Metafizyczna pauza

Wydawnictwo: Znak
Abdita

Książka zawiera wybór tekstów ogniskujących się wokół problematyki religijnej.

źródło opisu: Znak, 1987

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Adrian Tync | 2014-03-31

Miłosza-myśliciela nie sposób pominąć. Nie sposób przede wszystkim przejść obojętnie wobec pytań, które zadaje, a na które sam nie daje odpowiedzi. Poruszane tematy to kwestie ostateczne: Bóg, śmierć, zbawienie, kondycja chrześcijaństwa.
Niesamowita ostrość widzenia i wręcz prorocze spojrzenie poety sprawiają, że jest to lektura ukierunkowana na wywoływanie dyskusji i rozważań, co jest w tym wypadku bardzo cenne.
Jeżeli ktoś nie przepada za Miłoszem-poetą, być może odkryje fascynującego filozofa w polskim nobliście po tej lekturze. Należy zaznaczyć, że nie jest to ani atak na teologów, ani też płaska afirmacja katolicyzmu - tematy z pewnością dotykają każdego, kto żyje w europejskim kręgu kulturowym.

Pestilentia | 2013-10-25

Ta książka dużo zmieni, tak mi się wydaje, w moim odbiorze Miłosza jako twórcy. Poezji nie udało się tego dokonać, ale eseje dokonały.

Lebowski | 2017-08-13
Tessa | 2017-05-18