Metafizyczna pauza

Wydawnictwo: Znak
Abdita

Książka zawiera wybór tekstów ogniskujących się wokół problematyki religijnej.

źródło opisu: Znak, 1987

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Andrzej | 2018-06-27
Przeczytana: 27 czerwca 2018

Nietypowy esej będący kompilacją „metafizycznych” tekstów Miłosza. Dlaczego piszę w cudzysłowie metafizycznych? Bo mam wrażenie, towarzyszące mi już podczas lektury „Ziemi Ulro” i „Rodzinnej Europy”, że Miłosz-eseista jest powierzchowny. Chyba nie umiał, bo fizycznie jest to niemożliwe połączyć dwa żywioły, które determinują jego prozę. A więc wielkiej erudycji i klasycznego wykształcenia podszytych pychą i poczuciem wyższości z pragnieniem poruszania tematów duchowych. Nie udał mu się ani rozdział o siedmiu grzechach głównych ani o piekle.

Jak bardzo to różne od jego poezji, która narzuca skrót i dyscyplinę! Wolę i kocham Miłosza z wiersza „Wiara” mówiącego „nie ten najlepiej służy kto rozumie” albo z utworu „Sens” gdy wyznaje „kiedy umrę zobacze podszewkę świata(...) co się nie zgadzało będzie się zgadzalo / co było niepojęte będzie pojęte”,

Adrian Tync | 2014-03-31

Miłosza-myśliciela nie sposób pominąć. Nie sposób przede wszystkim przejść obojętnie wobec pytań, które zadaje, a na które sam nie daje odpowiedzi. Poruszane tematy to kwestie ostateczne: Bóg, śmierć, zbawienie, kondycja chrześcijaństwa.
Niesamowita ostrość widzenia i wręcz prorocze spojrzenie poety sprawiają, że jest to lektura ukierunkowana na wywoływanie dyskusji i rozważań, co jest w tym wypadku bardzo cenne.
Jeżeli ktoś nie przepada za Miłoszem-poetą, być może odkryje fascynującego filozofa w polskim nobliście po tej lekturze. Należy zaznaczyć, że nie jest to ani atak na teologów, ani też płaska afirmacja katolicyzmu - tematy z pewnością dotykają każdego, kto żyje w europejskim kręgu kulturowym.

Pestilentia | 2013-10-25

Ta książka dużo zmieni, tak mi się wydaje, w moim odbiorze Miłosza jako twórcy. Poezji nie udało się tego dokonać, ale eseje dokonały.