Razem ze słonkiem. Wiosna

Okładka książki Razem ze słonkiem. Wiosna Maria Kownacka
Okładka książki Razem ze słonkiem. Wiosna
Maria Kownacka Wydawnictwo: Młodzieżowa Agencja Wydawnicza Cykl: Razem ze słonkiem (tom 2) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Razem ze słonkiem (tom 2)
Młodzieżowa Agencja Wydawnicza
1986-01-01
1986-01-01
8320326419
literatura dziecięca bajki pory roku wiosna

Ktoś może powiedzieć, że książka się "zestarzała", że dzisiejsze dzieci mogą nie być zainteresowane jej treścią. Uważam inaczej. "Wiosna" jak i pozostałe z całej serii zawiera wiele bardzo ciekawych informacji, na tych książkach wychowywało się moje pokolenie. W dzisiejszych czasach niewiele jest tak wartościowych pozycji. Jak dla mnie rewelacja, wiele w niej ciekawostek, o których wasze dzieci na pewno nie wiedzą :-)

Przykładowe działy: Poznajemy przyrodę, Przy pracy, Poczytajmy sobie, Bawmy się. Czego tu nie było. Wiersze, opowiadania, baśnie, piosenki, zagadki, przepisy na smakołyki, kącik majsterklepki.

Maj jest najlepszym miesiącem do zapoznania się z treścią tej książeczki. W tym czasie wiosna wkracza w swoją szczytową fazę. Planowałam delektować się tą książką na świeżym powietrzu, ale nie było ku temu odpowiedniej okazji. Niemniej wydarzenia, które w niej opisywano, zbiegły się fantastycznie z moimi ogrodowymi pracami. Dlatego miałam w tym roku szczególnie otwarte oczy na otaczający mnie świat. Dziecko całkowicie inaczej go postrzega, zachwyca się nim bardziej i być może dostrzega więcej, co mnie bardzo fascynuje. Może z tego powodu zaglądam też z chęcią do literatury dziecięcej, gdyż dostosowuje się bardzo do tej dziecięcej perspektywy.

Sama treść nie odstawała od poprzednich części, które miałam okazję przeczytać. Mamy tu nadal kolorowy miszmasz pełen wierszyków, opowiadanek, wiosennych anegdotek, nowinek pogodowych, propozycji do zabaw, teatrzyków czy majsterkowania. To wszystko było równie okraszone bardzo klimatycznymi ilustracjami, nad którymi pracowali Stanisława Saloni, Zbigniew Rychlicki i Jerzy Heintze. Starsi czytelnicy na pewno poczują nostalgię, gdy do tej książki zajrzą. Mnie przybliżyła jeszcze bardziej do natury, z którą obcuję na co dzień. To był też mniej więcej powód, dla którego zdecydowałam poświęcić cały rok tej serii. Z przykrością muszę znów przyznać, że te książki zestarzały się niemiłosiernie i wątpię, żeby dzisiejsze dzieci się nimi zafascynowały, a szkoda, bo są naprawdę urocze.

Książka Marii Kownackiej, przypominająca " Głos przyrody". Niezwykła pozycja dla młodych miłośników przyrody.

Mam sentyment do serii "Razem ze słonkiem" jeszcze z czasów szkoły podstawowej. Wprawdzie skrzynia skarbów już nie oczarowuje tak mocno jak kiedyś, ale pamiętam moje próby zbierania różnych przydatnych rzeczy jak nasiona czy ptasie pióra. Dzisiaj uczę biologii i geografii i myślę, że seria książek Marii Kownackiej w pewnym stopniu ukształtowała moją przyrodniczą wrażliwość.

• Dzieciństwo
  • Dla dzieci
  • Z dzieciństwa
  • Książki dzieciństwa
  • Półka Agnieszki
  • Z czasów młodości
  • Półka pełna sentymentów

Dodaj cytat z książki Razem ze słonkiem. Wiosna