Monster Collection; the Girl who can deal with Magic Monsters, vol 1

Okładka książki Monster Collection; the Girl who can deal with Magic Monsters, vol 1 GROUP SNE, Itoh Sei, Hitoshi Yatsuda
GROUP SNEItoh Sei Wydawnictwo: CMX komiksy
2005-01-01
1401206506
Alexis Kirsh
monster collection manga fantasy

Słońce oświetla Święte Miasto Sazan, a statua Świętego Ricola, jednego z bohaterskich przyzywaczy, dumnie rzuca cień na chodnik. Nikt z mieszkańców nie jest jeszcze świadomy do jak tragicznego zdarzenia doszło poprzedniej nocy - skradziono bezcenny artefakt, figurkę Strażnika Wiedzy, który według legend ma być kluczem do Encyklopedii Varum. Czy owa księga istnieje? Nie wie tego nikt.
Cóż, o włamaniu jednak ktoś się dowiedział - Kasche Arbadel, studentka Departamentu Przywoływań, najbardziej nieodpowiedzialna i roztrzepana przyzywaczka o niebywałym talencie. Dziewczyna gna do swojego mistrza, by zakomunikować mu o włamaniu do skarbca wydziału. Sprawa gardłowa, przyznacie z pewnością, jednak czy aż tak ważna, by przywoływać gryfa, nad którym trudno panować? To nie może się skończyć bezpiecznie i tak też się nie kończy - remont ściany budynku ponownie pochłonie sporą część przekroczonego już budżetu departamentu.
Mistrz, odczuwając na karku presję zamknięcia wydziału i ogromne niebezpieczeństwo wiążące się z możliwością dostania się artefaktu w niepowołane ręce, nieco wbrew sobie wysyła Kasche na niebezpieczną misję - w pogoń za złodziejem.
Z pomocą przyzwanych wilków adeptka odnajduje złodzieja o imieniu Corvo, który niestety okazuje się tylko pośrednikiem, już nie będącym w posiadaniu magicznego przedmiotu. Żeby tego było jeszcze mało - mocodawca schwytanego złodziejaszka nasyła na dwójkę bohaterów Lamię...

Historia przedstawiona przez Itoh Sei oparta jest na bardzo prostym schemacie dość często pojawiającym się w literaturze, komiksie, grach i filmie z nurtu fantasy: motywie poszukiwań cennego artefaktu o niezwykłej mocy. W "Magicznych Wojownikach: Slayers" była to Wszechbiblia - magiczna księga zawierająca wiedzę na temat całego istniejącego świata, rozbudzająca wyobraźnię i kusząca swą wspaniałością poszukiwaczy przygód. Kolejnym cennym artefaktem jest amulet, którego połówki odnalazł mag Krogulec w "Opowieściach z Ziemiomorza" Ursuli le Guin. Przedmiot ten ma zaprowadzić pokój na całym Ziemiomorzu. Warto również zwrócić uwagę na motyw przejmowania władzy nad istotami przy znajomości ich prawdziwych imion - prawdopodobnie zaczerpnięty z twórczości wspomnianej przeze mnie autorki.
Samo przywoływanie postaci również nie jest pomysłem nowatorskim - między innymi w grach osadzonych w Zapomnianych Krainach [Forgotten Realms] niektórzy bohaterowie mogą przyzwać przeróżne leśne bestie [domena druidów], potwory czy też chowańce [magowie]. Z reguły tylko przyzwanie istoty kosztuje dany limit energii i wykorzystanie zaklęcia. Wyjątkiem jest chowaniec, przy którego śmierci mag traci na stałe 1 punkt kondycji. Itoh Sei idzie krok dalej: Przyzywacz współodczuwa ból wezwanej przez siebie istoty. Czasami dochodzi do przypadków, gdy przywołane stworzenie umiera, jednak wzywający nie podziela tego losu. Cierpi, a jego kosmyk siwieje.

Całość popełnionego przeze mnie tekstu znajdziecie tutaj: http://zapiski-z-przypomnianych-krain.blogspot.com/2013/03/monster-collection-bo-schematy-fantasy.html

• Czytane "in English"
  • Horror i Fantastyka zagraniczna
  • Manga, prasa mangowa
  • Niespodziewana literatura
  • Mangi/manhwy/komiksy

Dodaj cytat z książki Monster Collection; the Girl who can deal with Magic Monsters, vol 1