Mój mały przyjaciel

2013-01-01
48 min.
literatura dziecięca bajki

Okładka książki Wilk morski Arkadij Hajt, Aleksandr Kurlandski
Wilk morski Arkadij Hajt, Aleks...
Okładka książki Kubuś ma siostrzyczkę Vilma Costetti, Monica Rinaldini
Kubuś ma siost... Vilma Costetti, Mon...
Okładka książki Dziadek Mróz Arkadij Hajt, Aleksandr Kurlandski
Dziadek Mróz Arkadij Hajt, Aleks...
Okładka książki Mój cudowny bajkowy świat Hans Christian Andersen, Jacob Grimm, Wilhelm Grimm, Wilhelm Hauff
Mój cudowny ba... Hans Christian Ande...
Okładka książki Muszkieter Arkadij Hajt, Aleksandr Kurlandski
Muszkieter Arkadij Hajt, Aleks...

Anna Żagiel to autorka książeczki dla dzieci o prawdziwym przyjacielu malucha.

W nocy 27 grudnia w Niemarzeniowie urodził się pewien chłopiec, którego matka zmarła przy porodzie. Nie miał nikogo bliskiego, nie nadano mu także imienia. Trafił do domu dziecka, gdzie nazwano go G7, gdyż trafił tam, jako 7 maluch. Od najmłodszych lat uwielbiał rymować, czuł się jednak samotny. Podpatrywał starsze dzieci, był bardzo samodzielny. Pewnego dnia postanowił napisać list i wysłać go w butelce, miał nadzieję, że w ten sposób uda mu się poznać nowego przyjaciela. Postąpił tak 3 razy i czekał na odpowiedź. Czy miała ona jednak kiedyś nadejść?

Akcja powieści dzieje się w Niemarzeniowie w czasach wymyślonych przez autorkę.

Malizna, bo tak nazywał się główny bohater, gdy już nadano mu imię, czuł się strasznie samotny. Nie miał żadnych przyjaciół, choć tak bardzo pragnął ich posiadać. Czy jego marzenie miało się wkrótce spełnić?

Prawdziwy przyjaciel to skarb w naszych czasach. Nawet najmłodsze maluchy chcą mieć osobę, przed którą nie będą miały żadnych tajemnic, kogoś , kto będzie im bliski. Mały bohater także o tym marzył.

Książeczka, jak najbardziej trafiła w moje gusta. Z pewnością spodobała by się także najmłodszym czytelnikom. Temat jest uniwersalny, pozycja z pewnością posłuży nabywcy przez wiele lat.

Pomimo swojego wieku uwielbiam czytać takie książeczki. Brak w nich fałszu, zakłamania, są takie prawdziwe.

Całości prostej, w części rymowanej treści dopełniały wspaniałe ilustracje.

Po raz pierwszy zapoznałam się z twórczością tej autorki, jednak z chęcią sięgnęłabym także po inne jej pozycje.

,,Mój mały przyjaciel” to wspaniała pozycja, która z pewnością spodoba się nie tylko najmłodszym czytelnikom.

Moja ocena : 5/6

Anna Żagiel to autorka książeczki dla dzieci o prawdziwym przyjacielu malucha.

Uwielbiam z moimi dziewczynkami czytać bajki, a moje dziewczynki uwielbiają gdy przynoszę im nowe książeczki. Dla mnie takie wspólne czytanie to wspaniale spędzony czas i patrząc na uśmiechnięte dziecięce buzie, to dla nich też.

Wyobraźcie sobie Niemarzeniowo, to właśnie tam pewnego grudniowego dnia, na świat przyszedł mały chłopiec. I choć lekarz i pielęgniarka nie poznali się na urodzie chłopca, to był on swój sposób uroczy. Jednak już pierwszy dzień jego życia, przyniósł mu rozczarowanie. Jego mama umiera, a on trafia do bidula.

Tak, niestety to tam lądują dzieci, takie jak on. Trafia do sierocińca, który znajduje się na rogu ulic Grząski i Grunt, i nie było by w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że to jedyny budynek na tej ulicy, a droga jest tam tak wąska, że aż strach tamtędy przechodzić. G7 to jego pierwsze imię, jednak z czasem zdobywa przydomek Malizna, i choć bardzo szybko staje się samodzielny podpatrując innych, to bardzo mu się marzy przyjaciel, taki prawdziwy z dalekiego zakątka.

I tak Malizna pisze wiersze, które wrzuca do butelki, i poprzez rzekę Nadzieję, wysyła je w świat, nie tracąc nadziei, że ktoś tam je przeczyta.

„Mój mały przyjaciel” to bardzo mądra i „bajeczna” bajka. Autorka poprzez piękny, bajkowy język, wymyślne nazwy, wprowadza czytelnika w świat dzieci osieroconych. Pokazuje, że zawsze trzeba mieć nadzieję, że każdy potrzebuje prawdziwego przyjaciela. Pani Anna stworzyła świetną otoczkę do tej historii, miasteczko – Niemarzeniowo, ulice, rzekę, imiona. Do tego krótkie wierszyki, powodują, że książeczkę się pochłania, zdecydowanie potrafi ona zaciekawić małego czytelnika!

Na uwagę zasługuje również samo wydanie, twarda oprawa, bardzo dobrej jakości papier. No i ilustracje - bardzo ładne!

Polecam, to bardzo ciekawa i mądra bajeczka, która zaspokoi najbardziej wymagające dziecięce gusta!

• Własna biblioteczka

Dodaj cytat z książki Mój mały przyjaciel