzeba nawet czytać po kolei.

Ciąg dalszy przygód dzieciaków. Bardzo szybko się czyta, leci przygoda za przygodą :)

Akcja rozgrywa się Kopenhadze. Głównymi bohaterami są dzieci archeologów, które napotykają podejrzanych ludzi, którzy wyciągają z rzeki jakąś skrzynię. Tak zaczyna się cała przygoda. Późniejszymi wątkami są: głośne samobójstwo, zaginięcie profesora. A wszystko kręci się wokół skarbu!
Warto wspomnieć, że książka ma obrazki, jednak nie takie jak w książkach dla dzieci. Wyglądają trochę jak malowane farbą i zajmują niezbyt dużą część jednej strony. Dodam, że książka ma drobny zarys historyczno - kulturowy, dlatego postarano się o przypisy/ciekawostki. Dzięki nim młody czytelnik dowie się więcej o Wikingach, wokół których kręci się cała fabuła.
Cała opowieść mi się spodobała. Czyta się szybko, przyjemnie, a przebieg fabuły jest bardzo interesujący. Nie zdecydowałem się na kupno kolejnych części, ponieważ to nie moja tematyka, ale nie zmienia to faktu, że książka jest naprawdę ciekawa.
Jeśli lubujecie się skarbach, przygodach, fantasty i zagadkach to polecam.

Moim zdaniem jedna z ciekawszych jak nie najciekawsza książka cyklu. Wiele zagadek i wiele wątków. Do prawie ostatniej strony, nie można było być pewnym zakończenia. Wiele informacji historycznych i ciekawe ukazanie miejsc akcji.

RECENZJA W 5 ZDANIACH:
Chyba będę w mniejszości, twierdząc, że jest to jak do tej pory (czytam chronologicznie) najsłabsza część cyklu. Wątek edukacyjny, który jest na początku, później się rozmywa. Zagadka o wikingach, która ma niezwykły potencjał, nie jest jakoś rozbudowana, za to rozbudowano wątek pościgu - chyba niepotrzebnie. I zakończenie prosto z filmów sci-fi, aż chce się powiedzieć - można, ale po co? Poprzednie części w lepszy sposób zamykały niezwykłe opowieści, w bardziej "realny" - takie mam wrażenie... Ale i tak pewnie będę czytał dalej.

RECENZJA W 5 ZDANIACH:

Polecam szósty tom książkowej serii o dzieciach archeologów.

Polecam szósty tom książkowej serii o dzieciach archeologów.

Kolejna wspaniała przygoda Ostrowskich i Gardnerów z interesującymi faktami historycznymi w tle. Jak zawsze doprawiona humorem i charakteryzująca się wartką akcją opowieść, prowadzi nas tym razem na wyspę Bornholm, w świat Wikingów i mitycznego Asgardu.

Na uwagę zasługują wzmianki o Jomswikingach i ich obecności w drużynie Mieszka I. Stanowili oni elitarną straż pierwszych władców Polski i gdyby nie książka Pani Stelmaszyk nie wiedziałbym, że coś takiego miało miejsce na ziemiach Słowian.

A teraz łyżka dziegciu, ponieważ pierwszy raz przewracałem z niedowierzaniem oczami, gdy kolejne zbiegi okoliczności budowały fabułę. Wydaje mi się, że 6 tom posiada tych uproszczeń zbyt wiele i dlatego jedna gwiazdka mniej przy ocenie. Mimo tego jest to dobra pozycja książkowa dla dzieci i młodzieży tak samo, jak pozostałe części z tej serii.

Polecam!

Fantastyczne przygody nastolatków, pełne tajemniczych miejsc, historii, humoru.

Fantastyczne przygody nastolatków, pełne tajemniczych miejsc, historii, humoru.

Zaskoczony jestem rozwinięciem tej historii. Elementy fantastyki wprowadzone w tej serii to coś dla mnie nowego.
Oczywiście na plus historia jak i walor edukacyjny.
Polecam wszystkim, szczególnie najmłodszym.

Oczywiście na plus historia jak i walor edukacyjny.
Polecam wszystkim, szczególnie najmłodszym.

• Kroniki Archeo

Dodaj cytat z książki Zaginiony klucz do Asgardu