Portrety z historią

2012-11-01
2012-11-01
fotografia

Okładka książki Picasso Elke Linda Buchholz, Beate Zimmermann
Picasso Elke Linda Buchholz...
Okładka książki Gustav Klimt Genoveva Tussell, Constanza Nieto Yusta
Gustav Klimt Genoveva Tussell, C...
Okładka książki Warszawa lata 50. Justyna Czerniakowska, Krystyna Sienkiewicz
Warszawa lata 50. Justyna Czerniakows...

"Portrety z historią" Czesława Czaplińskiego poleciła mi jedna z moich ukochanych Czytelniczek.
Jakie było moje absolutne ukontentowanie podczas lektury!

Bo słuchajcie: ile historii może pomieścić jeden aparat fotograficzny? Okazuje się, że w sprzęcie Czesława Czaplińskiego jest ich bardzo, bardzo wiele. A wszystkie są niesłychanie prawdziwe, nieudawane, naturalne, mistrzowsko głębokie i pozbawione sztucznej kreacji.

Czesław Czapliński jest geniuszem fotografii. Portrety jego autorstwa przedstawiają najwybitniejsze postaci światowej sławy z dziedziny sztuki, kultury i polityki.
Za każdym Jego zdjęciem kryje się jakaś historia. Każde ze zdjęć, to indywidualne intymne opowieści. Są one niesłychanie plastyczne i wymowne. Jest on poniekąd psychologiem odmalowującym na kliszach dusze artystów. Stosunek uwiecznionego do uwieczniającego jest tutaj nieoceniony. Dostrzec można nić porozumienia, sympatię i pełne zaufanie. Czaplińskiemu nie zależy na kreowaniu wyobrażenia o rzeczywistości. On fotografuje ludzi takimi, jacy są naprawdę. Wydobywa na światło dzienne ich osobowość, charakter i emocje. Wie, że sukces w portretowaniu polega na nawiązaniu z fotografowaną osobą intymnego kontaktu. Na tym polega potęga fotografii.
Ja te zdjęcia czuję całą sobą. Z prawdziwą przyjemnością zanurzyłam się w świecie widzianym przez obiektyw Czaplińskiego. Chłonęłam jego opisy dotyczące sytuacji powstałych fotografii, jego nienachalną i błyskotliwą wytrwałość w dążeniu do stworzenia możliwości sesji, szczere wynurzenia i obawy związane z powstającymi zdjęciami, oceny uwiecznianych "obiektów", anegdotki z pracy fotografa.

Zacna nietuzinkowa pozycja rzucająca światło i dająca pewne wyobrażenie na temat zakulis życia i pracy światowych sław.

Jeśli podoba Wam się moja recenzja, to zapraszam po więcej:

Jakie było moje absolutne ukontentowanie podczas lektury!

Lubię ploteczki o sławnych i uzdolnionych osobach. Tu jest o tyle ciekawiej, że autor przedstawia zdjęcia wykonane przez siebie. Dodatkiem są anegdoty ze spotkań. Przyjemna lektura.

Portrety pisane światłem.Ludzi ciekawych,znanych,czasami wielkich.O pokręconych życiorysach i skomplikowanych charakterach.Przyglądałem się uważnie portretom Miłosza.Wiosna 1983 rok.Szukałem śladów.Miłosz(72 lata)przeżywa wielką miłość do młodszej o kilkadziesiąt lat Ewy.Ciężko chora żona poety,według jego słów,mentalnie i fizycznie kobieta 95-letnia.Odszukałem Kwartalnik Artystyczny Nr.82 ze zdjęciami Ewy i Miłosza z Kioto.W "Niebjętej ziemi" poeta odnotował to tak:"W Kyoto byłem szczęśliwy,to znaczy przeszłość była zatarta,a przyszłość bez planów i pragnień".

"Złodziej" duszy artysty
Takim określeniem nie bałabym się podpisać zdjęcia wybitnego polskiego fotografa Czesława Czaplińskiego. Za pomocą aparatu potrafi wydobyć z człowieka piękno jego duszy, jej surowość, przez którą czuję się prawdziwość uwiecznionej chwili.Publikacja ta jest swoistym albumem owych dusz. Fotograf pokazuje nam sylwetki osób z różnych dziedzin sztuki- literatury, muzyki,dramaturgii. Dopełnieniem stają się tu krótkie komentarze autora, oraz opinie postaci, które zostały sfotografowane. To ciekawa pozycja, gdzie obok Szymborskiej, możemy przyjrzeć się Osieckiej, Głowackiemu, Opałce, Kantorowi i wielu wielu innym. Pokazuje postaci, w których oczach można dostrzec radość, lęk zmieszanie, zadumanie. Publikacja ta zrobiona jest ze smakiem i umiarem, którego często obecnie brakuje. Książkę polecam, a autorowi zazdroszczę takich wspaniałych spotkań.

"Złodziej" duszy artysty

• Sztuka
  • Telewizja, kino, teatr, radio
  • Używane
  • MyAllBooks
  • Historia reportaż literatura faktu

Dodaj cytat z książki Portrety z historią